Ana sayfa Sağlık Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Geçici bir çözüm yolu olan çeşitli diş ağrısı geçirme yöntemlerini burada sıralayacağız. Bu süreçte sabırlı olmalı ve diş hekiminin verdiği ilaçları zamanında ve belirtilen miktarlarda almalısınız. Şimdi diş ağrısını geçici olarak da olsa hafifletmek için bazı deneyimlerimizi paylaşalım.

 

Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

İltihaplı Dişe Soğuk Su Ya da Buz Kompresi

Benim de en sık çektiğim diş ağrısı çeşididir, iltihaplı diş ağrısı. İltihaplı dişin soğuk suya temas etmesiyle, ağrı bir anlık da olsa azalıyor ve geçici bir rahatlama telkin ediyor. Ağrıyan dişe incecik bir buz parçası koyarak ağrıyı dindirebilirsiniz.

 

Ben bir pet şişenin içine su doldurup, içine bolca buz ekliyorum. Diş ağrıdıkça suyu ağza alıp, ağrıyan dişte sızlayana kadar tutmak, ağrılı bölgenin bir süre sonra uyuşmasına neden oluyor. Her ağrı olduğunda bunu tekrarlamak en iyi çözüm gibi görünüyor.

 

Diş Ağrısına Kolonya Ve Tuzlu Pamuk

Ağrıdan ziyade sızlayan dişe iyi gelen bu yöntemi çoğu kişi bilir. Ufak bir pamuk parçasını kolonyaya batırıyoruz ve üzerinde bolca tuz ekliyoruz. Ağrıyan dişin üzerine koyu, diğer dişimizle sıkıştırıp bekliyoruz. Hemen değil ama belki bir süre sonra sızlamalar azalıyor.

 

Diş Ağrısını Geçirmek İçin Karanfil

Karanfilin diş ağrısını geçirdiği yönündeki yazılara hak vermemek elde değil. Bir parça karanfili, ağrıyan dişe koyduğunuzda bir süre sonra ağrı hafiflemeye başlıyor ve sonrasında tamamen yok olabiliyor. Karanfilin bu özelliğinin keşfedilmesi henüz çok yeni bir zamana denk geliyor.

 

Karanfili ağrıyan dişe sıkıştırıp ısırdığınızda sancı azalıyor ve daha sonrasında diş ve damak bölgesinde bir uyuşma meydana geliyor. Bu da geçici de olsa, dişin ağrısını hafifletiyor.

 

Evde diş ağrısı durdurmanın en hızlı yolu nedir?

 • Buz. Ağrılı diş bölgesine buz uygulamak ağrıyı dindirmeye yardımcı olabilir.
 • Başınızı yükseltin.
 • Reçetesiz ilaçlar.
 • Tuzlu suyla durulayın.
 • Hidrojen peroksit durulama.
 • Çay poşetleri.
 • Sarımsak.
 • Vanilya özü.

 

Diş ağrısı anında ne hafifletir?

İbuprofen (Advil, Motrin), asetaminofen (Tylenol) ve aspirin gibi ilaçların kullanılması diş ağrısından kaynaklanan hafif ağrıyı giderebilir. Uyuşturucu macunlar veya jeller, genellikle benzokain ile birlikte kullanmak, uykuya dalmanıza yetecek kadar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Diş ağrısı için basınç noktası nedir?

İnce Bağırsak 18 basınç noktası, diş ağrılarını, şişmiş diş etlerini ve diş çürümelerini hafifletmek için yaygın olarak kullanılır. Gözünüzün dışına ve burnunuzun dışına dik olarak bulunur. Genellikle elmacık kemiği deliği olarak adlandırılır.

 

Dişinizdeki sinir ağrısını nasıl durdurursunuz?

Aşağıdaki ilaçlar, yaklaşan diş randevunuzu beklerken ağrınızı uzak tutmanıza yardımcı olabilir.

 • Soğuk kompres. Soğuk kompres, çoğu diş ağrısına eşlik eden iltihabı azaltmaya yardımcı olur.
 • Sıcak kompres.
 • Antiinflamatuar ilaç.
 • Tuzlu su durulama.
 • Hidrojen Peroksit Durulama.
 • Nane çay poşeti.
 • Karanfil yağı.
 • Sarımsak.

 

Tuzlu su diş ağrısını kötüleştirebilir mi?

Tuzlu su durulamaları şişliği azaltmaya yardımcı olur, bu nedenle ağrıyı azaltır. Diş eti sağlığına yardımcı olur ve diş eti kanamasını yatıştırır. Diş ağrıları, diş eti iltihabı veya aftların neden olduğu tahriş olmuş veya kanayan diş etleriniz varsa, tuzlu suyla çalkalamak ağrıyı yönetmeye yardımcı olabilir.

 

Hangi uyku pozisyonu diş ağrısı için iyi gelir?

Başınız yüksekte uyuyun. Kan akışınızın başınıza akmasını ve diş ağrınızı daha da kötüleştirmesini önlemek için birkaç yastıkla destekleyin. Soğuk kompres kullanın. Soğuk kompres (veya havluya sarılı buz torbası) iltihabı azaltabilir ve bölgeyi uyuşturabilir.

 

Diş enfeksiyonu için doğal antibiyotik nedir?

Sarımsak, mikropla mücadele özelliğinden dolayı enfeksiyonlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Doğal antibiyotik olarak kabul edilirler. Bu yaygın pişirme maddesi, bilimsel araştırmalarda bakterileri öldürdüğü gösterilen allisin adı verilen bir bileşen içerir. Taze sarımsak ayrıca diş enfeksiyonundan kaynaklanan ağrıyı hafifletebilir.

 

Diş ağrısı neden geceleri daha şiddetlidir?

Uyumak için yattığınızda, beyninize daha fazla kan hücum edebilir. Daha fazla kan dolaşımı, ayakta durmaktan daha fazla diş ağrısı yaşamak anlamına gelir. Bunun nedeni, artan kan akışının ağrılı dişe baskı uygulamasıdır.

 

Diş ağrısı neden gelip geçicidir?

Gelen ve giden zonklayan diş ağrısına yol açabilecek birkaç farklı sorun vardır. Bunlar şunları içerir: Diş çürüğü, bakteriler ve ilgili plaklar dişlerin üzerinde birikerek çürümeye neden olabilir. Diş eti hastalığı, diş etlerinin altındaki bakteriler iltihaplanmaya, şişmeye ve hatta diş eti kaybına neden olabilir.

 

Diş ağrısı için ne kadar ibuprofen alabilirim?

Şişliği azaltın ve ağrıyı azaltın. Kısa vadede bu iltihabı azaltmanın en iyi yolu 3-3-3 yöntemi ile: 3 ibuprofen (toplam 600 mg) 3 gün boyunca günde 3 defa . Ne yapılmamalı: Ağrınız hafiflemeye başladığında ibuprofeni almayınız ve bırakmayınız.

 

Hangi dişin ağrıya neden olduğunu nasıl anlarım?

Yaşadığınız ağrının türünü anlamak, ağrıya neyin neden olduğunu belirlemenin ilk adımlarından biridir. Diş ağrınıza neyin sebep olduğunu öğrenmenin en iyi yolu aile diş hekiminizi ziyaret etmektir. Röntgenler ve kapsamlı bir muayene, ağrınızı hafifletmek için uygun tedaviye karar vermesine yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir başlıklı makalemizde Beslenme, Diyet ve Gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here