Ana sayfa Sağlık Adet öncesi sendromuna bitkisel çözümler

Adet öncesi sendromuna bitkisel çözümler

Adet Öncesi Sendromuna Bitkisel Çözümler
Adet Öncesi Sendromuna Bitkisel Çözümler

Adet Öncesi Sendromu (PMS), regl öncesi bir dizi semptomun ortaya çıkmasıdır. Bu semptomlar arasında ruh hali değişimleri, baş ağrısı, göğüs ağrısı, şişkinlik, yorgunluk ve sıvı tutulması yer alabilir. Bu semptomlar genellikle adet döngüsünün ilk günlerinde hafifleyecektir. Ancak, birçok kadın için PMS semptomları daha şiddetli olabilir ve günlük yaşamlarını etkileyebilir.

 

PMS semptomlarını hafifletmek için birçok bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır. Aşağıda, adet öncesi semptomlarını hafifletmek için kullanılan bazı bitkisel çözümleri tanıtacağız.

 

Adet öncesi sendromları

Adet öncesi sendromları, kadınların regl dönemine yaklaştığı zamanlarda ortaya çıkması muhtemel çeşitli sempomlar olarak tanımlanır. Adet görme öncesi günlerde bazı kadınlarda korku, huzursuzluk ve depresyon, bazen bedende sıvı birikimi ile birlikte göğüslerin aşırı duyarlı oluşu ve benzer belirtiler oluşur.

 

Tüm bu belirtiler, o süreçteki hormonel değişimlere karşı oluşan bedensel tepkilerin bir sonucudur. Burada yanıtlanması gereken önemli soru, söz konusu kadın için bu bedensel tepkilerin normal olup olmadığı veya bu tepkilerin oluşumunda ruhsal nedenlerin payı olup olmadığıdır. Tepkiye öncelikle ruhsal durum mu, yoksa hormon dengesindeki değişimler mi yol açıyor sorusunun mutlaka sorulması gerekir.

 

Adet öncesi sendromuna bitkisel çözümler
Adet öncesi sendromuna bitkisel çözümler

 

Adet öncesi sendromlarına bitkisel çözümler

a07 ziyaretçileri için adet öncesi sendromuna ilişkin bitkisel çözümler nelerdir, bunun üzerine araştırmalar yaptık ve adet öncesi sendromu olan kadınların şu bitkileri kullanmasında fayda sağladığını öğrendik;

 

Isırgan Otu

Bu geleneksel karaciğer güçlendirici vücuttaki toksinleri arıtmak için sıkça tavsiye edilir. Karaciğer fonksiyonlarınız yavaşladığında, östrojen seviyesi artar ve bu da adet öncesi sendromuna neden olur.Bu bitki aynı zamanda da abdominal distansiyonu ve meme ucu hassasiyetini hafifletir. Eşit miktarlarda ısırgan otu ile dul avratotunu karıştırarak yapacağınız çayı deneyebilirsiniz.

 

Adet öncesi bitkisel çözümlerden diğeri Dul Avratotu

Dul avratotu da ısırgan otu gibi bir karaciğer güçlendirici olduğu gibi, bu bitkinin karaciğer üzerindeki hafif uyarıcı etkisi adet öncesi sendromu tedavisinde yararlı olacaktır.

 

Adet öncesine bitkisel çözüm : Ahududu

Ahududunun en iyi bilinen özelliği, hamilelikte ortaya çıkan rahim rahatsızlıklarını yatıştırmasıdır. Birçok herbalist adet öncesi sendromunu da aynı başarıyla tedavi ettiğini belirtmişlerdir.

 

Adaçayı

Adaçayı, antispazmodik özelliklere sahip olduğu için adet sancılarını hafifletmek için kullanılabilir. Adaçayı, stres ve anksiyeteyi de azaltır, bu da PMS semptomlarının bazılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Adaçayı aynı zamanda vücutta toksinleri atmak için de kullanılabilir.

 

Soya Ürünleri, Yer Fıstığı ve Diğer Baklagiller

Soya ürünleri doğal fakat zayıf fito östrojenler içerir. Fito östrojenler vücudun östrojen üretimini sınırlar. Bu anti-östrojen etki meme kanseri oluşumunu engeller ve bu nedenle de adet öncesi sendromunda da etkilidir. Soya fasulyesi, içerdiği östrojenik bileşik genistein nedeniyle çok fazla dikkat çekiyorsa da yer fıstığı, siyah fasulye ve lima fasulyesi de bünyelerinde bu bileşiği bolca barındırırlar. Kepekli bezelye, soya fasulyesinden 50 kat daha fazla genistein içerir.

 

Ayrıca bu sendrom için kediotu kökü, sarı kantaron eşit karışımının çayı, gerekli görüldüğü süre boyunca, günde 2-3 bardak içilebilir. Eğer gerginliğe kramplar da eşlik ediyorsa, mayıs papatyası veya civanperçemi çayı rahatlatıcı olabilir. Bedendeki sıvı birikmesine karşı ise, hindiba, altınbaşak veya ısırgan otu kullanılabilir.

 

Adet öncesi bitkisel çözümlere : Papatya

Papatya, PMS semptomlarını hafifletmek için kullanılan başka bir bitkisel çözümdür. Papatya, sakinleştirici özellikleri nedeniyle stres ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, mide kramplarını, sıvı tutulmasını ve baş ağrısını da hafifletir.

 

Diğer bitkisel çözümler arasında rezene, lavanta, kekik, ısırgan otu ve civanperçemi de bulunur.

 

Özetle, adet öncesi semptomları hafifletmek için birçok bitkisel çözüm mevcuttur. Ancak, herhangi bir bitkisel tedaviyi kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Ayrıca, herhangi bir bitkiye karşı alerjiniz varsa veya herhangi bir sağlık sorununuz varsa, bitkisel tedavileri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bir önceki yazımız olan Rahim Kanseri Aşısı Smear Testi Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Gebelik, Kanser ve Rahim Kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here