Ana sayfa Güzellik Cilt Baş Düşmanı Güneş!

Cilt Baş Düşmanı Güneş!

Cildimizin Baş Düşmanı Güneş!

Cilt baş düşmanı Güneş konusunda açık renk giysiler içinde bronz bir ten ile dolaşmak hem göze hem de kulağa çok hoş geliyor değil mi? Şimdi hepinizin evet dediğini duyar gibiyim… Fakat durum sanıldığı kadar kolay değil. Cildimizin düşmanlarından bir tanesi de güneştir. Hatta güneş için cilt baş düşmanı da diyebiliriz.

 

Cilt Baş Düşmanı Güneş!

Yazının başında da belirttiğim gibi açık renk giysiler ve bronz bir ten kombinasyonu sağlamak için sık sık güneşlenmeye çıkarız. Burada sizlere asla unutmamanız gereken bir gerçekten bahsetmek istiyorum. Güneşin gerekli koruma önlemlerini almadığınız taktirde cildinizi çok kötü derecede yakabileceği gerçeği…

 

Melanin

Melanin, insan derisine renk veren bir maddedir. Melanin aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu bir etki oluşturur. Derimiz güneşe maruz kaldıkça melanosit denilen renk hücreleri daha fazla melanin salgılar. Cildimiz koyulaştıkça güneşin zararlı ışınlarından daha fazla korunma sağlanır.

 

Mevsimin başında, cildimiz için korunma önlemi almadığımız bir dönemde güneşin altında çok kalmamız ciltte güneş yanıklarına sebep olabilir. Açık renk tene sahip insanlarda durum biraz daha kötü olabilir. Eğer bu kişiler öğlen saatinde güneşe, korumasız bir şekilde takribi 15 dakika maruz kalması ciddi güneş yanıkları oluşturabilir. Güneş yanıkları diğer yanmaların tersine anında fark edilmez.

 

Güneş neden bir cilt baş düşmanıdır?

Güneşin ultraviyole ışınları ciltte büyük hasara neden olabilir. Cildin dış tabakası, melanin pigmentini içeren hücrelere sahiptir. Melanin cildi güneşin ultraviyole ışınlarından korur. Bunlar cildi yakabilir ve elastikiyetini azaltarak erken yaşlanmaya yol açabilir.

 

Yanmadan 6 ila 48 saat içinde kendisini gösterir. Salgılanan toksin sebebi ile ateş ve vücutta kırıklık, ciltte ödem (özellikle bacaklarda) görülebilir. Ağrılar bazen dayanılmaz boyutlara kadar ulaşabilir.

 

Neden güneşe hiç bakmamalıyız?

Doğrudan güneşe veya kaynak meşalesi gibi diğer parlak ışık türlerine baktığınızda ultraviyole ışık retinanızı doldurur ve açıkta kalan dokuyu tam anlamıyla yakar . Kısa vadeli hasar, güneş keratiti olarak bilinen korneanın güneş yanığını içerebilir.

 

Uzun dönemli yanıklar da mevcuttur. Bu yanıklar malign melanom adı verilen tehlikeli bir cilt kanseri, hızlı yaşlanma, cilt lekeleri ve skuamöz tip cilt kanserinin oluşumuna yol açabilir. Gözde oluşan göz merceğinin saydamlaşmasıyla oluşan katarakt ta güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarının yol açtığı rahatsızlıklardan bir tanesidir.

 

Cilt konusunda Güneşin yarardan çok zararı var mı?

Az miktarda güneşe maruz kalmak sağlıklı ve zevklidir. Ancak fazlası tehlikeli olabilir. Güneş ışığına aşırı maruz kalmamak için önlemler alınmalıdır. Bu önleyici tedbirler kanser risklerini, cildin erken yaşlanmasını, katarakt gelişimini ve diğer zararlı etkileri azaltabilir.

 

Yaz saati uygulamasından ötürü, 11 ila 15 saatleri arasında güneş ışınları dünyaya dik açı ile gelir. Bu durum güneş ışınlarının dünyaya ulaşırken katettiği mesafenin kısalmasına ve dolayısı ile atmosferin filtre özelliğinin azalmasına sebep olur.

 

Sağlıklı olmak için güneşe ihtiyacımız var mı?

Vücudumuz güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretir; açık tenliyseniz günde yaklaşık 15 dakika güneşte kalmak yeterlidir. Ve D Vitamini vücudunuzun kalsiyumu korumasına yardımcı olduğundan ve kırılgan, ince veya şekilsiz kemikleri önlediğinden, güneşte ıslanmak tam da doktorun emrettiği şey olabilir.

 

Bundan dolayı öğlen saatleri cildimiz için çok fazla zararlı güneş ışını içermektedir ve tehlikelidir. Hatta deniz kenarlarında, kumun ve suyun yansıtıcı özelliğinden dolayı şemsiye altında oturanlarda bile ciddi güneş yanıkları görülebilir.

 

Cildiniz güneş ışığı almazsa ne olur?

Yeterince güneşe maruz kalmazsanız, serotonin seviyeleriniz düşebilir. Düşük serotonin seviyeleri, mevsimsel desenli (eskiden mevsimsel duygudurum bozukluğu veya SAD olarak biliniyordu) daha yüksek majör depresyon riski ile ilişkilidir. Bu, değişen mevsimlerin tetiklediği bir depresyon şeklidir.

 

İşte tüm bu nedenlerden ötürü, güneşe çıkarken daha dikkatli olup bir bir sonra ki yazıda bahsedilen korunma önlemlerini uygulamayı unutmuyoruz.

 

Cilt Baş Düşmanı Güneşle ilgili en korkunç şey nedir?

Kısmen atmosferimizdeki ozon tabakasının incelmesine bağlı olarak, Güneş’in yaydığı zararlı düzeydeki ultraviyole radyasyon gezegenimizin yüzeyini sürekli olarak bombalar.

Bir önceki yazımız olan Ruh Sağlığı Nasıl Geliştirilir? başlıklı makalemizde Depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here