Ana sayfa Güzellik Cilt Lekelerine Lazer Yöntemi Nasıl Çalışır?

Cilt Lekelerine Lazer Yöntemi Nasıl Çalışır?

Cilt Lekelerine Lazer Yöntemi Nasıl Çalışır?

Cilt lekelerinde lazer yöntemi tercih edilmeye başlandı. Cilt lekeleri adı verilen ve deride oluşan kalıcı renk değişiklikleri, güneşe aşırı düzeyde maruz kalma ve çevresel toksinler nedeniyle,ve de yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Sigara tiryakiliği ve alkol tüketimi de cilt lekeleri adını verdiğimiz aşırı pigmentasyon sorunlarına katkıda bulunabilir.

 

Güneş ışınlarının oluşturduğu hasarlar neticesinde cilt kanseri gibi dermatolojik anomalilerle de ortaya çıkan cilt lekeleri, renk değişimi  görülen çil lekesi görünümünde olmaktadır. Renk değişikliği ve etkilenen alanın büyüklüğü şiddetine bağlı olarak cilt lekelerinin tedavisi, lazer tedavisi ile ortadan kaldırabilir.  Cerrahi dışı bir seçenek olan lazer tedavisi günümüzde bir çok cilt lekesi türünün kalıcı tedavisinde  kullanılmaktadır.

 

Cilt Lekelerine Lazer Yöntemi Nasıl Çalışır?

Lazerle leke tedavisinin temelinde bir yandan lekelere neden olan ölü deri hücreleri deriden temizlemek yatarken diğer yandan da ciltteki zararlı bakterileri yok ederek cildin kan dolaşımını artırmak ve cildin kolajen üretimini teşvik etmek yatmaktadır.

 

Cilde dirilik ve genç görünümünü  sağlayan ve orta yaşları geçsek bil cildi daha kırışıksız gösteren jelimsi maddeye Kolajen adı verilmekte olup bu madde, cilt sağlığı ve genç görünüm açısından önemlidir. Melanin ile birlikte, kolajen maddesi de ciltteki lekelerin yok olmasına ve cildin daha parlak, lekesiz görünmesine yardımcı olmaktadır.  Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalan cildimizde melanin pigmenti artar ve kolajen üretimi durarak cildin melanin-kolajen dengesi melanin lehine bozulur.

 

Bunun neticesinde cilt üzerinde kahverengi veya siyah lekeler oluşabilir. Lazerle cilt lekeleri tedavisi ile cildin kolajen melanin dengesinin tekrar sağlanması için deride yoğunlaşmış olan melanin pigmentlerinin elimine edilmesini amaçlamaktadır. Şayet pigmentasyon cildin derinlerine kadar inmişse daha güçlü lazer tedavileri gerekebilir ve bu da cildin iyileşme sürecini uzatır.

Bir önceki yazımız olan Cilt Lekeleri İçin Lazer Tedavi Türleri başlıklı makalemizde Cilt Lekeleri ve Kahve hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here