Ana sayfa Anne ~ Çocuk Kızıl Hastalığı Belirtileri, Bulaşma Yolları ve Tedavisi

Kızıl Hastalığı Belirtileri, Bulaşma Yolları ve Tedavisi

Kızıl Hastalığı Belirtileri, Bulaşma Yolları ve Tedavisi

Kızıl Hastalığında Yenmemesi Gerekenler

kızıl hastalığı kuluçka süresi

Kızıl hastalığı, bebeklik döneminde hemen hemen hiç görülmeyen, döküntülü ve bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. 3 – 12 yaş arası çocuklarda, ilkbahar ve kış aylarında sık görülür. Kızıl hastalığı kuluçka süresi 2 – 4 gündür.

 

Kızıl Hastalığı Bulaşma Yolları

Hastaların burun, boğaz salgıları ve deri döküntüleri ile olur.

 

Kızıl Hastalığı Belirtileri

Ani başlayan yüksek ateş, baş, boyun, karın ağrısı vardır. Hastanın bademcikleri şişer ve kızarır. Dil, çilek görünümünde paslıdır. Daha sonra kıpkırmızı ahududu görüntüsü alması kızılın tipik özelliğidir. Döküntüler, hastalığın başlangıç belirtilerinden 1 – 2 gün sonra yüzde başlar, vücuda yayılır. Önceleri sarımtırak kırmızı ve toplu iğne başı büyüklüğündeki döküntüler birbiriyle birleşir ve bütün vücut derisi güneş yanığı görüntüsü alır. Döküntüler dirsek içi, kasıklar, diz altı, koltuk altı gibi kıvrımlı yerlerde yoğunlaşır.

 

Kızıl Hastalığı Tedavisi

Doktor önerisine göre ilaç tedavisi yapılır. Hasta çocuk 10 – 15 gün dinlenmelidir. Erken tedavi edilmezse böbrek hastalığı, romatizma, orta kulak iltihabı ve zatürreye neden olur.

 

Kızıl Hastalığı Korunma

Hastalığın aşısı yoktur. Hasta çocukla temastan kaçınılmalıdır. Hasta ile temas edenlerin boğaz kültürü alınmalı, sonuç pozitif çıkarsa hemen tedaviye başlanmalıdır.

 

Kızıl ateş nedir ve nasıl tedavi edilir? Kızıl ateş nasıl bulaşır?

Kızıl hastalığı eskiden çok ciddi bir hastalıktı, ancak günümüzde çoğu vaka hafif olma eğilimindedir. Antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir. Penisilin veya amoksisilin gibi sıvı antibiyotikler genellikle çocukları tedavi etmek için kullanılır. Çoğu insan dört ila beş gün sonra iyileşse de, bunlar 10 gün boyunca alınmalıdır. Kızıl dahil olmak üzere A Grubu strep enfeksiyonları en yaygın olarak doğrudan kişiden kişiye bulaşma yoluyla yayılır . Tipik olarak bulaşma, enfekte bir kişiden tükürük veya burun salgıları yoluyla gerçekleşir.

 

Kızıl ateş hangi izolasyon önlemidir?

Tek başına damlacık önlemleri, streptokok toksik şoku veya streptokok pnömonisi olan hastalar için ve ayrıca farenjit veya kızıl hastalığı olan bebekler ve küçük çocuklar için garanti edilir.

 

Kızıl ateşle karantinaya almak zorunda mısın? Kızıl ateş için karantina ne kadar sürer?

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için antibiyotik tedavisine başladıktan sonra en az 24 saat evde, kreş, okul veya işten uzakta kalın. Kızıl ateşi olan kişiler, ateşleri düşene ve en az 12 saat antibiyotik kullanana kadar işten, okuldan veya kreşten evde kalmalıdır.

 

Kızıl ateşi tedavi etmezseniz ne olur?

Kızıl ateşiniz varsa ve tedavi etmiyorsanız, risk altındasınız. Ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen romatizmal ateşe yol açabilir. Komplikasyonlar nadirdir, ancak böbrek, karaciğer veya kalp hasarını içerebilir. Bir kulak, sinüs veya cilt enfeksiyonu, zatürre veya artrit alabilirsiniz. Döküntü genellikle 2 ila 7 gün sonra solmaya başlar. Tedavi edilmezse kızıl, kalp, böbrek ve karaciğerde birkaç ciddi hastalığa yol açabilir. Kalpte romatizmal ateş denir. Strep boğazını veya kızıl hastalığını önleyecek bir aşı yoktur.

 

Kızıl ateş dokunarak bulaşıcı mıdır?

Kızıl hastalığında bakteri, döküntü ve kırmızı dil üreten bir toksin salgılar. Enfeksiyon, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında salınan damlacıklar yoluyla kişiden kişiye yayılır.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatının Avantajları başlıklı makalemizde Doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here