Ana sayfa Anne ~ Çocuk Gebelik ve Doğum Sonrası Kilo Verme Yolları

Gebelik ve Doğum Sonrası Kilo Verme Yolları

Gebelik ve Doğum Sonrası Kilo Verme Yolları

Henüz ilk doğumunu yapmış yeni bir anne iseniz özellikle vücudunuzun son 9 ayda yaşadığı ani şişmanlama ve kilo alma süreci sizi korkutmuş olabilir. Ancak unutmayın ki bu alınan fazla kilolar, aynı zamanda bebeğinizin sağlıklı doğması için de gerekli bir süreçti. Bu kilolar özellikle emziren annelerin düzenli ve sağlıklı beslenmesi sayesinde bebek emzirme döneminde dahi verilebilmektedir. Bunun için biraz sabır ve zayıflama dirayeti göstermeniz yeterli olacaktır.

 

Gebelik ve Doğum Sonrası Kilo Verme Yolları

Hamilelikte alınan kilolar, bebeğin doğumundan itibaren bayanların ortak sorunu olmakta ve hanımlar bu kiloları verebilmek için bilinçsiz bir şekilde türlü yollara başvurmaktadır. Elbette gebelik sonrası doğumla birlikte fazla kilolarınızı vermek çok kolay olmayacaktır. Ancak aşağıdaki vereceğim ipuçları sayesinde doğum sonrası fazla kilolar da dert olmaktan çıkacaktır.

 

Bebeğinize ve size besleyici gelen yiyecekleri tüketiniz.
Siz hamile iken doğal olarak yeme ve içme alışkanlıklarını değişime uğramış ve bebeğin gelişimi büyümesi ve sağlığı için bu yeme tarzındaki değişiklikleri devam ettirmek zorunda kalmıştınız. Doğumla birlikte artık sütü besleyici özelliği olan gıdaları alarak, yüksek kalorili besinler tüketmeden de bebeğinizin süt ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

 

Bilhassa emzirme döneminde zayıflamak için doğal besinler, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeniz, bir yandan sütünüzün besin değerini yükseltirken diğer yandan da doğum sonrası çabuk zayıflamak için fırsat sunacaktır. Sizleri uzun süre tok tutacak bu faydalı yiyeceklerin yanında az yağlı peynir, süt, yoğurt gibi lüzumlu besinler ve karaciğer, az yağlı kıyma, bonfile, gibi t ürünleri yiyecekleri tüketmelisiniz.

 

Özellikle balık, derisi yüzülmüş tavuk ve hindi eti, baklagiller ve diğer et ürünlerinde bulunan çinko, demir, folik asit, B1, B2, B3, B4, B6, B12 vitaminleri, emzirme döneminde sütünüzün besleyici değerini artıracaktır.

Şayet bazı yemekleri ve yiyecekleri tüketme gibi bir takıntıya girmişseniz beslenme çeşitliliğini artırmak için bu takıntınızı terk etmek zorundasınız.

 

Küçük porsiyonlar tüketin: Yemek yerken özellikle sebze ve meyve yemeyi ihmal etmeyin. Şayet yüksek kalorili yemekler yiyecekseniz de küçük tabaklarda tüketin. Böylece daha az ve sık yemiş olursunuz.

 

Sadece aç olduğunuz zamanlarda yemek yiyin. Şayet açlığınız konusunda tereddütlü iseniz bebekle uğraşın, yürüyüşe çıkın, dergi okuyun yani bir şekilde biraz daha zaman geçirin.

 

Gebelik sonrası egzersiz hareketleri ile zayıflamak elbette mümkündür. bunun için bir aerobik salonuna başvurabileceğiniz gibi evde kendiniz de hamilelik sonrası bölgesel incelme hareketleri yapabilirsiniz.

 

Egzersiz ve spor hareketleri yapmadan önce bebeğinizi emziriniz. Kendinizi rahat ettirecek kıyafetler giyiniz ve önce hafif hareketler ile egzersizlere başlayınız. Başlangıçta hoplama sıçrama gibi ani hareketlerden kaçınınız. Egzersizlere kısa süreli devam ediniz ama gün içerisinde sıkça tekrarlayınız.

 

Bebeğinizi alarak, bebek arabası ile dışarı parklara ve gezinti yerlerine seyahate çıkınız. Onu kucağınıza alarak evde müzik eşliğinde dans ediniz. Özellikle de egzersizlerinizde karın yağlarını eritmeye odaklanın. Karın yağları vücutta eritilmesi en zor bölgedir. Bu bölge egzersizler pekala zayıflatılabilir. Ayrıca gün boyunca bol su içmeyi ihmal etmeyin. Emziren annelerin su ihtiyaçları oldukça fazladır. Ayrıca suyun zayıflatıcı etkisi de vardır.

 

Hedeflerinizde gerçekçi olun
Bir çok hanım, doğum esnasında bebeğin ağırlığı, plasenta ve amniyon sıvısının da ağırlıkları dahil olmak üzere ortalama 4.5-5 kilo verirler. Doğumun hemen ardından ilk 2 haftada ilave sıvı kayıpları dolayısıyla bir miktar daha kilo verirsiniz. Ancak gebelik dönemlerinde vücudunuzda biriken yağ depoları kolayca eritememektedir.

 

Diyet ve egzersiz sayesinde haftada yarım kilo vermek mümkündür. Sadece egzersiz ve spor ile zayıflayacağım derseniz, bu durumda doğum sonrası normal kilonuza dönmeniz için yaklaşık olarak 6 ay gibi bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Elbette her ne kadar kilo verirseniz verin hamilelik sonrasında vücudunuzda bazı bölgesel değişiklikler olacaktır. Bu tür sorunları fazla büyütmeden sağlıklı bir yaşam için gerekeni yapın.

Bir önceki yazımız olan Epidural anestezi ile ağrısız ve sancısız doğum başlıklı makalemizde Bel Ağrısı ve Doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here