Ana sayfa Anne ~ Çocuk Doğum Öncesi Kirliliğe Maruz Kalan Çocukta Davranış Sorunu

Doğum Öncesi Kirliliğe Maruz Kalan Çocukta Davranış Sorunu

Doğum Öncesi Kirliliğe Maruz Kalan Çocuklarda Davranış Sorunları

Hamile kadınlar doğum öncesi neye maruz kaldılarsa aynı ölçüde bebekleri de maruz kalır. Fosil yakıtlar ve diğer organik maddeler işe kirletici olan her maddeye maruz kalındığında, fetus yani bebek etkilenir ve ileride davranışsal sorunlara yol açar.

 

Doğum Öncesi Kirliliğe Maruz Kalan Çocuklarda Davranış Sorunları

Yeni araştırmaya göre, 215 çocuk takip edilmiş ve kordon bağı ile kirliliğe maruz kalan bebeklerin oranı yüksek çıkmıştır ve 5 yaşına geldiklerinde; dikkat bozukluğu, anksiyete, depresyon semptomları görülmüştür. Ayrıca düşük pozlama denilen durum da saptanmıştır.

 

Bu belirtiler 5-7 yaş arasında görülmeye başlar. Biyolojik belirteç olan parmak iziyle veya polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH) ile kordondan maruz kalınan kirlilik oranı ölçülür.

 

Hava kirliliği bir çocuğun Davranışını etkileyebilir mi?

Hava kirliliği sadece akciğerler için bir sorun değildir. Araştırmalar, hava kirliliğinin çocukluktaki davranış sorunlarını ve hatta IQ’yu etkileyebileceğini giderek daha fazla gösteriyor. Washington Üniversitesi tarafından yürütülen yeni bir çalışma, hem doğum öncesi hem de doğum sonrası hava kirliliğine maruz kalmanın çocuklara zarar verebileceğini gösteren kanıtlar ekledi.

 

Gebelik sırasında kirleticilere maruz kalan annelerin karnındaki fetus, kan ve diğer dokularla plasentayla maruz kalır DNA ile ölçülebilir. Kentsel hava kirliliği, trafik emisyonları çalışmada bulunan en yüksek faktörlü kirleticilerdir. Çevresel kirlilik tütün ve dumanları da kapsar. Tabii ki annelerin de sigara içmemesi ve bu ortamlarda bulunmaması gerekir.

 

Doğum öncesi maruz kalma nedir?

Bir kadın hamilelik sırasında uyuşturucu veya alkol aldığında, bebeğinin vücudunda ve beyninde uzun vadeli etkilere neden olacak değişiklikler meydana gelebilir. Gelişim sırasında fetüsü etkileyebilecek ilaçlar yasa dışı veya reçeteli ilaçlar olabilir, örneğin: alkol, kokain.

 

Kolombiya’da çocuk ve çevre sağlığı merkezi ve İngiltere’de kanser araştırma enstitüsü bu araştırmaları yürütmüştür. Çocuğun hızla büyüyen ve çoğalan hücrelerinde çevresel zararlılar daha kolay hasar oluşturur. Toksin maddenin emilimi, metabolizması, atılımı, dozu, çocukta, erişkinde tanımlanandan tamamen farklıdır.

 

Hava kirliliği hangi doğum kusurlarına neden olur?

Çin’in Xi’an kentindeki çalışma, doğum kusurları ile çevredeki hava kirleticileri arasındaki ilişkiyi araştırmak için genelleştirilmiş bir katkı modeli kullandı ve nitrojen dioksitin (NO 2 ) nöral tüp kusurları, doğuştan kalp hastalığı, doğuştan polidaktili, yarık damak riskini artırdığını gösterdi.

 

Pek çok çevresel zararlı vücut hormonlarını taklit ederek çocuğun üreme ve diğer hormonlarını bozmaktadır. Çocukların prenetal maruziyetindeki davranışsal bozuklukları araştırılmıştır. Sonuçlara göre, akran ilişkileri, toplumsal ilişkileri kötü anlamda etkiler; çocuklarda içe kapanıklık, dikkat eksikliği, depresyon gibi potansiyel endişeler geliştirir.

 

Doğum öncesi ilaca maruz kalmanın uzun vadeli etkileri nelerdir?

Doğum öncesi ilaca maruz kalma (PDE), anormal fiziksel büyüme, değişen beyin organizasyonu ve daha sonraki yaşamda bilişsel, duygusal ve davranışsal problemlerle bağlantılıdır.

 

Mevcut kirlilik kontrolleri yapılmalı, enerji verimliliği alternatif enerji kaynakları ile bu hava kirleticilerini azaltmak mümkündür. Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, atıklar, kimyasal kirlilik, radyasyon, kazalar, gürültü kirliliği, ozon tabakasının incelmesi çocuk sağlığını tehdit eden çevresel faktörlerdir.

 

Doğum öncesi gelişimin en tehlikeli aşaması nedir?

Gebeliğin ilk trimesteri, son adet döneminizin ilk gününden itibaren sayılarak gebeliğin 14. haftasına kadar (13 hafta 6 gün) olarak tanımlanır. İlk üç aylık dönemdeki zararlı maruziyetler, büyük doğum kusurlarına neden olma konusunda en büyük şansa sahiptir.

 

Doğum öncesi ilaç kullanımının çocuk üzerinde ne gibi etkileri olabilir?

Utero’da ilaçlara maruz kalan bebekler, büyüme bozukluğu, doğum kusurları ve değişen beyin gelişimi gibi gelişimsel sonuçlar yaşayabilir. Doğum öncesi ilaca maruz kalma, çocuğun davranışını, dilini, bilişini ve başarısını uzun vadede etkileyebilir.

 

Şiddetli doğum öncesi stresin bir çocuk üzerinde sahip olabileceği bazı olumsuz uzun vadeli etkiler nelerdir?

Pek çok bağımsız ileriye dönük araştırma, bir annenin hamileyken stresli, endişeli veya depresif olması durumunda, çocuğunun duygusal sorunlar, DEHB, davranış bozukluğu ve bozulmuş bilişsel gelişim gibi bir dizi soruna sahip olma riskinin arttığını göstermiştir.

 

Kirlilik doğum öncesi gelişimi nasıl etkiler?

Hava kirliliğine maruz kalmak bebeğin gelişimini bozabilir ve alışılmadık derecede küçük doğmasına neden olabilir. Ayrıca erken doğuma neden olabilir, bu da az gelişmiş vücutları ve akciğerleri olan çok küçük bebeklerle sonuçlanır. Düşük doğum ağırlığı, gelişimsel gecikmeler, çok sayıda sağlık sorunu ve doğumdan sonra ölüm için bir risk faktörüdür.

 

Bir fetüs teratojenlere maruz kalmaktan kaynaklanan en ciddi hasar için hangi aşamada risk altındadır?

Organogenezisin gerçekleştiği embriyonik dönem, gebelikten yaklaşık 14 gün ila yaklaşık 60 gün sonra implantasyon arasında gerçekleşir. Bu genellikle teratojenik bir ajana maruz kalmanın bir malformasyon üretme olasılığının en yüksek olduğu teratojeneze en duyarlı dönemdir.

 

Çocukların davranışlarını etkileyebilecek üç çevresel faktör nedir?

Bunlar sosyal, duygusal, ekonomik fiziksel çevreyi içerir. Fiziksel çevre, çocuğun içinde büyüdüğü, sağlığını, öğrenmesini ve davranışlarını etkileyen alan ve konumdur.

Bir önceki yazımız olan Bebeklere Fazla Oksijen Vermek Hayati Risk Taşıyor mu? başlıklı makalemizde Doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Bu demek oluyor ki hava kirliliğine maruz kalan anne adayları hem kendi sağlıklarını hemde doğmamış çocuklarının sağlıklarını tehlikeye atmış oluyor. Bu konulara dikkat edilmesi gerekli.

  2. Hamile kadınlar kirliliğe maruz kaldığında yeni doğan bebeklerde çeşitli rahatsızlık olabileceği konusunda şeyler duymuştum. Ama sayenizde daha detaylı bilgi sahibi oldum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here