Ana sayfa Anne ~ Çocuk ikiz Bebekler Hakkında Bilgiler

ikiz Bebekler Hakkında Bilgiler

İkiz Bebekler Hakkında Bilgiler

Hamile birçok anne ikiz bebekler beklediğini ve artık bir beden içinde üç kalp attığını öğrendiğinde büyük bir duygu karmaşası içine düşer. Bir taraftan ikiz bebek sahibi olmanın güzel heyecanı, bir taraftan da ikiz bebek sahibi olmanın zorluklarına dair endişeler ebeveynlerin, özellikle annelerin karışık duygular yaşamasına sebep olur.

 

ikiz Bebekler Hakkında Bilgiler

Her 80 hamilelikten birinde görülen ikiz bebek hamileliği son yıllarda artan tüp bebek yöntemi ile %30 yükselmiştir.

 

İkiz bebek sahibi olmanın hamilelik ve çocuğun gelişimindeki tüm süreçlerde oldukça fazla zorlukları vardır. Hamilelik döneminde diğerlerine göre daha büyük bir yük taşımak zorunda olan anne adayları özellikle son aylarda zorlanmaktadırlar.

 

İkizler hakkında gerçekleri biliyor muydunuz?

  • İkizlerin %40’ı kendi dillerini icat ediyor.
  • Tek yumurta ikizlerinin farklı parmak izleri vardır.
  • İkizler tamamen farklı cilt tonlarına sahip olabilir.
  • İkizler anne karnında 14. haftada etkileşime başlar.
  • Tek yumurta ikizleri farklı hastalıklar geliştirebilir.
  • İkizlerin farklı babaları olabilir.

 

Bebeklerin dünyaya gelişinden itibaren ise daha zor ve yorucu günler anneleri beklemektedir. Aynı anda acıkan bebeklerin ağlama ve huzursuzlukları, aynı anda alt değiştirme gereksinimleri, biri uyandığında diğer bebeğinde uyanması ve benzeri yeni doğan bebeklerin bakım süreci zorluklar anneleri zorlamaktadır.

 

ikiz bebekler de özel olan nedir?

Tek yumurta ikizlerinin DNA’sı %99.9 aynıdır. Ayrıca neredeyse aynı beyin dalga modellerine sahiptirler. Ama farklı parmak izleri ve diş izleri var! İkizlerin %22’si solakken, solak olan tekillerin %10’u solaktır.

 

Tek yumurta ikizleri aynı genomları paylaşır ve her zaman aynı cinsiyettendir. Buna karşılık, çift yumurta (dizigotik) ikizler, aynı gebelik sırasında iki ayrı yumurtanın iki farklı spermle döllenmesinden kaynaklanır. Tıpkı diğer kardeşler gibi genomlarının yarısını paylaşırlar.

 

Daha ileriki yaşlarda ise aynı saatlere gelen etkinlikler, iki çocuğunda gelişimi ve eğitimi için yapılması gerekenler gibi zorluklarla karşılaşılabilinmektedir.

 

Bebeklerin ikiz olmasına ne sebep olur?

Çoğul gebelik genellikle birden fazla yumurta döllendiğinde gerçekleşir. Ayrıca, bir yumurta döllendiğinde ve daha sonra 2 veya daha fazla bebeğe dönüşen 2 veya daha fazla embriyoya bölündüğünde de olabilir. Döllenmiş bir yumurta 2’ye bölündüğünde, bebeklere tek yumurta ikizi denir.

 

Bu zorlu süreçleri yaşayan ebeveynlerin yapması gereken lerden bahsedelim. Öncelikle bebeğin bakımı, çocuğun gelişim ve eğitimin doğru bir planlama içine girilmesi gerekmektedir. Örneğin; ikiz bebeklerin dünyaya geldiği ilk günlerde notlar tutularak her iki bebeğinde hangi saatlerde yemek yediği, tuvalet ihtiyacını giderdiği, kilosu ve boyu not edilebilir.

 

Böylece iki bebeğinde yeni doğan sürecinde gelişimi rahatlıkla takip edilebilir. İkiz bebeklerin bakımında aile fertlerinden yardım almak özellikle anne için çok önemlidir.

 

ikizler aynı acıyı hisseder mi?

Yıllar boyunca yapılan birçok deney, ikizlerin birbirlerinin acısını hissettiklerini kanıtlamada başarısız oldu. İkizlerin birbirleri hakkında özel bir örümcek duygusu olmadığı gibi görünüyor. Çok yakın olabilirler, tavırları, alışkanlıkları ve sağlıkları çok benzer olabilir. Ancak bu, geri kalanımızın sahip olmadığı bazı uhrevi bağlantıları paylaştıkları anlamına gelmez. Analizler, ikizlerin yaşamları boyunca her iki cinsiyet için de daha düşük ölüm oranlarına sahip olduğunu gösteriyor.

 

Bir arada iki bebeği büyüten anne dinlenmediği taktirde yorgunluk, bitkinlik, asabiyet, sinirli olma gibi fiziksel ve ruhsal sorunlar yaşayabilir. Daha ileriki taşlarda çocukluk döneminde de ikizleri farklı bireyler olarak görmek ailenin ilk önceliği olmalıdır.

 

ikiz bebekler de risk nedir?

250 doğal gebelikten 1’inin doğal olarak ikizlerle sonuçlanacağı tahmin edilmektedir . İkiz gebelikler tesadüfen gerçekleşebilse de, aynı anda iki bebeğe sahip olma şansınızı artırabilecek bazı faktörler vardır.

 

İkizlerden hangi ebeveyn sorumludur?

Çift yumurta ikizleri ailelerde koşar. Ancak sadece kadınlar yumurtlar. Yani, annenin genleri bunu kontrol eder ve babalar kontrol etmez . Bu nedenle ailede ikiz geçmişe sahip olmak ancak anne tarafında ise önemlidir.

 

Ebeveynler unutmamalı ki; ikiz bebekler her ne kadar aynı anda dünyaya gelmiş ve tek yumurta ikizleri görünüş olarak birebir birbirlerinin  aynısı olsa dahi farklı gelişim süreçleri, kişilik ve karakterlere sahiptir. Sonrasında tıpkı yeni doğan döneminde olduğu gibi aile içi paylaşım ile annenin ikiz bebekler üzerindeki sorumlulukları mutlaka paylaşılmalıdır.

 

İkizlerin IQ’su daha mı yüksek?

Aile temelli yetişkin örneğini kullanarak, ikizler ve tek kardeşleri arasında IQ puanlarında hiçbir fark bulunmadı.

 

İkiz bebek sahibi olmanın büyük zorlukları olsa da aynı zamanda çok güzel ve özeldir. Aynı anda dört kolun boynunuza sarılması, diğer kardeşlere göre ikiz bebeklerin birbirleri arasındaki güçlü ve özel bağ çok farklı bir histir. 1 yaş itibariyle güçlenen bu bağ çok dikkat çekicidir. İkiz bebek sahibi olmak çok fazla sabır ve efor ister. Ancak ikiz bebek ebeveynleri bu özel durumun her anının tadını çıkararak yaşamaları en doğrusu olacaktır.

 

ikiz bebekler neden daha uzun yaşar?

Araştırmanın yazarları, ikizlerin daha uzun yaşamasının nedeninin birbirlerine sağladıkları sosyal destek ve bu sosyal bağlantının getirdiği psikolojik ve sağlık yararları olabileceğine inanıyor. Sharrow, “Size sosyal açıdan yakın olan ve sizi kollayan birinin olmasında fayda var” dedi.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatının Avantajları başlıklı makalemizde Doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here