Ana sayfa Diyet ~ Zayıflama Su İçmek Zayıflatır mı?

Su İçmek Zayıflatır mı?

Su İçmek Zayıflatır mı?

Su hayattır ve yaşamak için değerli sıvıdır. Su olmadan hiçbir canlı yaşayamaz. Su içmek zayıflatıyor mu, yada su içmezsem zayıflayamam mı diye soruları çok alıyoruz.

Su içmek zayıflatır mı?

Hiçbir yiyecek sizi zayıflatmaz, hiçbir yiyecek size kilo aldıramaz, aynı şekilde hiçbir içecek sizi zayıflatıp kilo aldıramaz. Kilo ile yiyecekler arasında enerji ilişkisi vardır, yiyeceklerden kalori alırsınız ve yakamadıklarınız kilo olarak depolanır. Eğer az kalori alırsanız vücut depolanmış kaloriyi kullanır ve siz zayıflamaya başlarsınız.

 

Su içmezseniz vücudun hücreleri doğru çalışamaz, oksijen alamaz ve yağ yakmak için gerekli enerjiyi temin edemez. Diğer yandan bol bol su için yediklerinize dikkat etmezseniz tabiki kilo veremezsiniz. Önemli olan yeterli, dengeli ve sınırında beslenmek ve bu beslenmeyi alışkanlık haline getirmek.

 

Su içmeyi ihmal eden, çoğu zaman hatırlamayan bir milletiz. Su yerine çay, kahve, asitli içecekler ve hazır meyve sularını gereksiz miktarda tüketiyoruz. Bu tür yiyecekler daha çok açlık hissetmemize neden oluyor. Oysaki su içmek hem tok hissettiriyor hemde hücrelerin doğru çalışmasını sağlıyor.

Başınızın ağrıma sebeplerinden bile birisi su içmemektir. Su içtiğinizde sindirim hızlanır, kolaylaşır. Su içmek alınan enerjinin yakılmasına olanak sağlar. Su içmek metabolizmayı hızlandırır. Vücuttan ödem atılmasını sağlar.

Su içmek yalancı açlık hissini önler

Beynimi susuzluk ile açlık sinyallerinin benzer olması nedeni ile bunu ayırt etmekte çok zorlanır. Su içmeyi unuttuğunuz için her susuzluk hissini açlık olarak algılamanız ve yemek yemeniz bile normal, bunu önlemek için kendinizi biraz zorlamalı ve su içmelisiniz.

 

Her saat başında yarım bardak su içseniz günlük su ihtiyacınızı karşılarsınız. Yemeklerden önce 1 bardak su sizin daha az yemenize yarar. Midede yer kaplar ve siz isteseniz bile fazla yiyemezsiniz. Gereksiz kalori alımını su içerek önleyebilirsiniz.

 

Zayıflamak için ne kadar su içmeliyiz?

Her insanın içmesi gereken su miktarı aynı değildir. Hayat koşullarına, yaşayışa göre, yaz yada kış aylarına göre su içme miktarı değişebilir. Ortalama sağlıklı bir insanın günlük içmesi gereken miktar 2.5 lt. İdrar renginiz size suyun doğru içilip içilmediğini söyleyecektir, açık renkte suya yakın olması gerekir.

 

Sadece su için yanınca değil aklınıza geldiğinde su için, su içme alışkanlığı kazanın.

Bir önceki yazımız olan Dukan zayıflama sırları başlıklı makalemizde Diyet, Kahve ve Kilo Diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here