Ana sayfa Güzellik Ciltteki Çiller İçin Çilek Yağı Maskesi

Ciltteki Çiller İçin Çilek Yağı Maskesi

Yazın güneç ışınları ile haddinden fazla içli dışlı olan hassas tenli kişilerde yaygın olarak görülen bir cilt sorunu olan cilt lekeleri, daha doğrusu güneş lekeleri, öyle kendiliğinden kolaylıkla geçmeyen bir cilt problemi olarak bilinir. Bir takım beslenme alışkanlıklarındaki değişimleri gerektiren güneş lekeleri tedavisi aynı zamanda özel bir takım bitkisel formüller ile tedavi edilebilmektedir.

 

Güneş lekeleri ile güneşte ortaya çıkan güneş çilleri birbirinden farklı cilt lekesi türleri olsalar da aşağıda sizlerle paylaşacağım doğal leke giderici maske tarifi ile hem çil izleri hem de ciltteki güneş lekelerine doğal çözümler geliştirebileceksiniz.

 

Cildi hızla yaşlandıran ve ciltteki pürüzsüz lekesiz görünümün ortadan kaybolmasına neden olan güneş ışınlarının olumsuz etkilerinin bir kısmı güneş yanıkları biçiminde kısa vadede ortaya çıkarken bir kısmı ise güneş lekeleri ve ciltteki kırışıklıklar biçiminde orta ve uzun vadede ortaya çıkmaktadır. Güneş lekelerinin oluşmasını engellemek için beslenme düzenimizde yeşil yapraklı sebzeler ve meyvelerden azami ölçüde faydalanılmalıdır. Bu noktada marul, lahana, salatalık, kereviz, roka, çiğ ıspanak gibi cilt lekelerine bitkisel çözüm sunan sebzeler ile nohut, fasulye, mercimek, bezelye gibi baklagilleri bolca tüketmelisiniz.

 

Ayrıca lekelere su içmek çok iyi geliyor. Günde ortalama 2 litre su tüketimi ile lekelerin oluşumuna önemli ölçüde destek sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki ciltte oluşan lekeler, sarkmalar ve kırışıklıkların, ve hatta selülitlerin en önemli nedeni, cildin yeteri derecede beslenememesidir. Cildimiz gerek kolajen üretiminde gerekse hücrelere besin taşınmasında kan dolaşımından faydalanmaktadır.

 

Kan dolaşımının kılcal damarlarda etkin bir biçimde gerçekleşebilmesi içinse suya ihtiyaç duyar. Bu noktada hem cildi gençleştirmek ve beslemek hem de bağışıklık sistemini güçlendirmek için yeterli miktarda sıvı alımına dikkat etmek gerekmektedir. Sıvı tüketirken yeşil çay olarak günde 2 fincan içmeniz hem yeşil çayın cilde faydaları açısından destek sağlar hem de sıvı tüketimini daha zevkli bir biçimde yerine getirmenize yardımcı olur.

 

Bol ve düzenli uyku da güneş lekeleri ile mücadele etmede son derece önemlidir. Uyku düzeni bozuk kişilerin cilt sağlıklarının bozulduğunu ve erken yaşlanma belirtileri gösterdiklerine sizler de şahit olmuşsunuzdur.  Bu nedenle uyku saatinizi gece 11 ve uyanma saatinizi sabah 7 olarak ayarlamanız sağlık açısından olduğu kadar cilt bakımı ve cilt lekelerine çözüm olması açısından da önem arz eder.

 

Güneş lekelerine bitkisel maske ve güneş çillerine doğal çözüm kürü

  • 1 çay kaşığı çilek yağı
  • 1 çay kaşığı süt
  • 1 çay kaşığı talk pudrası

Cildinizi temizleyin. Daha iyi bir temizlik için deniz tuzuyla peeling yapabilir, ardından gül suyu ile temizleyebilirsiniz. Sonrasında bu maskeyi uygulayın ve 20 dakika cildinizde bekletin. Ayrıca özellikle leke oluşan bölgelere çilek yağı ile masaj yapın.

 

Bu maskeyi haftanın iki ya da üç günü uygulayın ve birkaç hafta sonra farkı kendi gözlerinizle görün. Eğer sigara içiyorsanız, sigaranın cilt lekelerini artırdığını unutmayın ve hemen bırakın. Bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa doğru nefes terapisi ile pilates yapın, 8 seans pilates sonrası canınızın sigara istemediğini fark edeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Unutkanlığa Karşı Hangi Vitamin İşe Yarar başlıklı makalemizde Beslenme, D Vitamini ve Depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here