Ana sayfa Anne ~ Çocuk Çocuklarda Kabakulak Hastalığı

Çocuklarda Kabakulak Hastalığı

Çocuklarda Kabakulak Hastalığı

Çocuklarda kabakulak hastalığı kaç gün sürer

Kabakulak hastalığı virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Kuluçka dönemi 18 – 20 gündür. 5 – 15 yaş arası çocuklarda görülür. Kış sonuna doğru sık rastlanır. Kabakulak ağrısı çeken çocuklarda ateş görülme durumları da olmaktadır. Çocukların kulak ve baş ağrısı çekmesinden dolayı ağlamaları durmaz. Kulak ve çene bölgelerinde bazı çocuklarda şişme de görülebilir. Şu anda kabakulak için bir tedavi yoktur, ancak enfeksiyon bir veya iki hafta içinde geçmelidir. Tedavi semptomları hafifletmek için kullanılır ve şunları içerir: bol bol yatak istirahati ve sıvı alınması. ibuprofen ve parasetamol gibi ağrı kesiciler kullanan – 16 yaşından küçük çocuklara aspirin verilmemelidir.

 

Çocuklarda Kabakulak Nasıl Bulaşır

Damlacık yoluyla olur. Damlacık yoluyla nüfusa etki eden çocuklarda kabakulak hastalığı gözlemlenir.

 

Çocuklarda kabakulak hastalığı belirtileri

Çene altı ve kulak altı tükürük bezlerinin şişmesi sonucu boynun yan tarafında yumru oluşur. Yutkunmada acıma hissi, ateş ve ağız kuruluğu görülür. Şiş kısım dokunmaya karşı hassas ve ağrılıdır. Belirtiler ortaya çıkmadan 1 – 2 gün önce çocukta genel bir kırgınlık gözlenir. Erkeklerde erbezleri (testisler) de etkilenir. Bu nedenle hastalık süresince doktor kontrolünde olmalıdır. Ergenlik çağında ve daha sonra kabakulak geçiren erkek çocuklarında testislerin iltihaplanması sonucu kısırlığa yol açabilir. Bu nedenle hafif bir hastalık olarak görülmemesi gerekir. Çok ciddi hastalıkların baş göstermesine neden olur.

  • Yüzünüzün bir veya iki tarafında şişmiş tükürük bezlerinde ağrı.
  • Çiğneme veya yutma sırasında ağrı.
  • Ateş.
  • Baş ağrısı.
  • Kas ağrıları.
  • Zayıflık ve yorgunluk.
  • İştah kaybı.

 

Çocuklarda kabakulak tedavisi

Çocuklarda kabakulak bakımı

Şu anda kabakulak için bir tedavi yoktur, ancak enfeksiyon 1 veya 2 hafta içinde geçmelidir. Tedavi semptomları hafifletmek için kullanılır ve şunları içerir: bol bol yatak istirahati ve sıvı alınması. ibuprofen ve parasetamol gibi ağrı kesiciler kullanan; 16 yaşından küçük çocuklara aspirin verilmemelidir. Yatak istirahatı sağlanmalıdır. Bol proteinli, yumuşak, sıvı besinler verilmelidir. Doktorun önerdiği ilaçlar kullanılabilir.

 

Çocuklarda kabakulak hastalığı Korunma Yolları

Aşılama yoluyla yapılır. Hasta çocuk iyileşene kadar okula gönderilmemelidir. Yüksek ateş veya başka nedenlerden dolayı rahatsızlığı artması halinde çok ciddi sonuçları olabilir. Kabakulak hastalığı görülen çocukların bol bol dinlenmesi sağlanmalıdır.

 

Bir çocuk nasıl kabakulak olur? Kabakulak çocuklarda yaygın mıdır?

Bir çocukta kabakulak neden olur? Kabakulak, enfekte bir çocuk öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda ağız, burun ve boğazdaki sıvılarla temas yoluyla yayılır. Virüs ayrıca kapı kolları, yemek kapları ve bardaklar gibi yüzeylerde de yaşayabilir.

 

Tükürük (tükürük) yapan bu bezler kulağın önünde, çene çevresinde bulunur. Kabakulak, Amerika Birleşik Devletleri’nde, özellikle 5 ila 9 yaş arası çocuklarda yaygın bir çocukluk hastalığıydı. Kabakulak aşısı sayesinde artık çok daha nadir görülüyor.

 

C vitamini kabakulak için iyi midir?

Kızamık, kabakulak veya su çiçeği olan bir çocuğa verilen C vitamini, tedavinin yoğunluğuna bağlı olarak atağı durdurur veya değiştirir. Patojenin aktivitesi durdurulursa, aktif bağışıklığın gelişimi kesintiye uğrayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatının Avantajları başlıklı makalemizde Doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here