Ana sayfa Anne ~ Çocuk Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Kontrol Yöntemleri

Günümüzde doğum kontrol yöntemleri önemli bir yer tutmakta. Özellikle, ekonomik krizin getirmiş olduğu sebeplerden ötürü, doğurganlık oranı da düşmüş bulunmakta. Bu tamamen, maddi yönden görünse de, istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için mutlak surette doğum kontrol teknikleri kullanılmalıdır.

 

Kadın ve erkek olarak farklı doğum kontrol teknikleri bulunmakta ve bu tekniklerin kullanımı sonucu istenmeyen durumlarla karşılaşılması önlenmektedir. Kadınlarda doğum kontrol tekniklerini açıklayacak olursak, en çok kullanılan şu yöntemlerden bahsetmemiz mümkün olacaktır.

 

Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Kontrol Hapları

Bu haplar, kadınların adet dönemlerinin düzenlenmesini sağlamasının yanı sıra, kadınların doğurganlığını da etkileyen ve bu ilacın kullanım döneminde doğurganlık oranını ciddi oranda azaltan bir yöntemdir. Her doğum kontrol yöntemi gibi %100 tam anlamıyla kontrol sağlamasa da, ciddi derecede bu yöntemi kullanarak doğurma riskini engelleyen bir kitle bulunmaktadır. En çok kullanılan yöntemlerden birisidir.

 

Spiral Doğum Kontrol Yöntemleri

Bu yöntemde, sıklıkla kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle, spermlerin döl yolu bölümünden hızla geçmesini sağlayarak rahme düşmesini önlüyor ve spermlerin yumurtalıklarla birleşmesini engelliyor. Ayrıca, Spiral içerisinde bulunan bakırda, spermlerin hareket kabiliyetini etkileyerek olası gebeliğin önüne geçtiği düşünülüyor.

 

Hormonal İğneler

Belli aralıklarla yapılan iğneler sayesinde, kadınların doğurganlık hormonu düşürülerek gebe kalması önlenmektedir. Aylık veya 3 aylık dönemlerde uygulanan bu iğneler, sık kullanılan doğum kontrol teknikleridir.

 

Kadınlarda sıklıkla kullanılan yöntemler bunlar olmakla birlikte, erkeklerde en etkin doğum kontrol tekniği “prezervatif”tir. En kalıcı ve en sağlıklı yöntemlerden birisi olan prezervatif, patlak olmaması ve sızdırmaması kaydıyla tam anlamıyla bir doğum kontrol yöntemi sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir başlıklı makalemizde Beslenme, Diyet ve Gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here