Ana sayfa Lezzetli Tarifler Baklava

Baklava

Baklava

Baklavanın Tarihi – Baklava Nedir?

Baklava  Orta Doğu ve Balkan mutfaklarında yaygın olarak yapılan bir tatlıdır. Orta Asya Türkleri tarafından yapılıp Osmanlı İmparatorluğu zamanında yaygın olarak yediği düşünülmektedir. Ancak baklavanın kökeni hakkında net bir bilgi yoktur. Birçok kaynak baklavanın eski Mısır, Antik Yunan veya Bizans mutfaklarından ileri geldiğini iddia etmektedir. Ancak baklavanın gerçek kökeni henüz tam olarak aydınlatılamamıştır.

 

Baklava ; Arap, Türk, Kürt ve Yunan mutfaklarında yaygın olarak tüketilen bir tatlıdır. Genellikle fıstık ezmesi, tahin veya ceviz içi ile hazırlanır. Yufka hamurunun üzerine katmanlar halinde sıralanır ve sonunda sirke, bal veya şerbet ile soslanır. Sonunda fırında pişirilir ve sıcak servis edilir.

 

Baklavanın Tarifi Baklava Nasıl Yapılır?

Sevgili hanımlar bu gün sizlere Baklava Tarifinin nasıl yapıldığını konumuz üzerinden göstermek istiyoruz. Lezzetli tarifler kategorimizin bu tatlısını duymayanınız yoktur. Baklava, Türk halkının vazgeçilmez tatlı türlerinden biri olup, milli tatlılarımızdan sadece bir tanesidir.

 

Bu muazzam tatlıyı siz evde kendiniz yapmak isterseniz tarifimizi okumanızı tavsiye ederim. Baklava yapımında kullanılan malzemeler seçilmiş olması gerekiyor. Şimdi baklavamız için gerekli olan malzemeleri sayalım. Daha sonra baklava nasıl yapılır sorusunun cevabı olan baklava tarifi ve yapılışı hakkında kolay bir açıklamayla anlatalım.

 

Baklavanın Tereyağında Önemi

Tereyağlı baklava, baklavanın bir türüdür. Tereyağı, hamurun içine katılır veya hamurun üzerine sürülür. Bu sayede baklava daha yumuşak ve lezzetli hale gelir. Tereyağının kullanımı baklavanın yapımı sırasında önemli bir rol oynar. Özellikle Türk mutfağında tereyağlı baklava çok yaygın olarak yapılır. Tarifi genel olarak yufka, tereyağı, fıstık ezmesi, şerbet gibi malzemelerle hazırlanır. Tereyağlı baklava lezzeti ve yumuşak yapısı ile çok sevilir.

 

Baklava Malzemeleri

 • 1 bardak sıvı yağ,
 • 1 bardak süt,
 • 3 yumurta,
 • Bir tutam tuz,
 • Yarım çay bardağı sirke,
 • 1 paket nişasta,
 • Yarım paket margarin
 • 250 gr tereyağı
 • 500 gr ceviz


Şerbeti için

 • 1,5 kg toz şeker
 • 1,5 litre su

 

Baklavanın Tarifi ve Yapılışı

Şimdi ise değerli hanımlara özel olarak baklava tarifinin yapılışı için öncelikle hamur malzemeleri derin bir kaba konarak yoğurulmaya başlanır ve böylece hamur dört parçaya bölünerek her parçadan 15 adet ceviz büyüklüğünde bezeler yapılır. Ayrıca bezelere nişasta serpilerek hamur daha kolay açılır ve 15 tanesi üst üste konarak tepsi büyüklüğüne getirilir.

 

Ardından ise daha önceden hazırlanan çekilmiş ceviz üzerine serpilir. Son olarak ise baklavanın üstüne tereyağ veya margarin dökerek fırında pişirilmektedir. Böylece şerbet soğumuş baklavanın üzerine dökülerek servis edilir. Dillere destan baklavamızın tarifini sizlere verdik. Afiyet olsun.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yemek Pişirme Teknikleri başlıklı makalemizde Kanser hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here