Ana sayfa Anne ~ Çocuk DEHB Kadınlar Üzerindeki Etkileri

DEHB Kadınlar Üzerindeki Etkileri

DEHB’in Kadınlar Üzerindeki Etkileri

Önce DEHB tanımını bilmemiz gerekiyor. Masamızda bir sürü karışıklık var ve bir türlü onları toparlayamadınız. Liste yapıyorsunuz ve bu listeye uymak bir türlü nasip olamıyor. Deli gibi çantanızı arıyorsunuz ve aslında kolunuzda olduğunu fark ediyorsunuz. Aklın bir bölümü dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)’te blokeli gibidir. Akıl oyalanması durumu beyin tembelliği ve unutkanlık görülür. Zayıf hafıza ile karakterize edilmiş bir nörodavranışsal sorundur.

 

Önemli görevlerde konsantre yetersizliği, huzursuzluk ve hayale kapılma eğilimi görülür. Bazıları için bu durum geçici değildir ve sarsıcı olabilir. Genelde başlarda belirti göstermediğinden yıllarca tedavi edilmeden ilerlerse ciddileşebilir. Anksiyete, depresyon ve düşük benlik saygısı bittiğinde kendini göstermeye başlar.

 

Sorumsuz, beceriksiz, geç kalan, düzensiz, dağınık kadınlar olarak nitelendirilirler. Wake Forest Üniversitesi Tıp Merkezi psikiyatrist ve klinik profesörü Tracy Latz’e göre kadınlar yardım istese bile durum gözden kaçırılabilir ve kaçınılmaz olabilir. Kadınlarda hiperaktivite erkeklere oranla daha az ihtimallidir.

 

Belirtiler bu nedenle daha çabuk atlatılabilir. Örneğin DEHB olan bir kadın, şevkli, konuşkan ve dışa dönük olabilir veya sanatsal ruhu ön planda olabilir. Basit görevlerde sinirlenebilir, iş yerinde bir dosya aramak, bakkala giderken kıyafet seçmek gibi konulara takılır. Eşi ile savaş halindedir sürekli sinirlidir.

 

Hormonal değişimler de DEHB etkilerini artırabilir. Bir kadın perimenopoza girdiğinde büyük olasılıkla isimleri ve anahtarın yerini unutuyordur. Tedavisinde daha iyi verimlilik, daha iyi organizasyon ve duyguları kontrol etme söz konusudur. Odaklanma ve konsantre olma yetenekleri geliştirilir.

 

DEHB’li olan kadınların bir çoğuna; depresyon, kaygı veya başka bazı durumlar eşlik etmektedir. Depresyonlarını tedavi etmek onların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar, ancak DEHB semptomlarını ortadan kaldırmaz. Eğer DEHB’li bir anne iseniz, hayatınızı basitleştirmek için aile üyelerinizden yardım isteyin.

Bir önceki yazımız olan Ruh Sağlığı Nasıl Geliştirilir? başlıklı makalemizde Depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here