Ana sayfa Sağlık Unutkanlığa Karşı Hangi Vitamin İşe Yarar

Unutkanlığa Karşı Hangi Vitamin İşe Yarar

Unutkanlığa karşı hangi vitamin işe yarar – Unutkanlığa bitkisel çözümler

Unutkanlığın en önemli sebebi, beyinde hafızanın işlemesini sağlayan sinir hücrelerinin, yaşlanma, yetersiz beslenme, bir takım hastalıklar gibi nedenlerle azalması ve işlevlerini tam olarak yerine getirememesidir. Özellikle b12, a ve b6 gibi vitaminlerin eksik alınması durumunda unutkanlık durumu gelişebilmektedir. Bu nedenle dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmeyle unutkanlığa kesin çözüm bulma arasında oldukça yakın bir ilişki bulunmaktadır.

 

Gençlerde görülen unutkanlığın yaşlılık unutkanlıklarından bir takım farklılıklarının bulunduğunu biliyoruz. Alzheimer türü hastalıklar sonucu ortaya çıkan dejeneratif beyin hücresi bozulmaları da genç tipi unutkanlığa neden olabilmektedir. Unutkanlığın bir diğer önemli nedeni ise çağdaş yaşamın en önemli handikaplarından olan depresyon, stres gibi ruhsal hastalıklar ve sıkıntılardır. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz üzere yetersiz beslenme sonucunda görülen vitamin eksiklikleri ile tiroid bezinin tembelliği de hafıza geriliğine ve unutkanlığa neden olabilmektedir.

 

Unutkanlığa karşı hangi vitamin iyi gelir?

Unutkanlığa iyi gelen vitaminlerden en önemlisi B12 vitaminidir. Ayrıca balık ve keten yağı gibi yağlarda bulunan Omega 3 yağ asitleri de unutkanlığa doğal çözüm yöntemi olarak oldukça işe yaramaktadır. Unutkanlığa iyi gelen bitkilere kısaca değinecek olursak soya fasülyesi, Gingo Biloba bitkisi, kimyon, zerdeçal, köri gibi baharatlar sayılabilir. Ayrıca Havuç ve havuçta bulunan a vitamini de unutkanlığa karşı kullanılması gereken bir vitamin ve besin maddesi olarak mutlaka hatırda tutulmalıdır. Yabancı dil öğrenimi, hafıza geliştirici oyunlar oynamak, gazete ve dergi okumak, bulmaca çözmek, matematik problemleri çözmek gibi uğraşılar da hafıza güçlendirmek için mutlaka yapılması gereken günlük aktivitelerdendir.

 

Unutkanlığa bitkisel çözümler

Günlük olarak ortalama 2 fincan adaçayı içmek unutkanlığı tedavi eden bir bitkisel etki oluşturmaktadır.

Unutkanlık sorunu çekenler için hangi vitaminler ve besinler işe yarar merak ediyorsanız sizlere her mevsim rahatlıkla bulabileceğiniz bir yiyeceği tavsiye edeceğiz.

Bu yiyeceğin diğer bir tanesi ise havuç…

Bir Ay taze sıkılmış havuç Suyu uygulayacaksınız. Her akşam akşam yemeğinden en az 2 Saat sonra en güzeli de yatmadan hemen önce içilmelidir. Bu şekilde uygulamak kürün etkili olması için çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Basur Zararlı Olan Yiyecekler başlıklı makalemizde Beslenme, Kabızlık ve Kahve hakkında bilgiler verilmektedir.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here