Ana sayfa Anne ~ Çocuk Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Hamilelikten sonra annelerin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de anne sütüdür. Yeterli anne sütüne ulaşılması hem çocuğunuz için hem de anne için oldukça sağlıklı olacaktır. Bu yüzden anne sütünün yeterli olması iyi olacaktır. Eğer anne sütünüz yetersiz ise sizlere bu yazımızda vereceğimiz püf noktaları ile anne sütünü arttırmanın yollarından bahsedeceğiz. Böylece çocuğunuz için gerekli olacak anne sütüne yeteri kadar sahip olabileceksiniz.

 

Zayıflama Amacıyla Diyet Yapmayın

Özellikle hamilelik sonrası annelerin düştüğü en önemli yanılgı hemen diyete başlamaktır. Böyle bir yaklaşıma girmeniz anne sütünüzü azaltacaktır. Özellikle emzirme döneminin ilk 6 aylık sürecinde yapılması düşünülen diyet anne sütünün ciddi derecede azaltılması demektir. Bunun önüne geçmek için diyet yapmak yerine dengeli ve düzenli bir beslenme programı uygulamanız yararlı olacaktır. Bebekleriniz emzirme dönemini bitirdikten ve ek gıdalar almaya başladıktan sonra, bir diyetisyen yardımıyla diyet programına başlayabilirsiniz.

 

Bol Sıvı Tüketin

Anne sütünün üretimi için dikkat edilmesi gereken en önemli husus, annenin günlük tükettiği sıvı oranıdır. Bu yüzden günlük sıvı tüketimi 3.5 litre civarında olmalıdır. Bu sayede süt tüketimini arttırmanız kuvvetle muhtemeldir. Eğer yeteri derecede su tüketmeme durumunuz varsa, ayran, şekersiz bitki çayı, çorba gibi sıvıları tüketerek anne sütünün arttırılmasına katkıda bulunabilirsiniz.

 

Rezene Bitkisini Tüketin

Özellikle rezeneden yapılan rezene çayının anne sütü üretimini arttırmada oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştı. Ancak, rezeneyi kesinlikle gereğinden fazla tüketmeyiniz. Böyle bir tüketime gitmeniz anne sütünüzün kesilmesine de etki edebilmektedir. Günlük 1 bardak rezene çayı yeterli olacaktır.

 

Karbonhidrat Tüketin

Emzirme dönemine devam eden anneler mutlaka makarna, pilav gibi karbonhidrat içeren gıdaları tüketmeye devam etmelidir. Zayıflama uğruna bu gıdalardan vazgeçilmesi anne sütünün azalmasına etki edebilir. Özellikle şeker tüketimi yerine, daha kaliteli olan ve karbonhidratlı gıdalardan olan tam tahıllı ürünler mutlaka tüketmeye özen gösteriniz.

 

Arpayı Sofranızda Bulundurun

Arpa’nın özellikle anne sütünün artırımında etkili olduğu bir çok ülkede kanıtlanmıştır. Arpa suyu içerek veya arpa şehriyeyi pilavlarınızda kullanarak anne sütünü arttırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Sürecinde Beslenme başlıklı makalemizde Anne Sütü, Beslenme ve Gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here