Ana sayfa Sağlık Hürrem’i Öldüren Ağrı Dikkat!

Hürrem’i Öldüren Ağrı Dikkat!

ağrı
ağrı

Kulunç Ağrı Nedenleri ve Daha Fazlası

Hemen hemen tüm kadınların yaşadığı bu ağrı önemsememiz gerekiyor. Umursanmayan ve sonucunda tedavi edilmeyen kulunç ağrılarının ilerleyen dönemlerde boyun fıtığına yol açabiliyor, unutmayınız ki bazı tarihçiler tarafından Osmanlı Sultanı Hürrem’in, ölüm nedeni olarak gösterilen kulunç ağrılarının hafife alınmaması çok önemli.

 

Kürek kemiklerimizin etrafındaki kaslara “kulunç” ve bu kaslarda meydana gelen ağrılara ise “kulunç ağrısı” denmektedir. Peki kulunç ağrılarının sebepleri nelerdir;

  • Uzun süre sabit bit pozisyonda kalmak ve duruş bozuklukları
  • Hareketsiz bir yaşam benimsemek
  • Hava akımına yani cereyana maruz kalmak
  • Omurilikle ilgili eğrilikler ve yapı bozuklukları
  • B1, B6, folik asit ve magnezyum eksikliği
  • Guatr hastalığı
  • Kansızlık
  • Elbetteki en önemlisi stres
Hürrem’i Öldüren Ağrı Dikkat! : Kulunç Ağrı
Hürrem’i Öldüren Ağrı Dikkat! : Kulunç Ağrı

 

Soğuk havalara dikkat! Bu ağrı sıkıntılı

Özellikle havaların soğuması ile birlikte görülüyor olsa da sıcak havalarda klimaya maruz kalındığı takdirde de karşılaşılmaktadır. Doktorlar; bu önemli sebeplerden ötürü hava akımına maruz kalınmamasını ve özellikle çok fazla hareketsiz kalınmamasını tavsiye ediyorlar. Aslında sürekli egzersiz yapmanın yanında, kulunç ağrılarına karşı en önemli spor ise yüzme olduğu bir gerçek.

 

Yeni başlayan kulunç ağrıları  doğru masaj yöntemleri ile giderilebiliyor ancak unutulmaması gereken nokta ise bilinçsiz şekilde yapılan kulunç kırma yöntemleri ileride daha büyük sorunlara yol açabiliyor. Masaj yapılırken; ağrı yapan kaslara ters yönde germe uygulanması gerekiyor. Ancak ağrı anında o bölgeye çok fazla baskı yapılması durumunda; ağrıları tetikler, omurgada eğrilik varsa eğriliği artırır, boyun fıtığı başlangıcı varsa tetikler ve çözümlenemez hale gelebilir.

 

Kesinlikle doktora görünmelisiniz!

Kulunç ağrıları sorununuz var ise daha fazla ilerlemeden mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ağrılar yeni başlamış ya da küçük bir yeri etkiliyorsa; kas gevşetici ve ağrı kesici kullanmak veya sıcak uygulamalar ile iyileştirebilir. Ağrıların ilerlemiş halinde ise iğne tedavisi, daha da ileri durumlarda ise fizik tedavi uygulaması yapılmalıdır.

 

Kulunç ağrı ana nedeni nedir?

Bazen aşınma ve yıpranma artriti olarak adlandırılan osteoartrit, eklem ağrısında en yaygın suçludur. Kıkırdak adı verilen eklemlerin astarı aşındığında oluşur. Osteoartrit herhangi bir ekleme zarar verebilse de en çok dizleri, elleri ve kalçaları etkiler.

 

Kulunç ağrısı hangi hastalık belirtisidir?

Artrit, bir veya daha fazla eklemin şişmesi ve hassasiyetidir. Artritin ana semptomları, tipik olarak yaşla birlikte kötüleşen eklem ağrısı ve sertliğidir. En yaygın artrit türleri osteoartrit ve romatoid artrittir.

 

Eklem ağrı için en iyi ilaç nedir?

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar veya NSAID’ler. İbuprofen (Advil, Motrin IB) ve naproksen sodyum (Aleve) dahil olmak üzere bu ilaçların reçetesiz dozları ağrıyı gidermek için faydalı olabilir. Daha yüksek reçeteli dozlarda iltihabı da hafifletebilirler.

 

Yürümek eklem ağrı için iyi gelir mi?

Egzersiz, artrit ağrısını ve sertliğini hafifletmeye yardımcı olur Gücü ve esnekliği artırır, eklem ağrısını azaltır ve yorgunlukla mücadeleye yardımcı olur. Tabii ki, sert ve ağrılı eklemler sizi zaten boğmaya başladığında, bloğun etrafından dolaşmak veya birkaç tur yüzmek düşüncesi bunaltıcı görünebilir.

Bir önceki yazımız olan Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir başlıklı makalemizde Beslenme, Diyet ve Gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here