Ana sayfa Anne ~ Çocuk Histerektomi Sırasında Yumurtalıkların Alınma Riski

Histerektomi Sırasında Yumurtalıkların Alınma Riski

Histerektomi Sırasında Yumurtalıkların Alınma Riski

Histerektomi yapılan kadınlarda ve yumurtalıkları alınan kadınlarda, daha sonra görülme riski olan yumurtalık kanseri, diğer kanser türleri, kalp hastalığı ve kalça kırığı gibi riskler çok az bir orana sahiptir. Kadın sağlığı araştırmalarında, 25.000’den fazla postmenopozal yani menopozda olan kadın incelenmiştir. Yaş aralığı 50-79’dur ve bu kadınların ailelerinde kanser geçmişi yoktur.

 

Yaklaşık %56’sının yumurtalıkları işlem sırasında çıkarılmıştır. Bu işlem sırasında ise, %79 oranında en yaygın olarak kullanılan obstetrik major cerrahi bir çeşit hormon replasman tedavisi olarak kullanılmıştır. Sonuçlar, kalp hastalığı ve kanser ölümleri ile çelişmiştir. Bir histerektomi sırasında yumurtalıkların alınması işlemi hakkında daha fazla araştırma gerekmektedir.

 

Her yıl 600.000 histerektomi işlemi, rahim miyomu veya anormal kanama gibi benign jinekolojik koşulları tedavisinde yapılmaktadır. Over kaldırma işlemi yumurtalıkların alınmasıdır ve yumurtalık kanserini önlemek için 40 yaş ve üzeri kadınlarda kullanılan bir tekniktir. %1.4 oranında ölümcül risk taşır.

 

Over kanseri aile öyküsü olan kadınların histerektomi yapılıp yapılmaması konusu tartışılmaktadır. Histerektomi ileri yaşlarda menopoz semptomlarını hafifletmek için de kullanılır. Çok gerekmedikçe yapılmaması tavsiye edilir çünkü kalp hastalığı, kanser ve felç ile ilgili yüksek oranda riski belirlenmiştir.

 

Bazı kadınlarda histerektomi sonrasında osteoporoz kemik incelmesi görülür. Yumurtalıklarını kaybeden kadınların hormon düzeylerinde farklılıklar meydana gelir. Sağlık sonuçlar üzerinde belirgin etkiyi göstermeye yeterli değildir. Yüksek kan basıncı ve angina riski yaygın olmakla beraber daha önceden kalp krizi, inme veya pulmoner kan pıhtıları gibi daha önceden kalp ve damar sorunları görülmemiştir.

 

Yaşa ve kişinin hastalığının durumuna göre rahim alınması ameliyatları TAH, TAH+BSO, TAH+USO veya Subtotal histerektomi şeklinde olabilir. Histerektomi sadece rahmin çıkarılmasıdır. Subtotal histerektomi harici, histerektomi ameliyatı olan kadınlar rahim tam olarak çıkarıldıysa bir daha hiç adet göremez. Hormon replasman tedavisi ve yumurtalık yönetimi kişiye özel bireysel bir tedavi biçimidir. Kapsamlı çalışmalar halen devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir başlıklı makalemizde Beslenme, Diyet ve Gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here