Ana sayfa Sağlık Akciğer Kanseri Hakkında Bilgi

Akciğer Kanseri Hakkında Bilgi

Akciğer, göğüs boşluğumuzda en büyük yeri kaplayan bir çift organdır. Kanserli hücreler akciğerde ortaya çıkar ve akciğer dokusuna zarar vermeye başlar.

 

AKCİĞER KANSERİ NEDİR?

Kanserli hücreler akciğerde ortaya çıktığı için bu kanser türüne akciğer kanseri denir. Akciğer kanserinin zararını anlayabilmek için akciğerin ne işe yaradığını kısaca anlatalım. Akciğerin başlıca görevi solunum yapmamızı sağlamaktır. İçimize aldığımız oksijeni karbondioksit olarak dışarı gönderen organımız akciğerdir. Bronş (hava tüpleri), alveol (hava kesecikleri) ve lenf sıvısı (kan ve akkan) lardan oluşur. Akciğer kanseri en sık erkeklerde görünür. Sigara kullanımının artmasıyla birlikte kadınlarda da sıkça görülmeye başlamıştır.

 

Akciğer kanseri ölüme en fazla sebebiyet veren kanser türüdür. Avrupa’da kanser türleri arasında yüzde 29 ile en yüksek ölüm payına sahip olan kanser türüdür. Bu Amerika ve Türkiye’de de farklı değil. Tüm teknolojik ilerlemelere ve sağlık sektöründeki gelişmelere rağmen bu oran azaltılamamaktadır.

 

Akciğer kanseri çoğunlukla sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sigara kullanımının az olduğu bölgelerde bu kanser türünün görülmesinde azalmalar olduğu açıkça ortaya konulmuştur.

 

Akciğer Kanserine neden olan başlıca etmenler

Akciğer kanserinin ortaya çıkmasına neden olan 1. etmen sigara kullanımıdır. Görülen akciğer kanseri vakalarının yüzde 80-85′i sigaradan kaynaklanır. Sigara kullanımının dışında bazı kimyasal ve metal maddeler, radon gazı, asbest teması, genetik faktörler ve beslenme alışkanlıkları da kansere sebep olabilir. Gördüğünüz gibi akciğer kanserinden kurtulmanın en temel yolu sigara kullanmayı bırakmaktır. Böylece kansere yakalanma riskini yüzde 80-85 oranında azaltırsınız.

 

Akciğer Kanserinin Belirtileri

Akciğer kanserinin belli başlı belirtileri şunlardır; öksürük, nefes darlığı, balgam çıkarma, kol veya sırt, göğüs ve omuz ağrısı, kan tükürme, hışıltılı solunum, ses kısıklığı, yüz ve boyunda şişme gibi belirtilerdir. Yalnız çoğunlukla bu belirtiler hastalık ilerledikten sonra ortaya çıkar.

 

İlk ortaya çıkan belirti öksürük diyebiliriz ama bunu genellikle sigara kullanımına bağlayarak çok fazla önemsemeyiz. Bu noktada yapmamız gereken akciğer kanserinden şüphelenerek doktora gitmek ve hemen sigara kullanmayı terk etmektir.

Bir önceki yazımız olan Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir başlıklı makalemizde Beslenme, Diyet ve Gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here