Ana sayfa Diyet ~ Zayıflama Diyet ve Su Arasındaki İlişki

Diyet ve Su Arasındaki İlişki

Diyet ve Su Arasındaki İlişki

Sorun ne olursa olsun çözüm hep sudan yana. Sayısız faydası olduğu bilinen diyet ve su; fiziksel ve ruhsal faaliyetlerinizin doğru bir biçimde gerçekleşmesi için sanıldığından da fazla gerekli bir öge. Cildinizden sindirim sisteminize, kemiklerinizden gözlerinize kadar var oluş sebebinizi oluşturan her şey aslında suya şiddetle muhtaç.

 

Diyet ve Su Arasındaki İlişki

İlerleyen yaşınızla birlikte artan sağlık problemlerinizin başlıca sebebi de sudan başka bir şey değil aslında. Vücudunuzun temel enerji kaynağı olan su; hücre yapısında ki maddeleri birbirine bağlayan bir yapıştırıcı görevi görür.

 

DNA hasarlarının önüne geçerek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiriyor. Akciğerlere oksijen toplayan kırmızı kan hücrelerinin çalışma verimliliğini arttıran bu faktör; uyku, dikkat, konsantrasyon, karar verme konularında yardımcı olarak yaşlılıkta ki ihtimaliniz olan Alzheimer ile de başa çıkıyor.

 

Suyun beslenmedeki rolü nedir?

Her gün yeterince su almak sağlığınız için önemlidir. İçme suyu, net olmayan düşüncelere, ruh hali değişikliğine, vücudunuzun aşırı ısınmasına ve kabızlığa ve böbrek taşlarına yol açabilecek bir durum olan dehidrasyonu önleyebilir

 

Cinsellikte, kadınların regl ve gebelik gibi özel dönemlerde de suyun olumlu etkileri tartışılmaz nitelikte.

 

Yiyecek ve su arasındaki ilişki nedir?

Yiyecek, su ve enerji bağlantısı, bu üç sistemin nerede ve nasıl birbirine bağlandığıdır. Yediğiniz yiyeceği üretmek için su ve enerji, hem de çokça gerekir. Enerji, suyu evinize taşımak ve gidere gönderdiğiniz suyu temizlemek için kullanılır.

 

İnsanoğlu kadar dünyanın da var oluş nedeni olan su diyet programlarının da atlanılmaz şartlarından biri. Susuzlukla birlikte açlığınızı da bastırarak ve gerekli organları su ile uyararak çok daha hızlı ve sağlıklı kilo verilebiliyor. Su diyetinizin hızını arttırırken diğer yandan sağlığınızı da korumanıza yardımcı oluyor.

 

Su ve diyet su arasındaki fark nedir?

“Diyet” olarak pazarlanan su ile eski musluk, kuyu veya şişelenmiş su arasında gördüğüm en büyük fark katkı maddeleridir. Katkı maddeleri tatlandırıcılar, vitaminler ve mineraller, elektrolitler veya tatlandırıcılar olabilir. Bazılarında yalnızca bir ek bileşen bulunur, bazılarında ise birkaç tane bulunur.

 

Sağlık ve özellikle diyet konusunda birbirinden tezat yorumların ortalıkta dolandığı şu günlerde tüm uzmanlar tarafından kabul edilen sayılı gerçeklerden biri de sabah aç karnına içilen bir bardak ılık su.

 

Diyet yaparken su içmek faydalı mı?

Su kilo vermek için gerçekten yardımcı olabilir. %100 kalorisizdir, daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur ve hatta yemeklerden önce tüketilirse iştahınızı bastırabilir. Şekerli içecekleri suyla değiştirdiğinizde faydalar daha da artar. Şekeri ve kaloriyi azaltmanın çok kolay bir yolu.

 

Yapacağınız bu basit hareketle metabolizmanızı günün en önemli saatinde uyarıp gerekli ölçülerde çalıştırarak gün boyu aynı performans da kalmasını sağlıyorsunuz. Midede ki besinlerin kolayca şişmesini sağlayan suyu özellikle yemek aralarında tükettiğiniz taktir de doygunluk hissedecek ve fazla yemekten de kaçınacaksınız.

 

Diyet içecekler su kadar sağlıklı mı?

Diyet soda sıfır kalori ve sıfır şekerle övünebilirken, su kadar iyi nemlendirmez ve uykusuzluk, diş minesi aşınması ve baş dönmesi gibi bir dizi sağlık sorunu riskini artırır.

 

Günde ortalama 1,5 – 2 lt su içilmesi gerektiği konusunda hem fikir olan uzmanlar sadece diyet programları sırasında değil hayatınızın geri kalan kısmında da bu alışkanlığı devam ettirmenizi öneriyor.

 

Diyet için en sağlıklı içecek nedir?

Kilo kaybı için en iyi içecek sudur çünkü sıfır kalori içerir ve sizi sulu tutabilir. Diğer zayıflama içecekleri arasında kahve, yeşil çay, sebze suyu ve smoothies bulunur. Kilo vermeye çalışıyorsanız, soda ve meyve suyu gibi yüksek kalorili, şekerli içeceklerden kaçının.

 

Suyu diyet soda ile değiştirebilir miyim?

Soda kaybettiğiniz suyun yerini tutmaz, aslında vücudunuzun idrar üretimini arttırdığı için su kaybını daha da kötüleştirir. 12 onsluk bir soda 45 miligram kafein içerir; bu, standart bir fincan kahvedeki kafein miktarının iki katıdır.

Bir önceki yazımız olan Ruh Sağlığı Nasıl Geliştirilir? başlıklı makalemizde Depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here