Ana sayfa Sağlık Kansızlığa iyi gelen yiyecekler

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler

İnsanlarda görülen kansızlık rahatsızlığının önüne geçebilmek için özellikle kansızlığa iyi gelen besin öğelerinin tüketilmesi gerekmektedir. Biz de bu yazımızda bu besinleri inceledik ve kansızlığa iyi gelen yiyecekleri sizler için derledik. Bakalım kansızlığa iyi gelen yiyecekler nelermiş.

 

Kansızlığın 3 ana nedeni nedir?

Hemoglobin, kana kırmızı rengi veren demir açısından zengin bir proteindir. Oksijeni akciğerlerden vücudun geri kalanına taşır. Aneminin üç ana nedeni vardır:

 1. kan kaybı,
 2. kırmızı kan hücresi üretiminin olmaması
 3. yüksek oranda kırmızı kan hücresi yıkımı

 

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler

Ispanak

Özellikle demir içeren besinleri tüketmek kansızlığa çok iyi gelmektedir. Ispanak bu yönde en değerli ve iyi demir kaynağıdır. Ayrıca brokoli, kuşkonmaz, kara lahana da demir içeren besin öğelerindendir.

 

Kansızlığa iyi gelen Yerfıstığı Ezmesi

Marketlerde ve bakkallarda kolayca bulabileceğiniz yer fıstığı ezmesinin sadece 2 tatlı kaşığı yenilmesi bile vücuda 0,6 mg değerinde demir alınımı sağlamaktadır. Eğer yer fıstığını taze sıkılmış portakal suyuyla beraber yerseniz, taze sıkılmış portakal suyunun içerisinde bulunan C vitamini sayesinde yer fıstığının içerisinde bulunan demir daha kolay bir şekilde absorbe edilmektedir.

 

Tavuk

Hindi ve tavuk tüketimi özellikle sebzeler vasıtasıyla aldığınız demirin vücudunuz tarafından daha iyi ve daha kolay bir şekilde absorbe edilmesine yardımcı olur.

 

Kuru Üzüm

Meyvelerin içerisinde aslında çok fazla demir bulunmasa da özellikle kurutulmuş halde satılan meyvelerde demir konsantre haliyle barınmakta. Özellikle kansızlık konusunda kuru üzüm yenmesinin faydası oldukça fazladır.

 

Kansızlığa iyi gelen Isırgan otu

1 çay kaşığı kıyarak hazırladığınız ısırgan otunu bir cezvenin içerisinde haşlayıp günlük olarak 3 bardak kadar çayını içmek vücudunuzun kan yapımına yardımcı olacaktır.

 

Kansızlığa iyi gelen Keçiboynuzu

Özellikle keçiboynuzu pekmezinin kansızlık çeken kişilerce tüketilmesi kan yapımının sağlanmasına çok yardımcı olacaktır.

 

Kansızlığa iyi gelen İstiridye

Deniz ürünleri arasında bulunan istiridye demir yönünden oldukça zengindir. Keza midye de aynı şekilde demir yönünden çok zengindir. Hamsi ve sardalya tüketimi de vücudunuzun demir alması açısından iyi olacaktır.

 

Demir içeriği en yüksek olan yiyecek hangisidir?

 • Biftek.
 • Kuzu.
 • Hindi.
 • Tavuk.
 • Dana eti.
 • Kurutulmuş sığır eti.

 

Kansızlığa iyi gelen içecekler

 • Erik suyu. Kuru erik olarak da bilinen kuru erik, zengin bir bitki bazlı demir kaynağıdır.
 • Pancar suyu.
 • Bezelye protein shakes.
 • Ispanak, kaju, hindistan cevizi ve ahududu smoothie.
 • Kabak suyu.
 • Dut smoothie.
 • Keten tohumu ve susam smoothie.
 • Pancar ve portakallı smoothie.

 

Demir açısından zengin besinler

 • Kırmızı etler (sığır eti, kuzu eti, dana eti). Et ne kadar kırmızıysa, demir oranı o kadar yüksektir.
 • Sakatat (karaciğer, böbrek, ezme)
 • Kümes hayvanları
 • Balık veya kabuklu deniz ürünleri (somon, sardalya, ton balığı)
 • Yumurtalar.

 

Çok su içmek kansızlığa iyi gelir mi?

Düzenli su alımı hemoglobin sentezini artırarak ve MPV’yi azaltarak anemi ve KVH riskini azaltabilir; ayrıca IgG seviyelerini artırarak hümoral bağışıklığı artırabilir.

 

Kansızlık kilo almaya neden olabilir mi?

Demir eksikliği olan insanlar, yetersiz çalışan tiroid bezi nedeniyle düşük enerji seviyeleri ve ani kilo artışı yaşarlar.

 

Kansızlık kaygıya neden olur mu?

BMC Psychiatry’de 2020’de yapılan büyük bir araştırma, demir eksikliği anemisi olan kişilerde anksiyete bozuklukları, depresyon, uyku bozukluğu ve psikotik bozukluklar görülme sıklığının ve riskinin önemli ölçüde daha yüksek olduğunu buldu.

 

Kansızlık saç dökülmesine neden olabilir mi?

Şiddetli demir eksikliği anemisi nefes darlığı, yorgunluk ve göğüs ağrısı gibi belirtilere neden olabilirken, bazı kişilerde saç dökülmesi de görülür.

 

Demir eksikliği ve anemi arasındaki fark nedir?

Demir eksikliği (ID), vücuttaki toplam demir içeriğinin azalması olarak tanımlanır. Demir eksikliği anemisi (DEA), ID eritropoezi azaltmak için yeterince şiddetli olduğunda ortaya çıkar.

 

Kansızlık neden kaşıntıya neden olur?

Düşük demir seviyelerinin cildi inceltip daha fazla su kaybına neden olabileceğidir. Bu kaşıntıya neden olabilir. Aplastik anemideki cilt değişiklikleri, düşük trombositlere (kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan kan hücreleri) bağlıdır. Bu durum aynı zamanda trombositopeni olarak da bilinir.

Bir önceki yazımız olan Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir başlıklı makalemizde Beslenme, Diyet ve Gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here