Ana sayfa Güzellik Yüzde Oluşan Lekeler ve Lazer Tedavisi

Yüzde Oluşan Lekeler ve Lazer Tedavisi

Yüzde Oluşan Lekeler ve Lazer Tedavisi

Yüzümüzde oluşan her türlü leke ve iz kendimizi kötü hissetmemize neden olur. Bu yüzden bu konuyla çok fazla araştırmalar yapıldı. Leke kadın ve erkeklerde en yaygın görülen cilt rahatsızlıklardan biridir. Lekelerin birçoğu özellikle yanak, alın ve çenede oluşur.

 

Birçok nedenden dolayı ciltte leke oluşur. UV (cilde zararlı olan güneş ışınları), hamilelik, bazı karaciğer hastalıkları, kullanılan bazı ilaçlar vb. lekeye neden olan cilt hastalıkları bulunmaktadır.

 

Koyu renkli cilt lekeleri özellikle orta yaş döneminden sonra görülmeye başlar. Cilt lekesi için geliştirilmiş teknolojik tedaviler uygulanıyor. Bunlardan bir tanesi de lazerle yapılan leke temizleme uygulamasıdır.

 

Lazerle uygulanan leke tedavisinden yaklaşık olarak bir saat kadar cilt güneş yanığı gibi bir yanma hissine kapılır. Lazer uygulanan bu ciltlerde bir saat kadar bir süre içinde kızarıklık gösterir. Güneş yanığına maruz kalındıktan cilt yaklaşık 2 ile 6 saat sonra kırmızıya döner ve tahriş olur. Özellikle güneş ışınlarından dolayı oluşmuş cilt lekelerinden bazıları, lazer uygulamasından sonra olduğundan daha da koyulaşabilirler.

 

Bu durumda ciltteki lekeler 1 ile iki hafta içinde normal rengine dönecektir. Fakat bu sırada lazer uygulanan bölge normal rengini alana kadar güneşten korunmalıdır. Bunun dışında tedavi süresince cilt olduğundan daha koyu ya da daha açık bir tonda görünebilir bu durum da tedavi etkisinin bitmesiyle 1- 2 ay içinde geçer.

 

Cilt tedavisinden sonra cildinizi alkol içermeyen temizleyicilerle temizlenmesi gerekir.

Normal olmayan bir kızarıklık,  kabarma ya da ağrı görülmesiyle beraber en kısa sürede doktorunuza görünmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kış makyajıyla ilgili önemli birkaç detay başlıklı makalemizde Kahve ve Makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here