Ana sayfa Anne ~ Çocuk Üstüne Görme Nedir?

Üstüne Görme Nedir?

Üstüne görme olarak adlandırılan gebelik kanamaları yüzünden birçok kadın gebe olduğunu sonradan öğrenir. Normal adet kanaması gibi aynı tarihlerde yaşanabilen bu durum 3 aya kadar devam eder.

 

Aslında gebe olan kadın bu durumu adet kanaması olarak ağlılar ki bu kanama tarza adet kanamasında daha farklıdır. Rahim içinde gelişen değişiklikler ve bazen de artan kan miktarının rahimde yoğunlaşması nedeniyle üstüne görme olarak bilinen kanamalar gerçekleşir fakat normal adet kanamalarından daha az kanamalardır.

 

Bazen tıpkı adet kanaması gibi bazen de lekelenme şeklinde olabilir. Üstüne görmenin nedeni de değişen gebelik nedeniyle değişen hormonal dalgalanmalar ya da hormon bozukluklardır. Gebeliğin ilk gününden itibaren vücut kendini hazırlamaya ve değişmeye başlar.

 

Üstüne görme durumunu yaşayan ancak gebe olduğunu anlayamamış olan kadınlar bu durumda başka belirtilerden de gebe olduğunu anlayabilir. Mesela sıkça mide yanması ve mide ekşimesi gibi mide sorunları yaşıyorsa, hafif mide bulantısı ve adet düzensizliği sandığı kanama tutarsızlıkları gibi işaretlerden de gebe olduğunu anlayabilir. Çok az kadında ilk 3 ya da 4 ay gebe olduğuna dair hiçbir belirti olmaz.

 

Eğer daha ciddi ya da sıra dışı kanamalar yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız çünkü düşük ya da dış gebelik gibi nedenleri olabilir. bu yüzden düzenli testler yapmak ve en ufak şüpheyi bile değerlendirmek hamilelik sağlığı acısından en doğru olan davranış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Adet öncesi sendromuna bitkisel çözümler başlıklı makalemizde Depresyon, Hamilelik ve Kanser hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here