Ana sayfa Yaşam Su Aerobiğinin Faydaları Nelerdir

Su Aerobiğinin Faydaları Nelerdir

Su Aerobiğinin Faydaları Nelerdir

Su içindeyken vakit geçmek bilmez ve çoğu kişi için eğlencelidir. Hem serinlenir hem eğlenilir, yorgunluk atılır. Su sporları gerçek anlamda çok faydalıdır. Sığ bir havuzda rahatlanır. Böylece deşarj olunabilir. Sağlık açısından su egzersizleri çok faydalıdır.

 

Havuz içinde yapılan ileri geri tekme hareketleri, batıp çıkma gibi birçok hareket dolaşımı hızlandırır, yaralanma durumlarında iyileşme sürecini hızlandırır. Herhangi bir aktiviteyi yapmaktan tam 5 kat daha fazla enerji ve kalori harcar. Kilo vermek için çok etkilidir. Su, batmaz özelliği ile çok önemli bir rehabilitasyon terapisini de üstlenir. Vücudun dolaşımını geliştirerek iyileşmeyi kolaylaştırır.

 

Ağırlık taşıyan ağır etkilerden de arındırır kişiyi pozitif anlamda dengeler. özellikle ortopedik koşullar ve artrit rehabilitasyonunda kullanılıyor. Kilolu ve obez kişilerde eklemleri çalıştırır. Çalıştırdıkça baskı uygular koşu egzersizi gibi işlev görür. Su egzersizleri ve daha fazla kalori yakmak için genel sağlığını korumak için idealdir. Suya karşı yapılan sert hareketler direnci artırır.

 

Daha az direnç göstererek daha kolay spor yapabilmeyi sağlar. Kalp ile birlikte solunum yolları sistemlerini sağlıklı kılar. Bu şekilde vücudu ve iç organları da dengede tutar. Kalp hastalıklarına kesin olarak iyi gelir. Solunumu kolaylaştırır. Hipertansiyonu olan kişilerde oldukça etkilidir, düzenli egzersiz yapıldığında tansiyonu dengeleyerek düşürür.

 

Kan basıncını kontrol altında tutar. Daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Verimliliği ve esnekliği artırır. Kas gücü, koordinasyon yeteneği, dengede durma ve postural duruşu düzenler. Bu uyumu artırır. Ağrı ve eklem sertliği tedavisinde kullanılır. Ağrı giderici bir etkisi vardır.

 

Günlük stresle savaşmayı kolaylaştırır. Strese karşı bizi korur. Rahatlatıcı bir etkisi vardır. Nispeten hamile kadınlarda yani gebelerde güvenli bulunmaktadır. Kilolu kişilerde yapılması en güvenilir egzersiz su aerobiği olarak bilinmekte. Motivasyon edicidir, günlük rutinden sizi kurtarır. Dilerseniz kursuna yazılabilirsiniz. haftada üç kez su aerobiği yapan hamilelerin %73’nün doğumunun kolay geçtiği ve ağrı kesici talebi olmadığı belirlendi.

Bir önceki yazımız olan Check-up sonrası TMS yaşam kalitesini arttırıyor başlıklı makalemizde Bel Ağrısı ve Depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here