Ana sayfa Anne ~ Çocuk Epidural anestezi ile ağrısız ve sancısız doğum

Epidural anestezi ile ağrısız ve sancısız doğum

Epidural anestezi ile ağrısız ve sancısız doğum

Epidural anestezi aksine normal doğum olayı birçok kadın için yaşanabilecek en ağrılı olaylardan biridir. Doğum eylemi sırasında ağrıdan ve doğum sancısı kaynaklı annelerde görülen değişiklikler, bebekler üzerinde bir takım olumsuz yan etkilere yol açabilmektedir.

 

Epidural ağrısız doğum yapar mı?

Epiduralın en büyük yararı ağrısız doğum potansiyelidir. Hala kasılmalar hissedebilseniz de, ağrı önemli ölçüde azalır. Vajinal doğum sırasında, hala doğumun farkındasınızdır ve hareket edebilirsiniz.

 

Bundan dolayı gerek anneyi gerekse bebeği, ağrısız bir doğumla rahatlatmak amacı ile ağrısız doğum yöntemleri giderek popüler bir hal almaya başlamıştır. Artık sıklıkla uygulanan ağrısız doğum yöntemleri, günümüzde bir çok anne tarafından tercih edilen en rahat doğum yöntemidir.

 

Doğum sırasında epiduralin riskleri nelerdir?

Epidurallar genellikle güvenlidir, ancak aşağıdakiler dahil küçük bir yan etki ve komplikasyon riski vardır:

  • baş dönmesi veya mide bulantısı
  • hissetmenize neden olabilecek düşük tansiyon
  • mesane kontrolünün geçici kaybı
  • cilt kaşıntısı

 

Ağrısız doğum ile ağrısız doğum yöntemi, kontredaksiyon yani yan etki riski taşımayan, (kanama zamanının uzun olması, hipovolemi, işlem yerinde kadının genital organında enfeksiyon, vb) ve bu yöntemi uygulamak isteyen her hamile gebe bayanda kullanılabilir. Ağrısız doğumun uygulanabilmesi için doğum eyleminin belirli bir düzeye gelmesine ve rahim açıklığının en az 4 cm olmasına gerekmektedir. Bu şartların oluştuğu dönem, ağrısız doğum epidural anestezi için en uygun dönemdir.

 

Doğumda epidural anestezi nedir, kimlere yapılır zararları ve yan etkileri var mıdır var ise nelerdir

Ağrısız doğum, epidural anesteziden önce hamile hanım geçirilecek prosedür hakkında kısaca bilgilendirilir ve ağrısız doğum için gerekli hazırlıklar yapılır. Ağrısız doğum işlemi sırasında hamile bayan ya oturur ya da sol yana yatar vaziyette bir pozisyona girer.

 

Ağrısız doğum sürecinde sterilizasyon çok önemlidir. Steril eldiven giyildikten sonra epidural anestezi yapılacak olan bölge bastikon adlı mikrop kırıcı bir madde ile bir güzel temizlenir. Daha sonra bel bölgesi steril bir örtü ile örtülür. Hastaya uygun pozisyon verildikten sonra bel civarında bulunan epidural bölgeye epidural katateri denilen büyükçe iğnenin yerleştirileceği bölge doktor tarafından tespit edilir.

 

Epidural doğum güvenli midir?

Epidurallar çok güvenlidir; ciddi komplikasyonlar oldukça nadirdir. Ancak, tüm ilaçlarda ve tıbbi prosedürlerde olduğu gibi, olası yan etkileri vardır:

Kan basıncında düşüş gibi. İlaç, kan basıncınızı düşürebilir ve bu da bebeğinizin kalp atış hızını yavaşlatabilir.

 

Epidural anesteziyi başlatacak olan ağrı giderici uyuşturucu madde bölgeye ağır ağır verilecektir. Bu esnada kataterin ucundaki iğne ile epidural aralık adı verilen bölge bulunur. katater buraya yerleştirilince iğne çıkarılarak katater bir flaster yardımıyla buraya sabitlenir.

 

Normal doğum mu yoksa epidural doğum mu daha iyi?

Doğum yapmanın doğru ya da yanlış yolu yoktur. Önemli olan sizin ve bebeğinizin sağlığı ve güvenliğidir. Dolayısıyla, doğum sırasında ağrıyı nasıl yöneteceğiniz size bağlıdır ve bakım ekibiniz her adımda yanınızda olacaktır.

 

Hazırlanan ağrı kesici ilaç solüsyonu, doğum süresince bu kataterden epidural bölgeye ağır ağır akıtılarak (infüzyon yöntemiyle) hamile bayanın doğu sırasında her hangi bir ağrı duymadan ağrısız ve sancısız doğum geçirmesi sağlanmış olur. Doğum gerçekleştikten sonra bu katater çıkartılarak hasta istirahate alınır.

 

Epidural anestezi ile ağrısız doğumun faydaları ve avantajları nelerdir

Anne ve bebek doğum sırasında uyanık ve bilinci yerinde olurlar.
Doğum sırasında ağrı ve sancı hissedilmediğinden dolayı anne ve bebek rahattır.

 

Doğum esnasında sezeryanda de uygulanan bir yöntem olduğu için epidural anestezi yapılmış hastaya sezeryan gerekirse bir daha anestezi yapılmasına gerek kalmadan doğrudan sezeryanla doğuma geçilebilir.

 

Epidural anestezi ile doğumun yan etkileri nelerdir

  • Bel ve sırt ağrsı
  • Baş ağrısı
  • Nadiren de olsa sinir hasarı vb durumlar epidural anestezinin yan etkileri arasında gösterilebilir.

 

Epidural anestezi bebek beynini etkiler mi?

Azalan oksijen seviyeleri, bebeklerde beyin hasarı, beyin felci ve ölüm gibi ciddi, uzun vadeli yaralanmalara yol açabilir . Epidural risklerin farkında olan anneler, doğal doğum yöntemlerini seçmek gibi bilinçli kararlar verebilirler.

 

Doktorlar epidural anestezi önerir mi?

Bu genellikle kişisel bir karardır, ancak aşağıdakiler gibi belirli durumlarda epidural önerilebilir:

  • Doğum sancınız o kadar şiddetliyse,
  • Kendinizi bitkin veya kontrolden çıkmış hissedersiniz
  • Epidural, dinlenmenize ve odaklanmanıza yardımcı olabilir.

 

Epidural ileriki hayatınızı etkiler mi?

Epidural almak uzun vadeli yan etkilere neden olabilir mi? Çok nadir olmakla birlikte, bir epidural prosedüre sahip olmak bazı uzun vadeli komplikasyonlara yol açabilir, örneğin: Epidural enjeksiyondan kaynaklanan omurilik veya sinir kökü hasarına bağlı kalıcı nörolojik defisit.

 

Epidural anestezi iğnesi ne kadar büyük?

Hastalara 27 gauge spinal iğne ile dural ponksiyon epidural blok verilecektir. Lomber aralıkta 27G kalem uçlu spinal iğne kullanılarak dural ponksiyon epidural analjezi. Daha sonra epidural aralığa 20 ml bupivakain %0,125 + fentanil 2ug/ml enjekte edilecektir.

 

Epiduraller anestezi sezaryen riskini artırır mı?

Epidural olan kadınların sezaryen olma olasılığı 2,5 kat daha fazlaydı (%20’ye karşı % 8) veya başka bir deyişle, epidural olan her 100 kadından 12’si daha sezaryen geçirdi (mutlak fazlalık), bu da her 8,5 kişi için 1 ek sezaryen demektir. epidural olan kadınlar (zarar vermesi gereken sayı).

Bir önceki yazımız olan Prematüre over yetmezliği (POF) ~ Rahim Miyomları başlıklı makalemizde Gebelik ve Oströjen hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here