Ana sayfa Anne ~ Çocuk Çocuğunuza hayvan sevgisi aşılayın

Çocuğunuza hayvan sevgisi aşılayın

Çocuğunuza hayvan sevgisini aşılayın

Çok büyük bir engeliniz yoksa evinize evcil bir hayvan alıp, hem hayvan sevgisi ile mutlu edebilir hem de onun birçok olumlu özellik kazanmasını sağlayabilirsiniz. Hayvan sevgisinin, çocuğunuzda yaratacağı güzel duygu ve davranışları, başka hiçbir şeyle ona kazandırmayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, bu duruma hazır olmak, doğru hayvanı seçip, bu süreçte doğru adımları atmanızdır.

 

Hayvan sevgisi pekiştirmek için neler yapabilirsiniz?

• Siz hayvanları sevmiyorsanız ya da fobiniz varsa sevmeye başlamak zor olabilir, ancak çocuğunuza hayvanlar hakkında olumsuz düşünceleriniz yerine olumlu düşüncelerinizi yansıtın. Korkunuz varsa, korkunuzu çocuğunuza yüklemeyin ve korku edindirmeyin.

 

Onun hayvanları sevmesine fırsat verin. Gerekirse diğer ebeveyn ya da yanınızdaki yetişkin başka bir kişi aracılığıyla bunu yaşamasına olanak tanıyın.

 

• Evinize bir süreliğine bir hayvan alarak, çocuğunuzun onunla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz hayvanının bakımını öğrenerek hem hayvanlar hakkında bilgilenecek, vakit geçireceği ilgi alanı olacak, sevgiyi sizin dışınızdakilerle de yaşama paylaşma ortamı olacak hem de sorumluluk sahibi olacaktır.

 

• Temizlik titizlik konusunda endişeleriniz varsa temizlik problemi en az olan hayvanları seçebilirsiniz, su kaplumbağası, balık, kuş gibi.

 

• Çocuğunuz hayvanlarla ilgilenirken dikkat etmesi gerekenlerle ilgili onları korkutmadan, bilgilendirin.

 

• Evinize alacağınız hayvana çocuğunuz karar vereceği bir isim koymak, arkadaşlık-dostluk bağı kurmada daha yararlı olacaktır.

 

• Çocuklar çok küçük yaşlarda hayvan bakımının getireceği sorumlulukları anlamayabilirler. Çocuğunuzun hayvanlar hakkında bilinçlenmesi 3 yaş civarı gerçekleşir.

 

• Çocuğunuza hayvanlar hakkında kitaplar, dergiler okuyabilirsiniz, hayvanlar hakkında belgeseller izlemesini sağlayabilirsiniz. Çocuklar için bu konuda hazırlanmış cd lerden yararlanabilirsiniz.

 

• Çocuğunuzu hayvanat bahçesine, sirke götürebilirsiniz. Hayvanları görmesi ve onların yaşamlarını gözlemleyebilmesi ona çok şey katacaktır.

 

• Çocuğunuz hayvanlara yakınlaştığı, onları daha bilinçli fark ettiği dönemden itibaren bu sevgiyi destekleyin, onları hayvanlar konusunda doğru bilgilendirin ve hayvanlarla olan dostluklarını güçlendirin. Çocuğunuza alacağınız hayvan, çocuğunuzun psikolojisinde olumlu değişiklikler yaratıp, sizinde buna tanık olmanızı sağlayacaktır.

 

Bir çocuğun hayvan sevgisi ne anlama gelir?

Birçok çocuk için hayvanlar, özellikle evdeki evcil hayvanlar, emniyet ve güvenliği temsil eder. Tanıdıktırlar, konuşmak için güvenlidirler ve bir teselli ve sevgi kaynağıdırlar . Hayvanlar çekici ve güven verici olduklarından, genellikle çocukların duygularını işlemek için arayacakları bir rahatlık kaynağıdır.

 

Çocuklar evcil hayvan sahibi olmaktan nasıl yararlanabilir?

Evcil hayvanlar hakkında olumlu duygular geliştirmek, çocuğun özsaygısına ve kendine güvenine katkıda bulunabilir. Evcil hayvanlarla olumlu ilişkiler, başkalarıyla güvene dayalı ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bir evcil hayvanla iyi bir ilişki, sözel olmayan iletişim, şefkat ve empati geliştirmeye de yardımcı olabilir.

 

Küçük Çocuğunuzda Hayvan Sevgisini Teşvik Etmek

  • Saygılı davranışları öğretin.
  • Onları günlük bakıma dahil edin.
  • Nazik davranışı modelleyin.
  • Hayvan dostu kitaplara ve filmlere katılın.
  • Ya bir aile evcil hayvanınız yoksa ve çocuğunuz biraz hayvan sevgisi istiyorsa?

 

Çocuklar hayvanlardan ne öğrenir?

Çocuklar hayvanlarla etkileşime girdiğinde, çok önemli olan bağlantı, empati ve şefkat duygularını geliştirirler. Sorumluluk duygusu hissederler ve hayvan (hatta kuş, böcek veya balık) hakkında daha fazla şey öğrenmek isterler.

 

Hayvanlar çocuk gelişimi için neden önemlidir?

Bir hayvanı gözlemlemek, onunla etkileşime geçmek ve ona bakmayı öğrenmek, bir çocuğun eğitim ve bakım deneyiminin değerli bir parçası olabilir ve öğrenmelerini zenginleştirebilir. Hayvanlarla doğrudan teması teşvik etmek ve bağ geliştirmek, çocukların empati kurmasına yardımcı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatının Avantajları başlıklı makalemizde Doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here