Ana sayfa Diyet ~ Zayıflama Açlık Krizinizi Savuşturun

Açlık Krizinizi Savuşturun

Açlık Krizinizi Savuşturun

Açlık Krizinizi Savuşturun Başarıyı Garantileyin

Bir beslenme ve açlık krizi planına ne kadar bağlı kalabilirsiniz. İki gün mü yoksa üç gün mü? Sürenin az olması sorun değil. Eğer sadece üç gün dayanabiliyorsanız, üç günlük bir beslenme programını takip edin. “Burada amaç yüzde 100 başarılı olacağınız bir süre bulmak ve o zafer duygusunu yaşamak. Başarılı olduğunuzu bildiğiniz sürece motivasyonunuz daha yüksek olur” diyor diyetisyen Mary Vernon ve ekliyor:

 

Hedef sürenizi tamamladıktan sonra süreci tekrar başlatın. Böylece uzun bir diyeti kısa parçalara bölüp uygulamış olursunuz. Aralarda kaçamak yapsanız bile kolayca tekrar başlayabilirsiniz.

 

Açlık krizi nedir?

2022’de küresel açlık krizi on yıl boyunca istikrarlı bir şekilde düştükten sonra, dünyadaki insanların yaklaşık %10’unu etkileyen açlık artıyor. 2019’dan 2022’ye kadar, yetersiz beslenen insan sayısı 150 milyona kadar arttı; bu, büyük ölçüde çatışma, iklim değişikliği ve COVID-19 salgınının neden olduğu bir kriz.

 

Motivasyon Kaynağı Bulun

Hiçbir beslenme programının amacı ‘baklavaları çıkarmak’ olamaz. Çünkü bu uzun bir süreçtir (özellikle kilonuz fazlaysa) ve bu süre zarfında diyete bağlı kalmanız zorlaşır. “Kendinize gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koyun” diyor Profesör Jeff Volek. örneğin geçen sene aldığınız pantolona sığacak kadar zayıflamayı hedefleyin.

 

Ya da normalde çıktığınızın üç katı fazla basamağı olan merdivenlerden nefes nefese kalmadan çıkmayı… Her hedefinize ulaşınca bir yenisini belirleyin. Bu şekilde nihai amaca yani baklavalarınıza daha rahat kavuşacaksınız.

 

Açlık kriziyle nasıl savaşılır?

 • İklim akıllı tarımı benimseyin.
 • Mülteci krizine yanıt verin.
 • Cinsiyet eşitliği savunucusu.
 • Gıda israfını azaltın.
 • Afet riskinin azaltılmasına yatırım yapın.
 • Hijyen ve sanitasyonu destekleyin.
 • İstilaları ve mahsul enfeksiyonlarını kontrol edin.
 • Biyozenginleştirme ile ekinleri geliştirin.

 

Kendinizi Affedin

Canınız reklamlarda gördüğünüz dondurmayı çekti ve dayanamadınız. Kaşla göz arasında kutunun yarısı gitti. Ne yapacaksınız? Tüm sağlıklı beslenme hedeflerini çöpe mi atacaksınız? Tahleguah şehri hastanesinden diyetisyen James Newman en doğru hareketin yaptığınız bu hatayı unutmak olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

 

Bir öğün beslenme düzeninizi bozamaz.” Dağlarda çığ düşmesin diye yamaçlarda biriken karları ara ara kontrollü bir şekilde patlatırlar. Siz de tatlı krizleri önlemek için aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Nasıl mı? Her beş öğünde ufak bir ‘sağlıksız’ öğün (çeyrek paket, yüzde 70 kakao içeren bitter çikolata gibi) yiyin. Bu şekilde ileride patlak verebilecek daha büyük krizleri önlersiniz.

 

Sıfır açlığa giden 5 adım nedir?

 1. Önce en arkadakini koy.
 2. Tarladan pazara giden yolu döşeyin.
 3. Yemek israfını azaltın.
 4. Sürdürülebilir bir ürün çeşitliliğini teşvik edin.
 5. Çocuğun ilk 1000 gününden başlayarak beslenmesini öncelik haline getirin.

 

Her Zaman Açlık Krizine Hazırlıklı Olun

Her erkeğin defalarca yaşadığı senaryoyu burada bir kez daha canlandıralım. Eve yorgun bir şekilde geldiniz. Haliyle açsınız ancak yemek hazırlayacak haliniz yok. Zaten buzdolabında da bir şey yok. Tek çare telefona sarılıp en yakın pizzacıyla olağan konuşmaya girmek.

 

ABD’deki Mohr Results kliniğinin sahibi diyetisyen Christopher Mohr “Eğer her an hazırlıklı olursanız, hata yapma payınız ortadan kalkar” diyor. Yapmanız gereken çok basit buzdolabınızda kolayca hazırlayabileceğiniz yemekler bulundurmak. Örneğin bir kaç kutu ton balığı (Superfresh Light Ton Balığı, 2,85TL) ya da mikrodalga fırında pişen donmuş sebzeler (Iglo Steamfresh, 7,90 TL) işinizi görecektir.

 

Yemek yemeden kaç gün dayanabilirsin?

Yiyecek ve su olmadan vücudun hayatta kalabileceği maksimum sürenin yaklaşık bir hafta olduğu düşünülüyor. Sadece su ile, ancak yiyecek olmadan, hayatta kalma süresi 2 ila 3 aya kadar uzayabilir. Zamanla, ciddi şekilde kısıtlanmış bir gıda alımı, yaşam süresini kısaltabilir.

 

Kimyager Gibi Düşünün

Sıktıkla sizi ağına düşüren diyet ürünlerin arkasına bakıp, besin değerlerini bir kenara not edin. Sonra onları diğer normal ürünlerle karşılaştırın. Aradaki farkın pek çok kez yüzde 30′u aşmadığını göreceksiniz.

 

Yani ‘sağlıksız’ diye uzak durduğunuz 20 gramlık bir çikolatalı gofrette 180 kalori bulunurken, ‘sağlıklı’ diye götürdüğünüz muadilinde bu rakam 120 kalori civarında. Yağ miktarındaki fark da yaklaşık aynıdır.

 

“Eğer tatlı bir şey yiyorsanız, planınızdan uzaklaştığınızı kabul ederek miktarını az tutun. Sonrasında kaldığınız yerden beslenme programınıza devam edin” diyor New York’taki Sağlıklı Yaşam Merkezi diyetisyeni Valerie Berkovvitz. Unutmayın, kalorisi az diye sağlıklı görünen abur cuburları bol miktarda miktarda yemek daha fazla zarar verir.

 

Açlığı görmezden gelmek için kendinizi eğitebilir misiniz?

Sadece kendine beklemesini söyle. Değilseniz, daha da uzun süre yemeye çalışın: yemeyi 10 dakika, ardından 20 dakika erteleyin. Siz farkına bile varmadan, açlık arzunuz geçmiş olacak. Bir dakika içinde yemek yiyeceğinizi düşünerek beyninizi kandırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Su İçmek Zayıflatır mı? başlıklı makalemizde Beslenme, Kahve ve Zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here