Ana sayfa Yaşam Yüksek (Hiper) tansiyon nasıl düşürülür?

Yüksek (Hiper) tansiyon nasıl düşürülür?

Yüksek (Hiper) tansiyon nasıl düşürülür?

Hipertansiyon sorununa evde alacağınız bitkisel ve basit çözümlerle elveda diyebilirsiniz. ABD de yapılan bir araştırmada aşağıdaki basit tedbirlerin yüksek tansiyon oluşumunu ve sorununu kökten engellediği bulunmuştur. Yapılan araştırmaya göre tavsiye edilen pratik çözümler şu şekilde belirtilmiştir;

 

Hafta sonları evde dinlenin

Ortalama olarak haftada 41 saat tan fazla çalışan insanlarda normal insanlara göre yüzde 15 daha fazla yüksek olan kan basıncı tespit edilmiştir. Bu çalışma saati haftada 51 saatin üzerinde çıktığında ise tansiyon oranı normalin yüzde 17 üzerine yükselmektedir.

 

İnsanların ofis hayatında gün içerisindeki hareketsiz yaşamları ve yedikleri yiyecekler, strese tabi kalması gibi nedenler yüksek tansiyon problemini tetiklemektedir. Bu nedenle hiper tansiyon sorununuz varsa en azından tatil günlerini kendinize ayırmalısınız. Tatil günleri evde bol bol dinlenmek yüksek (hiper) tansiyon riski taşıyan kişiler için büyük bir fırsattır.

 

Günlük kısa yürüyüşler yapın

Günlük 40 dakika yürümek bile tansiyonunuzu % 5 düşürür. Daha uzun yürüyüş sürelerini sürekli tekrarlarsanız kılcal damarlar daha fazla kan taşır bu da damarların ve kan dolaşımının gücünü ve esnekliğini muhafaza eder.

 

Yediklerinize dikkat edin

Özellikle lif içeren besinleri kullanırsanız tansiyon sorununuz hallolacaktır. Kahverengi pirinç ve beyaz ekmek gibi tahıllar fiber için iyi bir kaynaktır. Ama aynı ölçüde pek çok meyve ve sebzelerde lif deposudur. Bu özellikler fiber + potasyum ve daha başka bir çok temel besin maddesini içeren armut, için de geçerlidir. Fiberli yiyecekleri bir listeye yazıp bunları sıkça tüketirseniz tansiyon sorununa bitkisel çözüm yöntemi uygulamış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Depresyondan Korunma ve Kurtulmanın Yolları başlıklı makalemizde Depresyon ve Yeşil Çay hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Genç yaşımda olmama rağmen bende de yüksek tansiyon yani hipertansiyon var. Artık neredeyse herkeste yüksek tansiyon çıkmaya başladı. Mutlaka yediğimiz şeylere dikkat etmemiz gerekiyor bence. Sağlıklı olmak için temel kural bu gibi.

  2. Yüksek yani hiper tansiyon önceleri yaşlılarda görülürken, nedense artık gençlerde bile görülmeye başlandı. Bence bunun asıl nedeni bilinçsiz beslenme ve fastfood yiyeceklerden dolayı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here