Ana sayfa Yaşam Yaşlanma ve Sağlıklı Yaşam İpuçları

Yaşlanma ve Sağlıklı Yaşam İpuçları

Yaşlanma ve Sağlıklı Yaşam İpuçları

İleri yaşlardaki yaşlanma belirtileri olan insanlar için dengeli beslenme çok önemlidir. 50 yaşın üstündekiler için ise daha da önemlidir. Sadece egzersizin kalorileri yaktığına inanılsa bile aslında lifli yiyecekler de kalori harcamamızı sağlar.

 

50 yaşından sonra bazal metabolizma hızı yavaşlamaya başlar. Bu da hızlı bir şekilde kilo alınmasına sebep olur. Hayatın bu yaşlanma sürecinde, kas erimesi, dolayısıyla gücün azalması gibi durumlara da şahit olunabilir. Günlük beslenmenizdeki bazı değişimler sayesinde yaşlanmanın sebep olduğu bu sorunları yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

 

Yaşlanma ve Sağlıklı Yaşam İpuçları

Yaşlanma sürecinde insanlar yağ açısından yüksek ve lif açısından zayıf olan yiyecekleri tüketmemeye çalışmalıdırlar. 50 yaş ve üstündeki bireyler vitamin, protein, mineral ve karbonhidrat açısından dengeli olacak şekilde beslenmelidirler. Yaşlanma sürecinde bunlardan herhangi birinin aşırı tüketimi başka organlara zarar verebilir.

 

50’li yaşlarda sağlıklı ve formda kalmak güzel görünmekten daha önemlidir. Eğer kiloluysanız, yaşlanmada kalp hastalıkları ve diyabete yakalanma riskiniz artar. Araştırmalara göre 50 yaşın üstünde sağlıklı beslenen kişiler diyabet ve olası kalp rahatsızlıkları gibi yaşlılık hastalıklarından şikayet etmiyorlar.

 

Orta yaş krizi ile birlikte gelen bu tarz rahatsızlıklar, yaşlanma belirtileri ile birlikte daha fazla risk oluşturabilecek hastalıklar belirmeye başlıyor. Bu sebeple 50 yaş ve üzeri insanların sağlıklı yaşam açısından daha dikkatli besleme ve beslenme alışkınlıklarını değiştirmeleri gerekmektedir.

 

Sağlıklı yaşam için verdiğimiz ipuçları sizlerin hayata tutunmanız açısından yardımcı olacağını düşünüyoruz. Yaşlanma çağına gelen ziyaretçilerimizin belirttiğimiz hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Sağlı yaşamın doğru adresi olan a07 herkese sağlıklı günler diliyor.

 

Yaşlanma belirtilerinde sağlıklı kalmak için atabileceğiniz 7 adım

 1. Fiziksel olarak aktif kalın.
 2. “Akdeniz” tarzında, dengeli diyette besleyin.
 3. Arkadaşlarınız ve ailenizle sosyal olarak aktif kalın.
 4. Düzenli kontrol ve taramaları ihmal etmeyin.
 5. İlaçları doktorunuzun belirttiği şekilde alın.
 6. Alkol tüketimini sınırlayın ve sigara içmeyin.
 7. Yeterli uyku almak.

 

Ayrıca yaşlanmanın “yedi sütununu”, yaşlanma sürecini yönlendiren iç içe geçmiş süreçleri tanımlarlar. Bunlar: strese uyum, epigenetik, inflamasyon, makromoleküler hasar, metabolizma, proteostaz ve kök hücreler ve rejenerasyondur. Uzmanlar, bu süreçleri inceleyerek yaşlanmayı yavaşlatmanın yollarını bulmayı umuyorlar.

 

Hangi yiyecekler sizi yaşlanmaktan korur?

 • Su teresi. Su teresinin sağlığa faydaları hayal kırıklığına uğratmaz!
 • Kırmızı dolmalık biber. Kırmızı dolmalık biber, yaşlanmayı geciktirme söz konusu olduğunda üstün olan antioksidanlarla yüklüdür.
 • Papaya.
 • Yaban mersini.
 • Brokoli.
 • Ispanak.
 • Fındık.
 • Avokado.

 

Yaşlanma için kaçınılması gereken yiyecekler nelerdir?

 • Donutlar ve şekerli hamur işleri. Giancoli’nin kırışıkların gelişimiyle bağlantılı olabileceğini söylediği şekerle dolular.
 • Sosisli sandviç, İşlenmiş etler genellikle doymuş yağlarda yüksektir ve içlerinde nitrat bulunur.
 • Yağlı etler. Bunlar ayrıca doymuş yağlarda yüksektir.
 • Alkol.

 

Daha genç görünmek için ne içebilirim?

Daha genç görünen bir cildin bir başka anahtarı da nemlendirmedir. Cildinizin parlak görünmesini sağlamak ve optimal sağlığı desteklemek için her gün 8 bardak filtrelenmiş su hedeflemelisiniz. Dehidrasyon, cildinizin hızlı bir şekilde kuru ve donuk görünmesine neden olabilir – kırışıklıkları ve yaşlanmayı vurgular.

Bir önceki yazımız olan Yüksek (Hiper) tansiyon nasıl düşürülür? başlıklı makalemizde Kahve, Stres ve Tansiyon hakkında bilgiler verilmektedir.

5 YORUMLAR

 1. Yaşlanmak istemiyorsanız spor yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Geçmişe nazaran neden z kuşağı dediğimiz gençlerde rahatsızlıklar ve yaşlanma belirtileri daha çok görünüyor.

 2. Herkes birgün ölümü tadacaktır. Ancak yaşlanmak herkese nasip olmaz. Şuan yaşlı bir insan olmayabilirsiniz, ama yaşlanmaya aday bireyleriz hepimiz. Bu nedenle yaşı bizden büyük insanlara saygıda kusur etmememiz gerekir.

 3. Yaşlanmanın önüne geçmek ve sağlıklı yaşamın en etkili püf noktası spor yapmak. Başka bir yöntem sadece zaman kaybı gibi geliyor bana.

 4. Diğer konularda ve burada yorum yapan arkadaşlara katılmamak elde değil. Geç yaşlanma ve sağlıklı bir ömür yaşamak istiyorsanız kesinlikle vücudunuzu yormayacak şekilde spor yapmak gerekir. Hem vücudunuz hem ruh sağlığınız için spor en büyük tedavi yöntemlerinden birisidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here