Ana sayfa Anne ~ Çocuk Doğum Sonrası Yaşanan 3 Sorun

Doğum Sonrası Yaşanan 3 Sorun

Doğum Sonrası Yaşanan 3 Sorun

Gebelik, kadın vücudunu birçok değişikliğe uğratır. Doğumla birlikte her şey normale döner fakat bazı sorunlar kalıcı olabilir ya da yeni sorunlarla da karşılaşılabilir. Eski vücut şekline ulaşmak zaman ve çaba gerektirebilir. Doğumdan sonra en fazla karşılaşılan 3 sorun vardır.

 

Göğüs Sarkması

Bebeklerin sağlıklı beslenebilmesi için emzirmek çok önemlidir. Uzun süre emzirmeye devam etmek maalesef göğüslerin sarkmasına neden olabiliyor. Buna rağmen emzirmekten vazgeçilmesi önerilmez. Yinede alınabilecek önlemler var. Göğüs egzersizleri yapmak ve emzirirken göğsün yukarıda tutulması oluşabilecek sarkmaları azaltır. Bunun dışında günde birkaç kez pompa yardımıyla sütü sağıp biberon kullanılabilir.

 

Vajinanın Genişlemesi

Normal doğumdan sonra en çok korkulan durumdur. Sonraki cinsel hayatı olumsuz etkileme endişesini her kadın taşısa da herkes için geçerli olmayabilir. Doğum sonrasında rahim ve vajina kendini toparlamaya başlar. Gebelik sayısı fazla olan kadınlar için vajina genişlemesi normaldir ve çok görülür. Cerrahi operasyonlarla istenmeyen bu durum düzeltilebilir.

 

Göbek

Gebelik nedeniyle alınan kilolar kalıcı olabilir. Özellikle göbek bölümünde görülen yağlanmalar daha fazladır. Kilosu normal olan bazı kadınlarda bile göbek kalabilir. Doğumdan hemen sonra bir süre korse takmak göbeğin sarkmasını ve gevşemesini engeller ve toparlanmasına yardımcı olur. Düzenli spor, sağlıklı beslenme ve özellikle göbeği çalıştıran egzersizler yapılmalıdır.

 

Gebelik öncesinde ve sonrasında bilinçli davranmak istenmeyen sorunları engeller ya da daha çabuk kurtulmayı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Açgözlülük Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here