Ana sayfa Sağlık Böcek Isırmaları ve Sokmaları

Böcek Isırmaları ve Sokmaları

Böcek Isırmaları ve Sokmaları Korunma Yolları

Sivrisinek gibi kan emen böcekler ısırdığında deride ufak bir delik açar. Arı, yabanarısı ve eşekarısının iğneleri zehirlidir. İnsanlar böcek ısırması veya sokmasına karşı çeşitli tepkiler gösterirler; ancak çoğu zaman bunun izi bir-iki gün içinde kaybolur.

 

Bir böceğin tükürük veya zehrine karşı vücudun verdiği alerjik tepki, böceğin ısırdığı veya soktuğu yerde ağrı veya kaşıntı, kızarıklık ve şiş olarak kendini belirtir. Bazı insanların böcek ısırmasına veya sokmasına karşı verdiği tepki çok şiddetli olur; nefes yollarının yaşamı tehlikeye sokacak şekilde şişmesi gibi. Açıklık alanlarda yaşayan bazı kene türü böcekler Lyme hastalığına neden olan bakteriyel bir enfeksiyon yayar; dünyanın bazı bölgelerinde de sivrisinekler sıtma hastalığı taşır.

 

Böcek Isırmaları ve Sokmaları Korunma Yolları

Böcek ısırma olasılığı bulunan yerlerde kol ve bacaklarınızın örtülü olmasına dikkat edin. Pencere ve kapılara tel örgü takın. Bir bardak suya eklediğiniz beş damla idris otu (citronella) yağını açıktaki yerlerinize sürerek böcekleri kendinizden uzak tutun. Sarımsak yiyin ve her gün B1 vitamini (tiyamin) ve çinko takviyesi alın.

 

Böcek Isırmaları ve Sokmaları Tedavisi

Genel önlemler

Saf cadı findığı ve kalamin losyonu, sivrisinek ve diğer böcek ısırmaları veya sokmalarından kaynaklanan ağrı ve kaşıntıyı giderir. Buz, aloe vera jeli veya soğan suyu da böcek ısırma ve sokmalarına iyi gelen ilaçlardır.

 

Arı sokması

Arının iğnesini başparmağınızın tırnağı ile, yana doğru bastırarak çıkarın. Sonra o bölgeyi sıkarak zehri akıtın.

 

Yabanarısı

Yabanarısı sokarsa o bölgeye hemen limon suyu, sirke veya tarçın çayı sürün. Gerekirse bunu tekrarlayın.

 

Kene ısırığı

Kene cilde tutunuyorsa, üzerine yağ veya saf vazelin sürerek yerinden oynatın. Sonra bir cımbızla yavaşça büküp çıkarın.

 

Homeopati

Hypercal krem sürün ve Apis (böceğin ısırdığı veya soktuğu yer kızarır ve şişerse) ya da Cantharis (yakıcı bir ağn varsa) alın.

 

Aromaterapi

Böcek sokmalarında saatte bir, birer damla lavanta ve çay ağacı yağı sürün.

 

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

Kene ısırığından şüpheleniyorsanız, lokal bir kızartı veya yuvarlak bir kızarıklık varsa, grip semptomları veya eklem ağrıları görülürse.

 

Acil Durumlar

Böcek ısırığı veya sokması yüzde, ağızda veya boğazda ise.

Kurdeşen, nefes tıkanıklığı, bulantı veya kusma varsa.

Bir önceki yazımız olan Adet öncesi sendromuna bitkisel çözümler başlıklı makalemizde Depresyon, Hamilelik ve Kanser hakkında bilgiler verilmektedir.

3 YORUMLAR

  1. Böceklerden nefret ediyorum ya. Bende birde arı sokmasına karşı alerji var. Gerçekten çok illet bir alerji. Arı sokmasına karşı iğne yanınızda değilse ölümle burun burunasınız demektir. Sizlerde hangi böceğe karşı alerjiniz var öğrenmeniz lazım.

  2. Böceklerden çok korkan biriyim. Birçok böceğe alerjim var. Sebebi bu olabilir belki. Böcek ısırmaları ve sokmalarına karşı verdiğiniz önlem hoşuma gitti.

  3. Böcekten böceğe değişen bir konu. Örneğin bazı böcekler var ki zehirli ve kişinin alerjisini tetikleyebilecek özellikte olabilir. Onun için dikkat etmekte yarar var diye düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here