Ana sayfa Anne ~ Çocuk Çocuklarda sık görülen idrar kaçırma problemi

Çocuklarda sık görülen idrar kaçırma problemi

Çocuklarda sık görülen idrar kaçırma problemi

Küçük bir çocuk bir sabah kalkıyor, üzeri ıslak idrar kaçırma problemi yaşıyor.  Ne oldu acaba gece su mu döktüler? Üzerime ne oluyor neden bağırıyor annem?  Ben ne yaptım anlamıyorum? Bu koku bu koku de ne? Çok kokuyor ama benden mi geliyor? Bu koku anne ben ne yaptım neden bağırıyorsun?

 

Çocuklarda sık görülen idrar kaçırma problemi

Ben mi yaptım bunu ben hatırlamıyorum böle bir şeyi. Ben kalktım tuvalete gece, ben yapmadım. Neden kızıyorsun ki; neler oluyor hayır bana sakın bez bağlamayın ben yapmadım hatırlamıyorum lütfen.

 

Çocuklarımıza bu tarz davranışlarımız doğru değil bu bir hastalığın habercisi olabilir. Stres, aşırı sıvı tüketme, mesane kontrolü ve sarsıntı nedeniyle alt ıslatabilir.

 

Çocuklarda idrar kaçırma ne kadar yaygındır?

Yatak ıslatma veya gece idrar kaçırma, çocukların yaklaşık %30’unu 4 yaşında, %10’unu 7 yaşında, %3’ünü 12 yaşında ve %1’ini 18 yaşında etkiler. Yetişkinlerin yaklaşık %0,5’i gece inkontinansı yaşamaya devam etmektedir.

 

Çocuğumuza nedenlerini anlamak için şefkatle yaklaşabiliriz ve bu sorunları çözebiliriz. Genellikle 5 yaş altı çocuklar da görülen alt ıslatma 13 yaşına kadar görülebilmekte bunun aileden çocuğa geçen bir hastalık olduğu da düşünülmekte tıp ben kanıtlanamasa ama şefkat ile çözülebilir ya da akşam yatmadan sıvı tüketmesi azaltılabilir.

 

İdrar yolu enfeksiyonu çocuklarda idrar kaçırmaya neden olabilir mi?

Çocuğunuzun idrar kaçırmasına başka tıbbi durumların da neden olması mümkündür: tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu (İYE) diyabeti.

 

5 yaşında bir çocuk sinirlenince altına kaçırdığını söylüyor annesi. Çocuğa güven vermek gerekiyor kendinizi onun yerine koyun ve ona bu sorunu nasıl çözebileceğinizi anlatın beraber destek olarak.

 

Çocuklarda idrar kaçırma rahatsızlığını nasıl tedavi edersiniz?

Oxybutynin link (Ditropan), bir çocuk olgunlaşıp sorunu doğal olarak atlatana kadar aşırı aktif mesaneyi yatıştırmak için genellikle ilk ilaç seçimidir. Çocuğunuzda sıklıkla mesane enfeksiyonu varsa, doktor enfeksiyonlara neden olan bakterileri öldüren bir ilaç olan antibiyotik bağı reçete edebilir.

 

Mesela bir gün yatağını ıslattı gittiniz ve yatağını toplayacaksınız ona yatağını beraber toplaya bileceğinizi ve temiz çarşafları hemen sereceğinizi söyleyin ona akşamları yatmadan tuvalete gitmesi gerektiğini anlatın gerekirse tuvalet yolunu aydınlatacak bir yol yapın korkmasın tuvalet giderken.

 

İdrar kaçırma için 3 tedavi seçeneği nedir?

  • Pantolon veya ped gibi emici ürünler.
  • El pisuvarları.
  • Bir kateter (idrar boşaltmak için mesanenize yerleştirilen ince bir tüp)
  • Örneğin egzersiz yaparken idrar kaçağını önlemek için vajinaya veya üretraya yerleştirilen cihazlar.

 

Bu sorunların çözümü aile içinde olmuyorsa bir doktora gösterin çocuğunuzu genellikle psikolojik olan bu durumun ilaç tedavisi de mümkün.

 

Üriner idrar kaçırmasının ilk tedavisi nedir?

Bu ilaçlar aşırı aktif bir mesaneyi sakinleştirebilir ve idrar tutamama için yardımcı olabilir. Örnekler arasında oksibutinin (Ditropan XL), tolterodin (Detrol), darifenasin (Enablex), fesoterodin (Toviaz), solifenasin (Vesicare) ve trospium klorür bulunur.

 

Hangi vitamin mesane kontrolüne yardımcı olur?

30-79 yaşları arasındaki 2060 kadında c vitamini alımı üzerine yapılan bir araştırma, yüksek dozda c vitamini ve kalsiyum alımının idrar depolama veya idrar kaçırma ile pozitif ilişkili olduğunu, yiyecek ve içeceklerden alınan C vitamininin ise azalmış idrarla ilişkili olduğunu bulmuştur.

 

Çocuk veya yetişkinlerde idrar kaçırma nasıl kontrol altına alınabilir?

Bunlar şunları içerebilir:

  • Kilo vermek ve kafein ve alkolü azaltmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri.
  • Pelvik taban kaslarınızı sıkarak güçlendirdiğiniz pelvik taban egzersizleri.
  • İdrara çıkma ihtiyacı ile idrar çıkışı arasında daha uzun süre beklemenin yollarını öğrendiğiniz mesane eğitimi.

 

B12 eksikliği idrar kaçırmaya neden olur mu?

Daha kötüsü olabilirdi. Ciddi bir B12 vitamini eksikliği derin depresyona, paranoyaya ve kuruntulara, hafıza kaybına, idrar tutamamaya, tat ve koku kaybına ve daha fazlasına yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatının Avantajları başlıklı makalemizde Doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here