Ana sayfa Yaşam Ruh Sağlığı Nasıl Geliştirilir?

Ruh Sağlığı Nasıl Geliştirilir?

Ruh Sağlığı Nasıl Geliştirilir?

Daha sağlıklı ve iyi bir ruh haline kavuşmak herkesin kendi elindedir kendi kontrolündedir. Doğru düşünerek daha iyi ve sakince zihinsel sağlığınız üzerinde etkili olabilirsiniz. Zihinsel aktiviteleriniz de bu konuda önemlidir, bunun için uzman bir klinikte zihinsel tarama ve testler yaptırabilirsiniz. Düşünce ve hareketlerinizin uyumunu aynı pararlelde tutmanız gerekir. Önemli bir konu vardır, kin tutmayın.

 

Kendini ve geçmişini düşünerek etrafınızdakilerle olan diyalog ve olayları hatırlayarak kötü tutumları unutmamak size zarar verir. Hiç bir zaman kimseye kin tutmayın, belki de bu sebeple uzaklaştığınız kişi günün birinde en yakınınız olur. Hoş anlarınızı hatırlayın, affedin ve unutun.

 

Kendinize kendinizi anlatın. Eskiden şöyleydim şimdi böyleyim gibi. Eskilerin üzerinde durmayın ve olumsuz olan her şeyi unutun kendinize yeni bir sayfa açın ve bu sayfada hep pozitif şeyler olsun.

 

Bilinçli düşünün, çift düşünceli olmayın. Bir konuda tek bir fikir ve tutumunuz olsun. Bir şeyi unuttuysanız tekrar hatırlamayın veya birini affettiyseniz geri dönüp tekrar küsmeyin. Yani kısaca gri olmayın, ya beyaz ya da siyah olun. Önemsiz ayrıntılara takılmayın, herşeyi olduğu gibi kabul edin gülün ve geçin.

 

Düşmanınıza nazik olun, öfke ve intikam duygusu size bir şey kazandırmadığı gibi sizden çok şey götürür. Başkalarını suçlamaktan vazgeçin, yaptığınız herşeyden siz sorumlusunuz. Paranoyak ve olumsuz düşünceli insanlardan uzak durun. Mutlaka neşeli ve aktif kişilerle vakit geçirin.

 

Başkalarının sizin ya da sevdiğiniz şeylerin hakkındaki olumsuz yorumlarını kulak ardı edin. Ne gördüm, ne duydum ne biliyorum taktiğini kullanın. Kötü söylemlerle başkalarını itham etmeyin. Zihninizden boş ve gereksiz şeyleri çıkarın. Sakin olun sakince hareket edin. Sessizliğinizi yerinde kullanın. Düzensiz davranışlardan kaçının, özellikle toplumda yadırganan kıkırdama, sesli anormal kahkaha, anormal konuşmalardan kaçının.

 

Güven ve ağırbaşlı ifadesi ve duygusunu karşı tarafa verin. Hakaretli ve argo konuşmayın. İnsanlarla aranızı iyi tutun. İnsanlar sizinle birlikteyken keyif almalı, bunu başarırsanız siz de mutlu olursunuz. Depresyon gibi ruhsal sorunlarda mutlaka profesyonel yardım alın ve tedavinizi aksatmayın.

Bir önceki yazımız olan Göz Hareketleri Beyin Fonksiyonlarını Gösteriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here