Ana sayfa Anne ~ Çocuk Doğurganlık Artırıcı Gıdalar

Doğurganlık Artırıcı Gıdalar

Doğurganlık Artırıcı Gıdalar

Bilim, doğurganlık artırıcı gıdalar üzerindeki etkisinin önemli olduğunu giderek daha da ön plana çıkarmaktadır. Her ne kadar kadınlar hamile kalana kadar beslenmelerine dikkat etmeseler de hamilelik öncesi beslenme alışkanlığı dikkat edilmesi gerekilen bir husustur.

 

Kilonuzu Takip Edin

Sağlıksız besin tüketiminin – az ya da çok olsun – doğurganlığı etkilediği yıllarca bilinen bir gerçektir. Çok az ya da çok fazla kiloya sahip olmak, üretim sisteminizi düzensizleştirir. Eğer çok zayıfsanız yeterli östrojen üretemezsiniz; çok kiloluysanız da çok fazla östrojen üretirsiniz.

 

Bu yüzden kilonuzu dengede tutmanız önemlidir. Bunun yanında vücut kütle endeksinizi kontrol etmelisiniz. 19–24 değerleri arasındaki vücut kütle değerleri sağlıklı bir kiloyu temsil eder. Söz konusu bu değerler vücut kitle oranınızı dengede tuttuğu için doğurganlık oranınızda da yükselme gösterir.

 

Doğurganlık artırıcı gıdalar

Protein kaynaklarınızı değiştirin

Tükettiğiniz protein türü hayvansal kaynaklı ise bunları fasulye ve kuru yemişler gibi bitkisel protein kaynaklarıyla değiştirin. Hayvansal yerine bitkisel kaynaklı protein tüketimiyle elde edilen toplam kalorinin %5’i ile yumurtlama verimsizliği %50 oranında düşer. Bu nedenle hayvansal gıdalar yerine bitkisel gıdalara ağırlık vermeye özen gösterin.

 

Yağlı süt ürünleri doğurganlık artırıcı gıdalar arasında

Ne kadar düşük yağlı süt ürünleri kullanırsanız verimliliğiniz o kadar düşer. Hamile kalmak isteyen kadınların tam yağlı sütlere biraz daha ağırlık vermesi gerekiyor. Yağ oranı yüksek olan sütler gebe kalmanızı sağlayabilir.

 

Doğurganlık artırıcı gıdalar için vitaminlerinizi almayı unutmayın

Düzenli demir ilavesi ve folik asit içeren multi vitaminler doğurganlığı artırır. Ancak bu vitaminleri almadan önce uzman hekim kontrolünden geçmeli ve doktor tavsiyesi ile bu vitaminleri kullanmalısınız.

 

Hangi gıdalar kadın doğurganlığını artırır?

 • Gebe kalmaya çalışırken süt ürünlerine (süt, yoğurt ve peynir) yönelin.
 • Yağsız hayvansal protein.
 • Yağsız tavuk ve yağsız sığır eti.
 • Yağlı balık.
 • Karbonhidratlar.
 • İstiridyeler.
 • Yer elması.
 • Meyveler.

 

Doğurganlığımı doğal yollarla nasıl artırabilirim?

Hamile kalmaya çalışıyorsanız ve doğurganlığı artırmanın doğal yollarını arıyorsanız, dengeli beslenmeye, ölçülü egzersize ve stresten kaçınmaya dayalı sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışmalısınız. Bir doğurganlık uzmanına danışmak, doğurganlığınızı ve gebe kalmanızı artırmak için uzun vadeli iyi bir plan yapmanıza yardımcı olabilir.

 

Hangi meyve doğurganlık için en iyisidir?

Ahududu ve yaban mersini, doğurganlık düzeylerini artırmaya yardımcı olan doğal antioksidanlar ve anti-inflamatuar bitkisel besinler açısından zengindir. Ayrıca cenin gelişimine yardımcı olabilecek iyi bir folat ve C vitamini kaynağıdır.

 

Hangi besinler doğurganlığı azaltır?

Sperm sağlığını ve erkek doğurganlığını azaltabilecek kaçınılması gereken yedi yiyecek Işlenmiş etler. Bu şaşırtıcı değil, son araştırmalar işlenmiş etleri her türlü hastalıkla ilişkilendiriyor.

 • Trans yağ.
 • Soya ürünleri.
 • Pestisitler ve bisfenol a (BPA)
 • Yüksek yağlı süt ürünleri.
 • Balık.
 • Meyveler ve sebzeler.
 • Ceviz.

 

Hamile kalmadan önce hangi doğurganlık artırıcı gıdalar yenir?

Mercimek ve fasulye dahil daha fazla meyve ve sebze yiyin. kızarmış yiyecekler, hamur işleri, bisküviler, turtalar ve kekler gibi doymuş ‘kötü’ yağlardan kaçının. avokado, fındık, yağlı balık ve tohumlar gibi daha doymamış ‘iyi’ yağlar yiyin. Tatlılar, bisküviler, kekler ve gazlı içecekler gibi şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçının.

Bir önceki yazımız olan Epidural anestezi ile ağrısız ve sancısız doğum başlıklı makalemizde Bel Ağrısı ve Doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

 1. Bu bahsettiğiniz doğurganlık arttırıcı gıdalar erkekler içinde geçerli mi acaba? Eşim bu gıdaları hiç yemiyor. Sanırım bu doğurganlık arttırıcı gıdaları erkek ve kadının yemesi gerekiyor. Sadece kadınlara özel gibi durmuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here