Ana sayfa Güzellik Banyo Tuzu Kendiniz Yapın!

Banyo Tuzu Kendiniz Yapın!

Banyo Tuzunuzu Kendiniz Yapın!

banyo tuzu nedir – banyo tuzu yapımı

Güzelliğine düşkün tüm kadınların son zamanlardaki en önemli tercihi banyo tuzudur. Bilenler bilir en özel güzellik formüllerinden birisidir. Tüm güzellik ürünlerinde olduğu gibi banyo tuzu fiyatları bazen çok uçuk rakamlara ulaşabiliyor. Hem ekonomik olarak düşürseniz banyo tuzu kullanımı hem de güzelliğinize önem veriyorsanız sizin için ev yapımı banyo tuzu tarifi vermek istiyoruz. Sizde bu kolay tarifi evinizde kolaylıkla banyo tuzu yapımı öğrenerek yapabilirsiniz.

 

Banyo Tuzu Malzemeleri

  • 1 su bardağı deniz tuzu
  • 1.5 su bardağı ingiliz tuzu
  • Esans
  • Gıda boyası
  • Kurutulmuş otlar ve çiçek yaprakları
  • Yağlı kağıt
  • Cam kase
  • Metal kaşık
  • Cam şişe

 

Banyo Tuzu Hazırlanışı

Cam kasenin içerisinde deniz tuzunu ve ingiliz tuzunu metal kaşık yardımıyla iyice birbirine karıştırın. (Kesinlikle karıştırma işlemleri sırasında ellerinizi kullanmayın)

 

Zevkinize göre seçtiğiniz esanstan 4 damla kadar ilave ederek karıştırarak, esansın tuz karışımına yedirin. İsteğinize bağlı olarak bir damla gıda boyası koyarak iyice karıştırın. (Bazı esansların rengi olduğundan dolayı, gıda boyası kullanmanıza gerek kalmayabilir. dikkat etmenizde fayda var.)

 

Mahallenizdeki aktardan temin edebileceğiniz otları (nane, biberiye, tarçın, portakal ve limon) ve kurutulmuş çiçekleri karışıma ekleyin. Kendi kurutmuş olduğunuz yasemin veya gül yapraklarını bu karışıma katabilirsiniz. Esans tercihinize göre kokuların karmakarışık olmamasına özen göstermeniz gerekir.

 

Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra yağlı kağıt üzerine alarak 3 – 4 saat boyunca karışımın kurumasını bekleyin. Zevkinize göre aldığınız cam şişelerin içerisine koyarak banyonuzda saklayabilirsiniz.

 

Hazırlamış olduğunuz banyo tuzunuzun cildinizi nemlendirmesini de istiyorsanız bir çay kaşığı gliserin ilave ederseniz harika bir karışım elde etmiş olursunuz. Eğer bir çay kaşığından fazla koyarsanız banyo tuzu hazırlama aşamasında gliserin banyo tuzunuzun topaklanmasını sağlayacaktır. Bu bakımdan ayarlamayı iyi yapmanızı öneririz.

 

Banyo tuzu olarak ne tür tuz kullanıyorsunuz?

Magnezyum ve sülfattan oluşan doğal olarak oluşan bir bileşik olan Epsom tuzu, gerçek bir tuz değildir, ancak banyo tuzları yapımında yaygın olarak kullanıldığı için zaten bir tuz olarak kabul edilir. Diğer tuz türlerinin aksine, Epsom tuzları suda tamamen çözünerek cildin magnezyum ve sülfatı zahmetsizce emmesini sağlar.

 

Epsom tuzunu evde yapabilir miyim?

Epsom tuzunu evde nasıl yaparsınız? Epsom banyo tuzlarını evde yapmak için 3 bardak Epsom tuzu, ½ bardak kabartma tozu, 1 bardak deniz tuzu, istenirse birkaç damla uçucu yağ ve kuru çiçekleri karıştırın. Tüm malzemeleri karıştırın ve kapaklı bir cam kavanoza koyun.

 

Banyo tuzlarında taşıyıcı yağa ihtiyacınız var mı?

Banyo tuzlarına taşıyıcı yağlar eklemek gerçekten gerekli değildir, ancak olması güzel bir şeydir. Baz yağlar olarak da adlandırılan taşıyıcı yağlar, uçucu yağları ‘taşıdıkları’, yani terapötik uygulamalar için seyrelttikleri için aromaterapide yaygın olarak kullanılır.

 

Banyo suyuna tuz koymak doğru mu?

Banyonuza tuz eklemek, cildimiz, fiziksel sağlığımız ve esenliğimiz için inanılmaz faydalar sağlayabilir. Okyanusun tuzlu sularında yıkanmak gibisi yoktur çünkü deniz suyunun vücut üzerinde güçlü bir dönüştürücü etkisi vardır; cildi nemlendirir, ağrı ve tahrişi yatıştırır ve gerginliği azaltır.

 

Banyo tuzlarının ana maddesi nedir?

Daha yaygın olarak “banyo tuzları” olarak bilinen sentetik katinonlar, khat bitkisinde bulunan bir madde olan katinon ile kimyasal olarak ilişkili insan yapımı uyarıcılardır. Khat, bazı insanların hafif uyarıcı etkileri için yapraklarını çiğnediği Doğu Afrika ve Güney Arabistan’da yetişen bir çalıdır.

 

Banyo tuzları için en iyi taşıyıcı yağ hangisidir?

Uçucu yağları bir çay kaşığı taşıyıcı yağa ekliyorum (jojoba muhtemelen en iyi seçenektir ve banyo suyunda işe yarar). Doğrudan cilde uygulanan uçucu yağlar, sonunda bunlara karşı hassasiyetlere yol açacaktır. Taşıyıcı yağ cildinizi bu etkilerden korur.

 

İyi bir banyo tuzu yapan nedir?

Banyo tuzları tipik olarak Epsom tuzları ile ölü deniz tuzu veya Pembe Himalaya Tuzu gibi diğer mineral açısından zengin tuzların bir kombinasyonudur. Epsom tuzları kas gevşetici ve detoksifiye edici magnezyum sağlarken, deniz tuzları mineral takviyesi sağlar. 2’sinin kombinasyonu, harika bir banyo tuzu tarifinin temelini oluşturur!

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımı için Hafta sonu Detoksu başlıklı makalemizde Cilt Bakımı, Kahve ve Karaciğer hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here