Ana sayfa Anne ~ Çocuk Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürük her yaşta olabilen, kısa yada uzun ömürlü hayatımızı etkileyen bir rahatsızlıktır. Büyüklerden daha çok yaşı küçük olan çocuklarımız bu öksürükten etkilenmektedirler. Çocuklarda olan öksürük bir hastalığın habercisi olacağı gibi boğazdaki tahriş edici maddeye karşı da tepki olabilir.

 

Peki çocuklardaki öksürüğe neler iyi gelir bir de onlardan söz edelim. Eğer öğrenmek istediğiniz öksürük, balgamlı öksürük ise lütfen öksürük şurubu kullanmayın. Çünkü öksürük şurubu öksürüğü kesmek içindir ama bahsettiğimiz öksürük balgamlı öksürük olduğu için amaç balgamı bitirmektir.

 

Çocuğunuzun öksürüğü geldiği anda dizinizin üstüne yüzüstü yatırıp, sırtına hafif dokunmalarla balgamını çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun geceleri daha çok öksürük krizleri geliyorsa, yastığını yükseltebilirsiniz ve biraz daha dik yatmasını sağlayabilirsiniz. Hem böylelikle sümüğün boğazdan aşağıya rahatça kaymasını sağlayarak, boğazda oluşabilecek tahrişi de engellemiş olursunuz.

 

Evde sürekli öksüren çocuğunuz varsa odasını mümkün olduğu kadar nemli tutun. Odasında bir çaydanlıkta su kaynatın yada camı hafif açık bırakın. Bu çocuğunuzun öksürüğünün azalmasına ve rahat nefes almasına yardımcı olacaktır. Eğer çocuğunuzun odasında petek, elektrikli soba gibi bir ısıtıcı varsa da, önüne bir kutu kola şişesinin içini su ile doldurup asabilirsiniz. Bu kuruyan havanın nemini alacaktır ve çocuğunuzun boğazının kurumasını dolayısıyla öksürmesini de engelleyecektir. Odayı fazla ısıtmayın.

 

Geceleri öksürüğü artan çocuğunuz varsa, yatmadan önce ılık şeyler içermeye özen gösterin. Çünkü çocuğunuzun boğazınızı yumuşatmanız gece öksürüğünü kesmek ve tahrişi azaltmak için çok önemlidir.

 

Ilık bir şeyler içmek deyince hemen hemen herkesin aklına süt gelir. Fakat süt salgı oluşmasını arttırdığı için 6 aylıktan büyüklere süt vermeyin. Ilık suyun içerisine birkaç damla limon suyu ve bal karıştırarak verirseniz öksürüğüne iyi gelecektir ve boğazını yumuşatacaktır.

 

Eğer çocuğunuzdaki öksürük kronikleşmiş ise ve tüm yapmış olduğunuz önlemlerle hala daha öksürük devam ediyorsa konunun uzmanına gözükmeniz de fayda olacaktır ve öksürüğün neden olduğu tespit edilip ona göre bir tedavi uygulanacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Bir önceki yazımız olan Çocukların Ağır Yükü: Sırt Çantaları başlıklı makalemizde Bel Ağrısı, Karın Ağrısı ve Spor hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here