Ana sayfa Sağlık Rahim Kanseri Aşısı Smear Testi Nasıl Yapılır

Rahim Kanseri Aşısı Smear Testi Nasıl Yapılır

Rahim Kanseri Aşısı Smear Testi Nasıl Yapılır

Rahim kanseri, kadınların üreme sistemini etkileyen ve ölümcül olabilen bir kanser türüdür. Ancak, erken teşhis edilirse tedavisi mümkündür. Bu nedenle, kadınların smear testi yaptırmaları önemlidir. Smear testi, rahim ağzındaki hücreleri inceler ve kanser öncesi hücrelerin varlığını tespit edebilir.

 

Rahim Kanseri Aşısı ve Smear Testi: Kadın Sağlığı İçin Neden Önemlidir?

  • Rahim kanseri, kadınların en yaygın kanser türlerinden biridir. Erken teşhis edildiğinde, tedavi şansı daha yüksektir.
  • Smear testi, rahim ağzındaki hücreleri inceler ve kanser öncesi hücrelerin varlığını tespit edebilir. Bu test, her kadının yılda bir kez yapması önerilir.
  • HPV aşısı, rahim kanseri riskini azaltabilir. Bu aşı, 9-26 yaş arası kadınlara önerilir.
  • Kadınlar, smear testi ve HPV aşısı gibi önleyici önlemler alarak rahim kanseri riskini azaltabilirler.
  • Rahim kanseri belirtileri arasında kanama, ağrı ve vajinal akıntı bulunur. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza başvurmalısınız.
Rahim Kanseri Aşısı Smear Testi Nasıl Yapılır
Rahim Kanseri Aşısı Smear Testi Nasıl Yapılır

Rahim kanseri aşısı

Rahim kanserinin sebeplerinden birisi de vajina içerisinde yaşayan bir takım mikroplardır. Özellikle HPV (Human papilloma virus) adı verilen ve Türkçeye insan papillome virüsü olarak çevrilen virüs türü, rahim ağzı bölgesinde kanserojen hücrelerin gelişimine ve üremesine neden olacak biçimde yaralar oluşturabilmektedir. Bu nedenle HPV virüsünü etkisiz hale getirecek bir tür aşı geliştirilmiştir.

 

Bu aşıya halk arasında rahim kanseri aşısı adı verilmektedir. HPV aşıları 11 ile 26 yaş arası bayanlara uygulanan ve bu yaş aralığında daha fazla olumlu etki veren bir kanser önleme tedavisi türüdür. Gençlerde rahim ağzı kanseri aşısının yüzde 92 düzeyinde rahim kanseri oluşumunu engellediği ortaya konulmuştur. rahim ağzı kanseri resimleri de bunu ispat etmektedir.

 

Rahim kanseri aşısının fiyatı ne kadardır

Rahim ağzı kanseri HPV aşısının ücreti 250 lira civarıdır. Aşıyı eczanelerde ve özel sağlık merkezlerinde bulabilmek mümkündür. Rahim ağzı kanser aşısı ile smear testi halk arasında birbirine karıştırılmaktadır. Aslında birisi rahim kanseri önleme ve korunma yöntemi olarak kullanılırken Smear testi, rahim kanseri teşhisinde kullanılan bir teşhis yöntemidir. Smear testi, hem gebelik teşhisinde hem de serviks ağzının kanser teşhisinde uygulanır. Piyasada gardasil hpv aşısı, yaygın kullanılan bir rahim kanseri aşısıdır.

 

Smear Testi nasıl yapılır

Simir Testi Kanser Taraması için uygulanmaktadır. Adet döneminin 15 ile 20 inci günleri arası smear testi için en uygun zamanlardır. Smear testi sonuçları nasıl yapılır sorusunun cevabı ise mikroskop lamına konulan ve rahim ağzından alınan doku örnekleri incelenerek içerisinde kanserojen veya anormal hücrelerin bulunup bulunmadığı incelenir. Smear testi sonucunda rahim ağzında kanser riski olup olmadığı tespit edilir.

 

Rahim ağzı kanseri genelde yumurtalık kanseri ile karıştırılmaktadır. Her ne kadar rahim ağzı kanseri belirtileri ile yumurtalık kanseri belirtileri birbirine benzerlik gösterse de hastalığın ortaya çıkış bölgesi birbirinden tamamen farklıdır. rahim ağzı kanseri aşısı yaş 11 civarında uygulanabilir.

 

Rahim ağzı biyopsisi ile teşhis edilen rahim kanseri, normal sağlıklı kişilerde temiz sonuçlar verir.

 

Rahim ağzı kanseri ve tedavisi hususunda son dönemlerde teknolojik ve tıbbi ilerlemeler, bu hastalığın öldürücü olmasının önüne engel koymuştur. Ancak Rahim ağzı kanseri nedeniyle hatırı sayılır sayıdaki kadın, doğurganlık, fertilite özelliğini kaybetmektedir. Rahim ağzı kanserinden korunmak için cinsel hayatınızı tek eşlilik üzerine kurmak, sigara içmemek, prezervatif kullanmak, erken teşhis ve smear testlerini düzenli olarak uygulatmak gerekmektedir. Rahim kanseri aşısı veya HPV aşısı, hastalığın önlenmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan Epidural anestezi ile ağrısız ve sancısız doğum başlıklı makalemizde Bel Ağrısı ve Doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here