Ana sayfa Sağlık Depresyondan Korunma ve Kurtulmanın Yolları

Depresyondan Korunma ve Kurtulmanın Yolları

Depresyondan korunma tedavisini ilaçlı ve ilaçsız tedavi yöntemleri şeklinde ikiye ayırmak gerekecektir. İlaçlı tedavi doktor kontrolünde yapılan bir tedavi yolu olup depresyona iyi gelen ve mutluluk hissi oluşturan bir takım anti-depresan ilaçlarla yapılır. Antidepresanlar depresyon tedavisinde sadece destek amacıyla kullanılmakta olup kullanımı kesildiğinde depresyon tekrar ortaya çıkabilmektedir. İlaç dışı tedavi yöntemleri ise:

 

Depresyondan Korunma Ne İyi Gelir

  • Güneş ışığı tedavisi,
  • Meditasyon veya yoga tedavisi
  • Manevi destek, ibadet ve dua ile tedavi
  • Bitkisel çözümlerle depresyon tedavisi
  • Kendi kendine tedavi olarak sayılabilir

 

Bizim bu tedavi yöntemleri arasında sizlere tavsiye edeceğimiz öneriler, gün ışığı ile bir bitkisel tedavi yolu olan yeşil çay tedavisi olacaktır. Şimdi sizlere yeşil çay mucizesinin depresyona faydaları hakkında bilgileri kısaca verelim.

 

Japon Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde yeşil çayın depresyona iyi gelen faydaları olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle kore, çin ve japonya’da geleneksel içecek olarak kullanılan yeşil çay, Japonya’da depresyon tedavisinde etkisini test etmek amacıyla Thoku Üniversitesi Psikoloji Bölümündeki bilim adamları tarafından yürütülen deneyler neticesinde, günde 3 bardak ve daha fazla yeşil çay içenlerde depresyona yakalanma riskinin önemli ölçüde azaldığı açığa çıkmıştır.

 

Doğu asya toplumlarında depresyon şikayetlerinin yok denecek kadar az olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de yeşil çay içme alışkanlığı olduğu ifade ediliyor. Yeşil çayın depresyon önleyici etkisini en önemli nedeni ise içerisinde beyin üzerinde yatıştırıcı özelliği bulunan Theanine maddesidir.

 

Bu madde doğal bir antidepresan etki oluşturmakta ve depresyon hastalarının depresyondan kolayca çıkmalarına yardımcı olmaktadır. Diğer yandan güneş ışığı neticesinde vücuttaki mutluluk hormonlarının salgılanması, depresyondan çıkmada oldukça önemli bir faydaya sahiptir. Bu nedenle depresyon şikayeti olan kişilerin yeşil çay tedavisi ile birlikte özellikle bahar ve yaz aylarında bolca açık havada gezmeleri şarttır.

Bir önceki yazımız olan Kahvenin Faydaları Zararları başlıklı makalemizde Bel Ağrısı, Gebelik ve Hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here