Ana sayfa Anne ~ Çocuk Sigara ve Dış Gebelik Riski İlişkisi

Sigara ve Dış Gebelik Riski İlişkisi

Sigara ve Dış Gebelik Riski İlişkisi

Normal hayatlarında sigara kullanan kadınlar, anne olmaya karar verip korunmayı bıraktıkları ilk andan itibaren sigara kullanımına da son vermelidir. Genellikle gebelik sırasında bırakılan sigara, aslında hamilelik öncesinden bırakılmalı. Gebelik döneminde sigara içmeseniz bile sigara geçmişi yine de hamilelik boyunca etkilerini hissettirecektir. Ayrıca ilerleyen dönemlerde anne çocuk ilişkisini de etkilemektedir.

 

Uzmanlara göre sigara, dış gebeliğin oluşmasında önemli bir rol oynuyor.

 

Dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim içi dışında başka bir yere yerleşmesi durumudur. Rahime ulaşamayan yumurta karın boşluğunda ya da follop tüplerinde gelişmeye başlayacaktır.  Son derece ciddi bir durum olan dış gebelik, erken teşhis edilmediğinde ölümle sonuçlanabilir.

 

Sigara, döllenen yumurtanın rahim içine doğru ilerlemesini ve yerleşmesini zorlaştırıyor. Dış gebelik riskini arttıran sigara geçmişi aynı zamanda gebelikte başka sorunların ortaya çıkmasına da sebep olabilir.

 

Nefesi doğru kontrol edememe, ağızdaki çamur tadının artışı, kuruluk ve benzeri şikayetler çok sık görülmektedir. Ayrıca sigarayı erken bırakmak kadar önemli olan bir diğer gerçek ise sigara içen kişilerden ve ortamlardan uzak durulması. Bu hata, bebeğin sigara dumanında direkt olarak etkilenmesini sağlayabilir.

 

Sigara, bilindiği üzere erkeklerin spermlerini öldüren, kadınların ise doğurganlığını azaltan bir etken. Bugün sigara paketlerinin üzerinde bile bu bilgi hatırlatılmaktadır. Sigara sizin sağlığınızı etkilediği kadar çocuklarınızın da sağlığını etkilediğini unutmamalısınız. İlerleyen yaşta çocuklarınızda çeşitli hastalıkların çıkma ihtimali çok yüksek.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Açgözlülük Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here