Ana sayfa Sağlık Yüz Felci Nedir Yüz Felci Neden Olur?

Yüz Felci Nedir Yüz Felci Neden Olur?

Yüz Felci Nedir Yüz Felci Neden Olur?

Yüz felci, yüz kaslarının sinirlerinde ortaya çıkan sorunlardan dolayı kısmen veya tamamen paralize (felç) olmasına verilen isimdir. Tıpta yüz felcine fasiyal palsi adı verilmektedir.

 

Yüz felcine neden olan sinir demeti, 7. sinir adı verilen ve beyinden yüz kaslarına hareket sinyali gönderen sinirlerdir. Söz konusu sinir demetinin değişik nedenlerle sinyal iletimi engellendiği takdirde yüz felci olarak adlandırılan durum ortaya çıkmaktadır. Yüz felcine neden olan hastalıkları saymak gerekirse Bell Palsisi, Ramsay-Hunt sendromu, orta kulak iltihabı, bir takım sistemik hastalıklar, 7. sinirin iletim kanalında görülen tümörler, travmadan kaynaklı durumlar, ve söz konusu sinirleri harap eden ameliyat ve operasyonlar sayılabilir.

 

Yüz felcinin nedenleri arasında en yaygın görüleni bell palsisi her yaşta görülebilen bir yüz felci sebebidir. Bel palsisinin erkek ve kadın cinsiyetinde görülme sıklığı aynıdır.

 

Yüz felci herkeste aynı şiddette seyretmez. Bazı kişilerde yüz felci hafif geçerken bazılarında yüz felci oldukça ağır seyretmektedir. Yüz felci ilk görüldüğü andan itibaren şiddetlenmeye ve ilerlemeye başlamaktadır. Özellikle soğuk havada, rüzgarlı zamanlarda ve kış aylarında sıklaşan yüz felci her hastada aynı etkiyi ve gelişme hızını göstermez.

 

Bazı kişilerde yüz felci oldukça hafif seyreder ve ancak kişi gülmeye kalktığında kendisini belli eder. Bazı kişilerde ise oldukça şiddetli seyredebilen yüz felci birkaç saat içerisinde şiddetlenir ve birkaç gün içerisinde tüm yüze yayılabilir. Yüz felcine daha önce yakalanmış kişilerin özellikle soğuk havalarda ve rüzgarlı günlerde dışarıya çıkarken çok dikkatli olması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Depresyondan Korunma ve Kurtulmanın Yolları başlıklı makalemizde Depresyon ve Yeşil Çay hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here