Ana sayfa Diyet ~ Zayıflama Sarımsağın zayıflama ve sağlığa faydaları nelerdir

Sarımsağın zayıflama ve sağlığa faydaları nelerdir

Sarımsağın zayıflama ve sağlığa faydaları nelerdir

Sarımsak bitkisi tarihin eski çağlarından bu yana, zayıflama ve şifalı etkileri nedeniyle iyileştirici ve tedavi edici bir bitki olarak bilinir. Her ne kadar sarımsağın en çok bilinen popüler yönü, kötü ve kalıcı kokusu olsa da sarımsak aynı zamanda iyi bir zayıflama ve kilo verme kaynağı olarak zayıflamaya bitkisel çözümler sunmaktadır.

 

Bu yazıda sarımsağın hem sağlık açısından faydalarına ilişkin bilgileri hem de zayıflama etkilerini ve zayıflamada nasıl kullanılacağına ilişkin bazı ipuçları bulacaksınız.

 

Sarımsağın zayıflama ve sağlığa faydaları nelerdir

Sarımsağın sağlığa faydaları sayısız ve çok büyüktür. Misal olarak sarımsak yemek, kalp krizi ve felç riskini azaltır, dolaşım sistemini takviye eder, vücuttaki toksinleri uzaklaştırır ve vücudun detoks olmasını sağlar. Peki bu kadar faydasını bildiğimiz sarımsak, kilo verme ve incelmede nasıl etkilidir?

 

Sarımsak yumruları iyice ezilip dövüldüğünde değişik ve kendine has bir koku ve aroma salmaktadır. Tabi sarımsağı dövmeden evvel öncelikle kabuklarını soymak gerektiğini söylememize sanırım gerek yoktur. Bu şekilde kabuğu soyulmuş ve dövülmüş sarımsak yumruları, bizler için adeta sihirli bir iksir kadar değerlidir. Kalp ve damar hastalıklarını hızlı iyileştirme etkisinin yanında, sarımsak bitkisinin metabolizmayı inanılmaz düzeyde hızlandırdığı ve oturduğumuz yerden egzersiz ve spor yapmadan zayıflama olanağı tanıdığını duyduğumuzda hayretler içerisinde kaldığımı hatırlıyorum.

 

Sarımsak bitkisi, mide ağrılarına ve zehirlenmelere sebep olan bakterileri öldürücü anti bakteriyel bir özellikte arz etmektedir. İçerdiği vitaminler ve besin maddeleri mineraller ile sarımsak bitkisi bizler için tam anlamıyla bir şifa deposudur.

 

Sarımsağın metabolik etkisini artırmak için, içerisine az miktarda tuz atıp bu şekilde havanda dövmek daha faydalı olacaktır. Özellikle yağı alınmış yoğurt ile karıştırılarak ıspanak yemeğine sos olarak kullanıldığında, bir yandan sebze yiyerek zayıflama stratejisi uygulamış olacağız, diğer yandan yoğurt sayesinde protein ihtiyacımızı karşılamış olacağız. Ama en önemlisi sarımsağın kilo verdirici ve kalori yakmayı hızlandırıcı etkisinden azami derecede faydalanabileceğiz.

 

Kronik yorgunluk ve bitkinlik belirtileri gösteren kişilerin sarımsak tüketmesi gerekir. Sarımsağın enerjik hissettirici bir özelliği de vardır. Bu sayede daha fazla aktivite ve egzersiz yapabilme olanağına kavuşarak çabuk zayıflama fırsatı bulmuş olacağız.

 

Son zamanlarda artık piyasada ünlülerin zayıflama reçeteleri arasına sarımsak diyeti de girmeye başlamıştır. Sarımsak diyeti püf noktaları sizlere ileri ki yazılarımda sunacağız. Ancak bahsetmek istediğim diğer bir şey de sarımsak özlü diyet hapları da son zamanlarda pek revaçtadır. Sarımsak kapsüllerinin yağ yakıcı etkilerinin diğer zayıflama ilaçlarına nazaran daha fazla olduğu söylenmektedir. Ayrıca sarımsak suyu akne ve sivilce sorunu ile cilt lekeleri tedavisinde de oldukça müthiş başarılara imza atmıştır. Sizlere tavsiyem, kilerinizde veya mutfağınızda bulunan bu gösterişsiz ama önemli besini bol miktarda tüketmenizdir.

Bir önceki yazımız olan Kadınlar ve Bacak Problemleri başlıklı makalemizde Spor hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here