Ana sayfa Güzellik Hamam Otu Yağı Kullanımı Faydaları Yan Etkileri

Hamam Otu Yağı Kullanımı Faydaları Yan Etkileri

Hamam Otu Yağı Nedir?

Hamam otu yağı, bir tür tüy dökücü bileşik olup özellikle kadınlar arasında bundan 50-100 yıl evvel istenmeyen tüylerden uzun süreli ve hatta kalıcı bir biçimde kurtulabilmek için kullanılan bir madde idi. Bilinenin aksine hamam otu bir bitkiden elde edilmez ve bitkisel özelliği kesinlikle yoktur. Sülfür ve arsenik, baryum karışımı bir kimyasal yapıya sahip olan bu toza zırnık ta denilir. Kötü kokusundan dolayı pek hazzedilmez.

 

Zırnık koklatmamak deyimi, bu kötü kokulu tozun kokusunun bile bir kişiye çok görülmesi manasında kullanılmaktadır. Son dönemlerde ekşi sözlük veya kadınlar kulübü gibi paylaşım sitelerinde ve forumlarda hamam otu yağı yorumları’na sıkça şahit oluyoruz. Bazıları bu tüy dökücü tozun zararsız olduğunu iddia ediyorlar. Bazı kişiler ise hamam otu yağı yalanından söz ediyorlar. İnternette eskiden tüy dökmek için kullanılan karınca yumurtası yağının yerine son dönemlerde hamam otu yağı siteleri ön plana çıktı. Bizler de hamam otu tozu faydalı mı zararlı mı, zararsız bir biçimde kullanmak için nasıl uygulanmalı ve kullanılmalı sorularının yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

 

İstenmeyen tüylere karşı bitkisel ve kesin çözüm sunduğu iddiasıyla satılan hamam otu yağı, eski zamanlardan beri halk arasında zırnık otu olarak ta bilinmektedir. Hamam otu yağı adı verilen istenmeyen tüy dökücü iksirin içerisinde ne yazık ki bitkisel bir karışım bulunmuyor.

 

Kana karıştığında zehirleme etkisi olan arsenik ve baryum sülfür adlı maddelerin tüy köklerine kadar inerek istenmeyen tüyleri kurutması temeline dayanan hamam otu yağının kullanımı da son dönemlerde özellikle kadınlar arasında yaygınlaşıyor. Ama erkeklerde de özellikle göğüs ve bacak bölgesindeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için hamam otu yağından faydalanılıyor. Peki hamam otu yağının kullanımı bu denli yaygınlaşıyor da zırnık otu yağı olarak ta bildiğimiz bu tüy dökücü maddenin yararları, faydaları zararları nelerdir?

 

Hamam Otu Yağı Faydaları ve Zararları

Hamam otu tozu ile hamam otu yağı aslında birbirinden farklı kullanım alanlarına sahip ama aynı etken maddeyi yani baryum sülfürü içeren ürünlerdir. Hamam otu yağı daha çok ağdadan sonra ağda yapılan bölgedeki istenmeyen tüylerin çıkmasını mümkün olduğunca geciktirmek amacıyla kullanılmaktadır. Hamam otu tozu ise doğrudan istenmeyen tüylerin üzerine dökülerek tüy dökücü etkisinden faydalanılmaktadır.

 

Bu maddeye hamam otu denmesinin nedeni ise eski dönemlerde kadınlar bu tüy dökücü karışımı evde uygulamak yerine hamamda uygularlardı. Bu nedenle hamam otu yağı veya hamam otu adı verilmiştir. Kötü kokusunun yanında hamam otunun yan etkileri ve zararları da mümkündür. Özellikle buhar yoluyla inhale edilmesi yani akciğerlere solunum yoluyla alınması durumunda hamam otu zehirli etki oluşturabiliyor. Ancak kullanımı konusunda güvenli ellerde uygulanırsa bu durumda hamam otunun yan etkileri ve zararları önemli ölçüde giderilebilir.

 

Hamam otu yağı ise hamam otu tozuna nazaran daha az zehirli nitelik taşır zira yağın buharlaşarak akciğerlere ulaşması ihtimali bir hayli azdır. Ancak cilde sürülen hamam otu yağının cilt tarafından emilmesi ve absorbe edilmesi durumunda zehirli bileşikler hamam otu yağı vasıtasıyla cilt altına ve kan damarlarına ulaşabilmektedir. Bu nedenle hamam otu yağı sürüldükten ve tüy dökme işlemi tamamlandıktan hemen sonra yağ çözücü solüsyon veya sabun kullanılarak bölgenin yıkanması önem arz etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bal ve şeker maskesi ile doğal peeling tarifi başlıklı makalemizde Maske, Sivilce ve Tatlı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here