Ana sayfa Sağlık Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusu çeşitli hastalıklar sırasında ortaya çıkabilen bir belirtidir. Organik bozukluklar, toksinler, mikroplanma ve bazen nöropsikiyatrik rahatsızlıklar ağız kokusuna yol açabilir. Ağız kokusunun en sık rastlanan nedeni ağız içindeki bozukluklar ve değişikliklerdir.

 

Örneğin diş taşları olan ve dişleri normal konumlarında bulunmayan kişilerde ağız bakımının yetersiz kalması ağız kokusuna yol açar. Ama dişeti iltihabı (jinjivit), ağız içi iltihabı (stomatit), diş taşı oluşumu, derin diş çürükleri, kokuşmuş diş köklerinin varlığı, iyi temizlenmeyen ve uygun olmayan protezlerin kullanımı gibi etkenlerle ağız mukozasının hastalanması daha büyük önem taşır.

 

Polipler ve burun bölmesi (septum) eğrilmesi sonucunda burun boşluklarının daralmasına ya da geniz bademcikleri (adenoit) iltihabına bağlı olarak burun yerine ağızdan soluyan kişilerde de ağız kokusuna rastkanır, çünkü ağızdaki kuruluk ve kan toplanması (konjestiyon) mukozanın kolayca kanamasına yol açar.

 

Burunda atrofik nezle ve üst çene sinüziti, yutakta kronik bademcik iltihabı, yemek borusunda daralma (stenoz) ve mukoza çökmesi (divertikül oluşumu), mide ve bağırsakta gastrit, ülser ve kolit, karaciğer ve safra kesesi ile bu organların kanallarında iltihap ve taş, solunum yollarında larenjit, soluk borusu iltihabı ve bronşit gibi hastalıklar da ağız kokusuna yol açar. Sinirsel gerginlikler sindirim işlevlerini bozarak ağız kokusuna neden olabilir.

 

Kadınların adet dönemlerinde ve gebelikleri boyunca, ağız mukozalaarında kan toplanmasına bağlı olarak koku oluşabilir.

 

Ateşli hastalıklar sırasında hasta ağızdan soluduğu ve tükürük salgısı azaldığı için ağız kokusu ortaya çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan Menoraji Nedir Menoraji Adet Arasındaki İlişkisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here