Ana sayfa Diyet ~ Zayıflama Günde 1 kilo vermek için ne tür diyet gerekir?

Günde 1 kilo vermek için ne tür diyet gerekir?

Günde 1 kilo vermek için ne tür diyet gerekir?

Günümüzde günde 1 kilo vermek yada 2 günde 1 kilo verdireceğini iddia eden bazı diyet şaklabanları türemiştir. İşin doğasına baktığımızda insanoğlunun gerçekten 1 günde 1 kilo yağ eritebilmesi için 8 bin kalori yağ yakması gerekmektedir. Bu da ortalama bir insanın yemeden ve içmeden 3 gün sonunda verebileceği gerçek kilo kaybıdır.

 

Günde 1 kilo vermek

Şimdi bir insan egzersiz ve spor yaparak ve hiç bir kalori alımı yapmasa bile, günlük olarak en fazla 3000 kalori tüketebilir. Bu günlük değeri ancak, yüzme, güreş, atletizm gibi yoğun kondisyon ve fiziksel egzersiz eforu gerektiren sporları yapan sporcu kişiler, 4000, 5000 kalorilere taşıyarak aşabilirler.

 

Onun haricindeki normal fiziksel aktivitelere sahip olan insanların günlük 3500, 4000 yada 5000 kalori gibi bir enerji harcamaları olanaksızdır. Şimdi işin kalori hesabını yaptığımızda 5 günde 1 kilo vermenin bile yada haftada 1 kilo vermek için bile ciddi bir çaba gerektirdiğini göreceksiniz. Öyle günde 1 kilo verdireceğini iddia eden diyet reçetelerinin bir çoğunun, vücudun ihtiyacı olan suyu çekerek, bünyemizi dehidrasyon adı verilen su kaybına uğrattıkları ve bu geçici su kaybını, bir kalıcı zayıflama başarısı olarak gösterdiklerini görürüz.

 

Zaten zayıflamak adına hızla verilen bu sıvı kaybı, hem bağışıklık sistemimizi zafiyete uğratmakta, hem de yo-yo etkisi adı verilen ve bedeni hızlı kilo alma ve verme periyotlarına sokan zararlı bir metabolik gidişata sevk etmektedir.

 

Siz siz olun öyle haftada 7 kilo, 15 günde 10 kilo, ayda 15 kilo nasıl verilir diye başlayan ve saçma sapan diyet önerileri sunup ürün pazarlamaya çalışan kişilere inanmayın. Bizler hızlı zayıflamanın yanında sağlıklı zayıflamanın da kişiler için oldukça önemli olduğuna inanmaktayız. Diyet yapacağım derken sizleri hastalandıracak ve sağlığınızla ciddi etkiler yapacak diyet listesi tavsiyelerine kesinlikle karşıyız.

Bir önceki yazımız olan Sarımsağın zayıflama ve sağlığa faydaları nelerdir başlıklı makalemizde Cilt Lekeleri, Diyet ve Kalp Krizi hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here