Ana sayfa Sağlık Rahim Kanseri Nedenleri ve Belirtileri

Rahim Kanseri Nedenleri ve Belirtileri

Rahim Kanseri Nedenleri ve Belirtileri

Rahim kanseri veya rahim ağzı kanseri olarak bilinen bu kanser türü, serviks denilen rahimin başlangıç bölgesinde anormal bir doku büyümesiyle (neoplazm) kendisini gösteren bir kanser türüdür. serviks kanseri yaygın bir kanser türüdür. Rahim kanserine hergün 4 kadın bu kanser türüne yakalanmaktadır.

 

Rahim kanseri nedenleri ( Rahim ağzı kanserinin sebepleri nelerdir)

Rahim ağzı kanseri nasıl oluşur?

Rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni HPV virüsüdür. Onun haricinde rahim ağzı kanserinin nedenleri ve rahim ağzı kanserine yakalanma riskini artıran etmenler arasında, genetik faktörler, sigara alışkanlığı, HIV virüsü ve AİDS hastalığı, hormon tedavileri, çevresel etkiler ve beslenme alışkanlıkları, cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklar, çoklu gebelik, Diethylstilbestrol ilacı kullanımı, Klamidya hastalığı gibi faktörler sayılabilir.

 

Rahim kanseri ana nedeni nedir?

Aşırı kilolu kişilerde yağ dokusu, rahim kanseri riskini artırabilecek bir seks hormonu olan ek östrojen üretir. Bu risk, bir kişinin ağırlığının boyuna oranı olan vücut kitle indeksindeki (VKİ) artışla artar. Rahim kanseri vakalarının yaklaşık %70’i obezite ile bağlantılıdır.

 

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?

Rahim kanseri, başlangıç aşamasında bek bir belirti göstermez. Ancak ilerleyen evrelerde vajina kanaması ile kendisini belli eder. Rahim kanserinin tedavisi seçenekleri arasında cerrahi operasyon, kemoterapi ve radyoterapi vardır.

 

Cerrahi operasyon neticesinde rahim organının bir kısmı veya tamamı alınabilir. Rahimin ne kadarının cerrahi müdahele ile alınacağı, hastalığın gelişme evresine göre değişmektedir. Çok ileriki evrelerde tespit edilen rahim kanseri vakalarında rahimin tamamının bile vücuttan alınması gündeme gelebilmektedir.

 

Rahim kanserinin ilk belirtileri nelerdi?

  • Kötü bir kokuya sahip olabilen kanlı veya sulu akıntı.
  • Dönemler arasında veya menopozdan sonra kanama.
  • Karında rahatsızlık veya ağrı.
  • Tuvaleti kullanırken idrar yapmada zorluk veya ağrı.
  • Seks sırasında ağrı

 

Rahim kanserinden korunmanın en kolay yolu erken teşhistir. Özellikle 30 yaşından itibaren her yıl rahim kanseri testlerine tabi tutulmanızı öneririm. rahim kanseri türkçe sağlık siteleri içerisinde yeteri kadar önem verilmemiş bir hastalık türüdür.

 

Rahim kanseri hakkında sağlıklı bilgi edinebilecek internet kaynaklarının azlığı nedeniyle bu yazımda rahim kanserini ayrıntılı bir biçimde okuyuculara anlatmayı düşündük.

 

Rahim kanseri stresten kaynaklanabilir mi?

Psikolojik stres östrojenlerin sentezini ve metabolizmasını etkileyebilir ve dolayısıyla endometrial kanser riski ile ilişkili olabilir.

 

Farkında olmadan yıllarca rahim kanseri olabilir misiniz?

Tüm kadınlar rahim kanseri riski altındadır ve risk yaşla birlikte artar. Bazen rahim kanseri olan kadınlarda hiçbir belirti görülmez, ancak kadınların yaklaşık %90’ında göz ardı edilmemesi gereken yaygın bir belirti vardır: anormal kanama.

 

Rahim kanserini nasıl önlersiniz?

Sağlıklı bir kiloyu korumak ve fiziksel olarak aktif olmak rahim kanseri olma şansınızı azaltabilir. Doğum kontrol hapı kullanmak. Sağlıklı bir kiloyu korumak ve fiziksel olarak aktif olmak. Östrojen alıyorsanız progesteron almak.

 

Rahim kanserinin ilk yayıldığı yer neresidir?

Genel olarak, rahim kanseri rektuma veya mesaneye metastaz yapabilir. Yayılabileceği diğer alanlar arasında vajina, yumurtalıklar ve fallop tüpleri bulunur. Bu kanser türü tipik olarak yavaş büyür ve genellikle vücudun daha uzak bölgelerine yayılmadan önce tespit edilir.

 

Rahim kanseri çabuk yayılır mı?

Rahim kanseri çabuk yayılır mı? En yaygın tip olan tip 1 kanserler hızlı yayılmazlar. Tip 2 kanserler hızla yayılır ve daha agresif tedavi gerektirebilir. Rahim kanseri, endometriyal kanseri (daha yaygın) ve rahim sarkomunu içerir.

 

Rahim kanseri hastaları ne kadar yaşar?

Rahim kanserinin tüm evrelerinde hayatta kalma Her 100 kişiden yaklaşık 75’i (yaklaşık %75) kanserlerini 5 yıl veya daha uzun süre atlatacaktır. Her 100 kişiden 70’inden fazlası (%70’ten fazlası) tanı konulduktan sonra 10 yıl veya daha uzun süre kanserden kurtulacaktır.

Bir önceki yazımız olan Epidural anestezi ile ağrısız ve sancısız doğum başlıklı makalemizde Bel Ağrısı ve Doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

  1. Rahim kanseri çok riskli bir hastalıkmış. Bu illet hastalığa yakalanan herkese Allah’tan acil şifalar diliyorum. Sağlık elden gittiğinde geri gelmesi çok zor oluyor malesef.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here