Ana sayfa Yaşam Meyve Lekesi nasıl çıkartılır?

Meyve Lekesi nasıl çıkartılır?

Meyve Lekesi nasıl çıkartılır?

Yeni olmuş meyve lekesi hemen sodalı, sabunlu sıcak suya sokulursa, çıkmayan sabit lekeler oluşur.

 

meyve lekesi nasıl çıkar

Yeni olmuş meyve lekesi çıkarmak için en iyi yol, hemen ılık su ile yıkamaktır. Çıkma işlemini kolaylaştırmak için lekeli yer gerilip üzerine yüksekten tazyikli su püskürtülür.

 

Pamuk, keten gibi yıkanabilen beyaz kumaşlar üzerinde yerleşmiş meyve lekeleri, bir litre soğuk suya, yarım kahve fincanı çamaşır suyu koyulan suya batırılır. Meyve lekesi çıkınca bol su ile yıkanır.

 

meyve lekesi nasıl temizlenir

Beyaz ipek ve yünlülerde ki meyve lekesi ıslatılır. Kükürt küçük bir porselen kap içinde yakılır. Kartondan yapılmış huninin geniş kısmı alta gelecek şekilde yanan kükürtün üzerine konur. Islatılmış lekeli yer çıkan kükürt buharına tutulur. Leke çıkınca bol su ile çalkalanır. İşlem açık havada kükürt buharı teneffüs edilmeden yapılmalıdır.

 

  • Taze lekeleri hemen soğuk suyla durulayın.
  • 15-30 dakika ılık suda ve sodyum perborat ağartıcıda bekletin.
  • 1 litre ılık su, 1/2 çay kaşığı sıvı elde bulaşık deterjanı ve 1 yemek kaşığı beyaz sirke çözeltisinde 15 dakika bekletin.

 

meyve lekesi elden nasıl çıkar

Renkli yünlü, ipekli gibi yıkanamayan kumaşlardaki meyve lekesi alkolle silinir. Alkol uçtuktan sonra açık renklerde bir de oksijenli su ile silinip, tamponla su verip alınarak oksijenli suyu giderilir.

 

Her cins kumaş üzerine meyve suyu dökülünce, ıslakken hemen üzerine bolca alkol, yoksa renksiz kolonya dökülür. Alkol uçtuktan sonra iz kalırsa işlem tekrarlanır.

 

meyve lekesi çıkarma

Renkli yünlü, ipekli kumaşlardaki yeni olmuş meyve lekesine taze iken ılık su damlatılır. Tamponla alınır. İşlem birkaç kere tekrarlanır. Leke çıkmasa bile hafifler.

 

Yeni olmuş meyve lekesinin üzerine buz koyulur. İşlem buz eriyinceye kadar sürdürülür. Sonra çalkalanır…

 

Meyve suyu lekelerini çıkarmak için ne kullanılır?

Bir litre ılık su, yarım çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı ve bir yemek kaşığı beyaz sirke karışımını 15 dakika bekletin. Durulayın. Lekenin merkezinden kenarına hafif hareketler kullanarak ovalayar alkollü sünger ile silin.

 

Sirke çilek lekelerini çıkarır mı?

Çilek lekeleri bitki bazlıdır ve limon suyu ve sirke gibi asitlerle parçalanabilir (önceden işleme tabi tutulabilir). Lekeyi limon suyu veya sirke ile ön işlemden geçirin ve beş dakika bekletin.

 

Turuncu meyve lekeleri çıkar mı?

Meyve lekelerini çıkarmak için, renkliler için Vanish Oxi Action Multi Power Powder veya beyazlar için Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Toz kullanarak giysiye ön işlem yapmanızı ve ıslatmanızı öneririz. Bundan sonra, normal deterjanınızla her zamanki gibi yıkayın ve bir kepçe Vanish ekleyin.

 

Narenciye giysilerden çıkar mı?

Limon, misket limonu ve greyfurt gibi turunçgiller giysiler ve halılarda leke veya ağartılmış alanlar bırakabilir. Narenciye suyu lekeleri, kızılcık veya vişne suyu lekeleri kadar tehditkar görünmese de, zarar verdikten sonra silinemeyecek izler bırakabilirler.

 

Limon suyu ve sirke lekeleri çıkarır mı?

Kahverengi veya sarı lekelerden kurtulmak için eşit miktarda beyaz sirke ve suyu karıştırın (limon suyu da işe yarar). Daha fazla yumruk için, bir bez veya sünger kullanarak kumaşın üzerine seyreltilmemiş sirke sürün.

Bir önceki yazımız olan Ruh Sağlığı Nasıl Geliştirilir? başlıklı makalemizde Depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here