Ana sayfa Anne ~ Çocuk Çocukların Ağır Yükü: Sırt Çantaları

Çocukların Ağır Yükü: Sırt Çantaları

Çocukların Ağır Yükü: Sırt Çantaları

Sırt çantaları çeşitli boyutlarda, renk ve desenlerde, pek çok farklı kumaş tipinden imal edilen ve hayatın pek çok alanında kullanılan aksesuarlardır. Sırt çantaları doğru seçildiklerinde ve değerlendirildiklerinde son derece kullanışlı ürünlerdir.

 

Sırt çantaları özellikle öğrenciler için vazgeçilmezdir. Ders materyallerini taşımak için kullandıkları bu çantalar sırt ve karın kaslarının sağlığı için omuz çantaları, postacı çanta ya da evrak çantalarından daha idealdir. Doğru bir sırt çantası ağırlığı vücuda eşit olarak dağıtır. Hatalı kullanımda ise kas ve eklemleri zorlayarak sırt ve bel ağrılarına neden olabilir.

 

Öğrencilerde sırt ağrısı görülmesinin pek çok nedeni olabilir. Artan spor ve fiziksel egzersiz, otururken kötü konumlanma, uzun süre hareketsizlik bunların arasındadır. Çok fazla doldurulmuş sırt çantaları ve bunların çok uzun süre taşınması da sırt ve bel ağrılarına neden olabilir. Çocukların sırt çantalarında taşımaları gereken en fazla miktarın kendi ağırlıklarının %10-%15’i olacaktır.

 

Kitaplarla dolu bir sırt çantası omuzlara asıldığında vücut ağırlığın etkisi ile geri eğilecek ve kemikler bunu telafi etmek için omurga ve kalçalarda öne doğru denge kurmaya çalışacaktır. Bu da sırt ve bel ağrılarının gelişmesi ile sonuçlanacaktır.

 

Sırt çantalarının tek bir omuzda taşınması çocuklar arasında çok yaygındır. Kolayca takılabilmesi nedeniyle tercih edilen bu tek omuzlu kullanımda da vücut tek tarafta olan ağırlığı dengelemek için eğilecektir. Ağrılar ve duruş bozuklukları sonuçta kaçınılmaz olacaktır. Hatalı sırt çantası kullanımı özellikle gelişme çağındaki çocuklar için risklidir. Sıkı kemerli çantalar kan dolaşımını etkileyebilir ve sinirlere baskı yapabilir. Kol ve ellerde güçsüzlük ve uyuşmalara neden olur.

 

Aşırı ağır çantalar kullanan çocuklar bu çantalarla dönüş ve eğilmelerde diğerlerini yaralayabilir, eğildiklerinde dengelerini kolayca kaybedip düşebilir, yürüme zorluğu yaşayabilirler.

 

Tüm risklerine rağmen aslında sırt çantaları çocuklar için idealdir. Ancak bu çantaların seçiminin düzgün yapılması şarttır. Ne kadar güzel göründüğü dikkate alınmadan aşırı hafif malzemelerden yapılmış çantalar alınmamalıdır. Omuz askıları ayarlanabilir ve geniş kemerli olmalıdır. Sırt bölümü yastıklı olmalıdır. Bel kemerli modeller ağırlığın eşit dağılmasında daha başarılıdır.

 

Sırt çantaları ile ağırlığın %10’undan fazlası taşınmamalı, askılar iki omuza da takılmalı ve kayışlar vücuda uygun biçimde sıkılmalıdır. çanta kalçadan aşağıya sarkmamalı. Ayrıca sırt çantalarından sağlıklı verim alınabilmesi için çocukların günlük ihtiyaçları çantalarda tutulmalı ve gereksiz nesneler taşınması engellenmelidir.

 

Çocuk eşyalarını okulda bırakmamaya teşvik edilmeli ve böylece aşırı yüklenmenin önüne geçilmelidir. En ağır parçalar çantanın orta kısmına yerleştirilmeli, diğer parçaların bölmelere eşit olarak dağıtılması öğretilmelidir. Bel ağrısı, kollarda güçsüzlük ve uyuşma olan çocuklarda bunun sorumlusunun sırt çantaları olabileceği dikkate alınmalı ve bir doktora götürmelidir.

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünü Arttırmanın Yolları başlıklı makalemizde Anne Sütü, Beslenme ve Diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here