Ana sayfa Anne ~ Çocuk Kadınlarda Basur Hemoroid Tedavisi Ameliyatı

Kadınlarda Basur Hemoroid Tedavisi Ameliyatı

Kadınlarda Basur Hemoroid Tedavisi Ameliyatı

kadınlarda basur kadınlarda hemoroid tedavisi basur ameliyatı diyeti ve doğal tedavi yolları;

 

Kadınlarda anüs çeperi civarında damar genişlemesi nedeniyle kalın bağırsağın son kısmınan anüs dışına taşması ve meme yapacak şekilde çıkması olayına hemoroid basus rahatsızlığı adını veriyoruz. Kadınlarda basur sorunu en az erkeklerinki kadar yaygın görülen bir durumdur ve kadınların günlük yaşamını gerçekten kötü etkilemektedir.

 

Hemoroid memesi denilen ve anüsün dışına taşan deri kısmı, özellikle yoğun kaşıntı oluşturmakta ve kaşındığı zaman da şiddetli kanamaya neden olabilmektedir. Kadınlarda hamilelik döneminde artan kan basıncı ve bağırsak hareketleri nedeniyle basur görülme riski daha yüksek olmaktadır. Kan basıncı nedeniyle rektum bölgesindeki anal damarlar dışarı doğru fırlamakta ve basur hemoroid rahatsızlığına uygun zemin hazırlamaktadırlar.

 

Basur sorunu elbette sadece hamile bayanlarda görülen bir rahatsızlık değildir. Yaşamın değişik evrelerinde kadınlar hemoroid rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilirler. Ancak yapılan araştırmalarda, hamilelik öncesi basura yakalanan kadınların hamilelikte tekrar basur olma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Hemoroid belirtileri, özellikle doğum esnasında ani rahim kasılmaları ile de ortaya çıkabilmektedir.

 

Bununla birlikte hamilelikte ve sonrasında basur tedavisinde kullanılabilecek çok sayıda doğal ve bitkisel yöntem ve tedavi de mevcuttur. Bunlara kısaca bir göz atalım:

 

Hemoroid tedavisi için Diyet, Basur diyeti

Basurun oluşum nedenlerinden birisi de yanlış beslenmedir. Belirli bir takım besin grupları hemoroide neden olabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte yiyecek seçimi basuru önlemek için oldukça büyük önem arz eder. Özellikkle lifli meyveler ve lif bakımından zengin gıdalar tüketmek, hamoroide iyi gelmektedir. Ayrıca sebzeler ve tam tahıllar da basura iyi gelen yiyecekler ve besinler arasındadır. Bu tür hemoroide iyi gelen besinler ve yiyecekler kabızlığı önler ve ıkınmaya engel olur.

 

Sıcak su banyosu

Özellikle hamile bayanlar için hemorid tedavisi uygulamalarında sıcak su banyosu tavsiye edilmektedir. Şayet sıcak su banyosu hamilede sıkıntı yaratıyorsa sıcak suya oturarak ta basur sancıları azaltılabilir.

 

Soğuk Su Banyosu

Bazı kadınlarda soğuk su banyosu, hemoroid ağrıları ve sancıları için iyi bir yatıştırıcı tedavi görevi görmektedir. Hemoroid sancısı hafiflemesi için sıcak su banyosunu sevseniz bile mutlaka banyonun sonunda soğuk su ile durulama yapınız.

 

Anüs makat hijyeni ve rektum temizliği

Hemoroid kanaması aynı zamanda mikrop kapma riskini artırdığı için makat temizliği ve hijyeni önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Prematüre over yetmezliği (POF) ~ Rahim Miyomları başlıklı makalemizde Gebelik ve Oströjen hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here