Ana sayfa Diyet ~ Zayıflama Doğru Beslenme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Doğru Beslenme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Doğru Beslenme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Doğru beslenme diyeti doğal beslenme ve organik yiyecekler sağlığklı bir diyet sürdürebilmek için en büyük destekçilerdir. Ruh ve Beden dinginliğini amaçlayan ve özellikle eski hint ve budist kültürün alternatif tedavi yöntemlerinden birisi olan Ayurveda ve Yogo’ da bile bu doğal yiyeceklerin sağlık ile alakasının olduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle dengeli beslenme kavramı, aynı zamanda dengeli yaşam sürme manasına da gelmektedir. Ayuverda doğru beslenme sanatında doğal besin diyetlerinin ayrı bir önemi ve yeri bulunmaktadır. Eski çağlardan beri Ayurveda ve Yoga ile birlikte uygulanan doğal gıdalarla beslenme diyeti, uzun ve sağlıklı bir yaşama kavuşmanın da sırrıdır.

 

Doğru Beslenme Diyeti

Hızlı zayıflama ve çabuk kilo verme amacımızı bir kenara koyarsak, günümüzün stres dolu günlük yaşamında stresten arınmak için bile bu tür bir diyet olanağının olması büyük bir nimettir. Hem organik besin diyeti sayesinde, yanlış yiyeceklerle beslenmenin kanser, kalp hastalıkları gibi risklerinden de böylece kurtulmuş oluruz.

 

Bilimsel araştırmalar göstermektedir ki, çin ve hint medeniyetleri gibi doğu asya ülkelerinde kabızlık, kolon kanseri (kalın bağırsak kanseri) obezite gibi sindirim sistemi hastalıklarının görülme sıklığı oldukça nadirdir. Bunun en temel nedeni insanların geleneksel beslenme alışkanlıklarının ve diyet türlerinin içeriğinde yatmaktadır.

 

Doğal beslenmenin ikinci büyük avantajı ise besinlerin doğal yollardan yetiştirilip yenmeye hazır duruma getirilmesinde yatmaktadır. Yoga felsefesinde de yiyeceklerin iyileştirici özelliği, doğal yollardan sunulmasında yatmaktadır.

Doğal bir besinin vücuda alımı, sindirimi ve atılması da kolay olmakta ve vücudu fazla yormamaktadır. Ayrıca içerdiği besleyici maddeler sayesinde doğal yollardan zayıflama sürecine de katkıda bulunmaktadır. Sentetik ve işlenmiş yiyecekler ise organizmanın metabolizmasını olumsuz yönde etkilemekte ve bu da kanser dahil olmak üzere, değişik tehlikeli hastalıklara neden olabilmektedir.

 

Doğal yiyeceğin tanımını yapmak gerekirse genetik olarak değiştirilmemiş, kimyasal yöntemlerle değişikliğe uğratılmamış ve içerisine sentetik kimyevi maddeler katılmamış, böcek ilaçları, suni büyütücüler ile hiç bir teması olmayan yiyeceklerdir. Bu doğal beslenme kaynağı besinlerde renklendirici, katkı maddesi gibi şeyler hiç kullanılmamış ve şok dondurma gibi yöntemlerle saklanmamıştır. Doğal yiyecekler çabuk zayıflama için en büyük yardımcılarımızdır.

 

Doğal besinler sentetiklerde olduğu gibi aşırı doymamış yağ asidi ve trans yağlar içermezler. Bu tür yiyeceklerin içeriğinde sadece sağlıklı yaşamaya yetecek kadar enerji bulunur. Bu da kilo vermek için arayıp ta bulamadığımız bir şeydir. Köyümüze çevremize baktığımızda ülkemizin doğal ve organik yiyecekler bakımından halen çok şanslı olduğunu, Anadolu topraklarının el değmemiş olmasının da bunda etkisi olduğunu görürüz. Bu fırsatı iyi kullanalım ve diyetlerimizde muhakkak doğal ürün ve besinlere yer verelim. Unutmayın ki en iyi diyet reçetesi, doğal yiyeceklerle hazırlanan ve sağlıklı zayıflama sunan diyetlerdir.

Bir önceki yazımız olan Patates Diyeti ile Zayıflama başlıklı makalemizde Beslenme, Diyet ve Estetik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here