Ana sayfa Lezzetli Tarifler Meyve ve Sebze Sularının Yararlı Etkileri

Meyve ve Sebze Sularının Yararlı Etkileri

Meyve ve Sebze Sularının Yararlı Etkileri

Meyve ve sebze suları sadece serinletici ve lezzetli değil aynı zamanda gençleştirici özellikte ve enerji verici yeteneklere sahiptir. Sağlık ve lezzeti birleştirir. Kolayca evde hazırlanabilir.hatta 2-3 meyve veya sebzeyi birleştirerek tam bir sağlık deposu hazırlanabilir. Bazı vitamin ve mineralleri içerirler. Besin değerleri yüksektir. Bazı vitamin ve mineraller hava ve ısıya maruz kalınca yok olurlar mesela C vitamini böyledir.

 

Fazla bekletmeden tüketmeden yararlarını almada önemlidir. Taze sıkılmış ve hazırlanmış meyve ve sebze sularını hızlıca tüketin. Bekledikçe yararları kaybolur. Doğal formunda organik olanları tercih edin katkısız olanları için. Bazı örnekler:

 

Elma Suyu

Elma suyu doktora gerek bıraktırmaz. Elma bu sözü hak edecek kadar besinle doludur. B ve C vitamini yönünden zengindir. Az miktarda potasyum, magnezyum ve fosfor da içerir. Pektin bakımından zengindir. Kolesterolü düşürür yağ yakımını hızlandırır. Sakinleştirci ve yatıştırıcı özelliği vardır. Sindirim sistemini temizlemeye yardımcıdır. Ishal nöbetlerinde faydalıdır. Dışkıyı katılaştırır.

 

Üzüm Suyu

B ve C vitaminlerini içerir. Potasyum, iyot, demir, bakır ve kalsiyum içerir. Vücuttan toksinleri atar, strese iyi gelir. Antioksidanlar açısından zengindir. Enerji vererek anlık tazeleme getirir. Cildi ve organları genç tutar. Anti aging özelliklere sahiptir. Kabızlık, stres, kalp hastalıkları, alerji ve gut durumlarında faydalıdır.

 

Nar Suyu

Zengin antioksidanları içerir. Meme ve prostat gibi kanserleri önler. Kötü kolesterolü düşürür. Kırmızı şarap ve yeşil çaydan 3 kat daha fazla antioksidan içerir. Damar sertliğini önleyerek kalp damar tıkanmalarını engeller. Alzheimer gibi nörolojik hastalıkları önler.

 

Limon Suyu

C vitamini ve antioksidanlar açısından zengindir. Bağışıklığı artırır aynı zamanda kilo kaybı ve detoksifikasyon için yararlıdır.

 

Havuç Suyu

Zengin beta karoten içerir. C, B ve K vitaminleri  çoklu vitamin ve mineralleri içerir. Potasyum, kalsiyum, fosfor, çinko, alüminyum, sodyum, mangan, demir, bakır ve diğer bir çok mineralleri içerir. Enfeksiyonla, yaşlanmayla ve kanserle davaşır. Kötü kolesterolü düşürür, kan damarlarını güçlendirir, spazmı giderir, sindirimi düzenler ve gebelik sırasında fetal gelişimine yardımcı olur.

 

Pancar Kökü Suyu

B ve C vitaminleri, potasyum, manganez ve demir içerir. Kilo kaybı, uykusuzluk ve strese iyi gelir. Havuçla birleştirildiğinde menopozda da etkilidir.

 

Domates Suyu

İştahı uyarır, metabolik oranı yükseltir. Sindirimi geliştirir, kilo kaybına yardımcı olur. Likopen ve antioksidan içerdiğinden kanserle savaşır. Strese iyi gelir. Böbrek taşında içilmemelidir.

 

Kızılcık Suyu

Kalp problemleri ve kanserle savaşmada yararlıdır. Fitokimyasallar içerir. İdrar yolu enfeksiyonu için iyi bir çözümdür. Böbrek taşında içilmemelidir.

 

Kivi Suyu

C vitamini, demir, fosfor, potasyum içerir. Anoreksi, anemi ve sindirime yararlıdır.

Bir önceki yazımız olan Ruh Sağlığı Nasıl Geliştirilir? başlıklı makalemizde Depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here